Szef MSWiA o walce z wakatami w policji

22 maja 2020, 15:09
policja ślubowanie
Fot. Śląska Policja

Przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę dla doświadczonych funkcjonariuszy, aby zachęcić ich do nieprzechodzenia na emeryturę mundurową. Ustawa trafi niedługo do parlamentu - poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński, w odpowiedzi na pytania InfoSecurity24.pl, podczas piątkowej konferencji. Resort zamierza walczyć w ten sposób ze zwiększającą się liczbą wakatów, m.in. w policji, związanej w ostatnich miesiącach przede wszystkim z pandemią koronawirusa i wstrzymaniem naborów.

Kamiński pytany na konferencji prasowej o to, czy epidemia koronawirusa ze względu na zawieszenie naborów w służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła na zwiększenie liczby wakatów podkreślił, że "epidemia ograniczyła nabór do policji". "Na razie wiele procedur zostało zawieszonych i mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli odmrozić te procedury" - dodał.

Rzeczywiście epidemia ograniczyła nabór do policji, wiele procedur zostało zawieszonych. Miejmy nadzieje, że już niedługo będziemy mogli odmrozić te procedury. Nabór do policji jest czymś niezwykle ważnym zwłaszcza w obliczu liczby wakatów, które są w policji. W tej chwili jest ich ok. 7 tys. To jest duża liczba i musimy się z tym problem zmierzyć.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Sposobem, na poradzenie sobie z wysoką liczbą wakatów, m.in. w policji, oprócz - w miarę możliwości - szybkiego odblokowania naborów, ma być zachęcenie funkcjonariuszy do pozostawania w służbie, już po nabyciu przez nich praw emerytalnych, czyli przedemerytalny dodatek motywacyjny. Zdaniem szefa MSWiA "niezwykle ważne jest to, aby dobrzy funkcjonariusze posiadający ogromne doświadczenie chcieli służyć w policji, a nie przechodzić na emerytury". Kamiński zapewnił, że resort spraw wewnętrznych wypracował w dialogu ze związkami zawodowymi "atrakcyjną dla znakomitych, doświadczonych funkcjonariuszy propozycję dłuższego pozostania w służbie, a nie przechodzenia na emeryturę mundurową".

Minister poinformował, że "rząd pozostaje na końcowym etapie pracy nad ustawą i za chwilę będzie ona kierowana do parlamentu". Wyraził nadzieję, że "przyjęcie ustawy przez parlament rozwiąże sprawę wakatów w policji, zwłaszcza w czasie zamrożenia procedur naboru". Rozwiązanie o którym mówił Kamiński stanowi część tzw. superustawy, a MSWiA jest zdeterminowane by nowe regulacje weszły w życie jeszcze w tym roku. 

Dodatek pierwszego stopnia, w wysokości 1,5 tys. zł brutto przysługiwałby funkcjonariuszom, którzy ukończyli 25 lat służby. Natomiast dodatek drugiego stopnia – w wysokości 2,5 tys. zł brutto otrzymaliby funkcjonariusze po 28,5 latach służby. Dodatek nie będzie stanowić podstawy wymiaru emerytury. Świadczenie motywacyjne nie będzie wliczane również do podstawy obliczania nagrody jubileuszowej i odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby. 

Przyznanie dodatkowych należności dla funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby nadal w niej pozostaną, stanowi realizację jednego z punktów porozumienia pomiędzy MSWiA a stroną społeczną reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych służb mundurowych, z 2018 roku. Wydawało się jednak, że epidemia koronawirusa może zatrzymać procedowanie przygotowanej przez MSWiA ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ale projekt wkracza jednak właśnie na kolejny legislacyjny etap. Jeszcze do jego wersji, która pojawił się w marcu br., szereg uwag zgłosili mundurowi związkowcy. Cześć z nich została przyjęta i wdrożona przez resort. 

