Legislacja
Będą zmiany w dostępie do broni?
Czy przepisy dotyczące dostępu do broni ulegną zmianie? Nie jest to wykluczone, a wszystko za sprawą projektu nowelizacji, jaki w Sejmie złożyli posłowie Polski 2050 Trzeciej Drogi. Chcą oni m.in. wprowadzenia cyklicznego obowiązku badań lekarskich dla myśliwych, którzy dziś przechodzą je jedynie w momencie uzyskiwania pozwolenia na broń.
„Korzystanie z broni przez osoby cywilne to sfera, która podlega szczególnej reglamentacji” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o broni i amunicji złożonym przez posłów Polski 2050 Trzeciej Drogi. I właśnie owa reglamentacja jest przedmiotem zmian, jakie zaproponowano. Parlamentarzyści uzasadniają, że „państwo ma obowiązek wprowadzać najwyższe standardy ochrony przed niekontrolowanym użyciem broni” i dotyczyć ma to „zwłaszcza zabezpieczenia społeczeństwa przed osobami, które mogą użyć broni w sposób niezgodny z pozwoleniem na jej posiadanie”.
Czytaj też
Dziś pozwolenie na broń mogą uzyskać osoby, które – jak czytamy „spełniają szereg kryteriów zdrowotnych, w tym psychicznych”, ale zdaniem posłów „obecne regulacje nie gwarantują spełniania tego wymogu przez wszystkie osoby posiadające pozwolenie, a jednocześnie nie biorą pod uwagę uwarunkowań związanych z wiekiem posiadaczy broni”.
O co w takim razie chodzi? Mówiąc wprost, m.in. o myśliwych. Posłowie twierdzą, że przepisy trzeba zmienić, by zrównać „wymogi i obowiązki, jakie mają osoby, które uzyskały pozwolenie na broń w celu ochrony osobistej i ochrony osób i mienia i łowieckich”.
Obecnie, myśliwi – jak czytamy - przechodzą badania lekarskie i psychologiczne wyłącznie przy uzyskiwaniu pozwolenia na posiadanie broni, podczas gdy osoby uzyskujące pozwolenie „ze względu na potrzeby ochrony osobistej i osoby zawodowo trudniące się ochroną osób i mienia muszą ponawiać takie badania co pięć lat”. „Nie ma żadnego uzasadnienia dla takiej różnicy, choćby z tego powodu, że to myśliwi strzelają częściej niż przedstawiciele pozostałych wymienionych grup i to w sytuacjach, gdy ryzyko postrzelenia osoby postronnej jest bardzo wysokie” – podkreślają posłowie.
To jednak nie wszystko. Dziś przepisy zakładają bowiem jednakową częstotliwość obowiązku przeprowadzania badań niezależnie od wieku, a - zdaniem posłów – „jest przecież oczywiste, że z wiekiem, zwłaszcza zaawansowanym, sprawność fizyczna i psychiczna osoby używającej broni znacznie spada i wzrasta zagrożenie niecelowego lub celowego niedozwolonego jej użycia”.
Taki stan rzeczy prowadzi do wysokiego zagrożenia wypadkami w związku z użyciem broni i powoduje potencjalne zagrożenia dla całego społeczeństwa. Celem ustawy jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa związanego z posiadaniem broni i zapobieganie jej niedozwolonemu użyciu. Dlatego też należy zmienić obowiązujące przepisy ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
Fragment uzasadnienia projektu nowelizacji ustawy o broni i amunicji
Projektodawcy chcą by myśliwi – podobnie jak osoby posiadające m.in. broń do ochrony osobistej – musieli co 5 lat przedstawiać badania lekarskie i psychologiczne oraz by wszyscy posiadacze broni po osiągnięciu wieku 70 lat by poddawani byli takim badaniom co 2 lata. „Niezbędne są zmiany ustawowe, które zawiera proponowany projekt polegające na zwiększeniu częstotliwości badań lekarskich i psychologicznych po osiągnięciu wieku 70 lat oraz rozciągnięciu obowiązku poddawania się badaniom cyklicznym także przez myśliwych” – czytamy w uzasadnieniu.
Jak zaznaczono, regulacje zakładające, że myśliwi byli zobowiązani do przedstawiania orzeczeń lekarskich co 5 lat były już wprowadzone do ustawy w przeszłości, zanim jednak przepisy zaczęły obowiązywać, dokonano ich zmiany.
Jak na razie nie wiadomo jak do projektu odniesie się parlamentarna większość.
zibikiler
Ciekawe czy czepią się tych na pozwolenie sportowe