Zasady, na postawie których mundurowym przysługiwałby właśnie wspomniany podczas konferencji przez ministra przedemerytalny dodatek motywacyjny, były jedną z kwestii spornych. Związkowcy, w uwagach wysłanych do MSWiA stwierdzili, że "rozwiązanie uzależniające przyznanie świadczenia od niesformalizowanej opinii bezpośredniego przełożonego jest niekorzystne w uwagi na wątpliwy obiektywizm decyzji". Jak dodali, "czynnikiem, który w najwyższym stopniu zdecyduje o skuteczności przedemerytalnego dodatku motywacyjnego będzie jego powszechny charakter". Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zaproponowała, "by opinię, o której mowa w art. 120a ust. 3 zastąpić sformalizowaną opinią, o której mowa w art. 35 ustawy o Policji i analogicznych zapisach w ustawach o SG i PSP". "Konsekwencją tej propozycji jest odpowiednia zmiana w art. 120a ust. 4 pkt 4 i skreślenie ust. 5, a także uzupełnienie przepisów wykonawczych w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariuszy" - wyjaśniała. Zgodnie z wcześniej pojawiającymi się deklaracjami ze strony kierownictwa MSWiA, resort zdecydował się przychylić do tej propozycji, zrezygnowano więc z warunku przyznania świadczenia po uzyskaniu opinii określonej w art. 120a ust. 3.  Analogiczne zmiany dotyczyć mają też ustaw o Straży Granicznej oraz o Państwowej Straży Pożarnej.

Jak dokument wyglądał będzie w ostatecznym kształceni, jeszcze nie wiadomo. Sporo uwag zgłosiło też bowiem Ministerstwo Finansów. Jak wskazał w piśmie z 11 maja wiceszef resortu Tomasz Robaczyński, w świetle panującej obecnie pandemii COVID-19 i trudnych do przewidzenia dalszych skutków społeczno-gospodarczych i finansowych z nią związanych, "poważnego rozważenia wymaga zasadność wprowadzenia w chwili obecnej przewidzianych w projekcie ww. ustawy działań generujących istotne, dodatkowe wydatki dla budżetu państwa".

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 90
Aaa
piątek, 22 maja 2020, 20:08

Oddajcie 15 lat!

FUnkcjusz 18 lat służby
piątek, 22 maja 2020, 17:47

Gratuluję, teraz będą odchodzić na emerytury policjanci do 25 roku służby( tacy z 15 sto, 20 sto letnim stażem) , a pozostaną w niej ci powyżej. Gwarantuje, że Ci starzy mogą zapomnieć o jakiejkolwiek pomocy że strony młodszych. W końcu będą zarabiać 2500 tys więcej. SUPER POMYSŁ

Kadrowiec
piątek, 22 maja 2020, 19:27

Tak już napewno w czasie kryzysu gospodarczego, będą odchodzić mając 15 lat służby, już to widzę... Dostanie wtedy 40 % z grupy dzielnicowego, Asystenta, no może specjalisty i co zrobi. Może uda mu się rachunki zapłacić jak dobrze pójdzie. Jestem przekonany że w najbliższym czasie nikt nie będzie odchodził.

Gość
niedziela, 24 maja 2020, 22:01

Uwierz, że ludzie będą odchodzić. Łatwiej dorobić do emki i mieć spokojną głowę niż tyrac w tej firmie. Policz sobie najprościej, że mając emeryture i nawet najniższa krajową będziesz miał więcej niż tu. Wiele osób ma jednak wysokie kwalifikacje i oni będą za wiecej pracować w cywilu.

FUnkcjusz 18 lat służby
sobota, 23 maja 2020, 12:51

A ty myślisz, że na Policji świat się kończy? W dobie kryzysu? Jakiego? W dużych miastach już brakuje rąk do pracy i wcale nie na mało atrakcyjne stanowiska. Poczytaj ogłoszenia. Teraz czasy się zmieniły, już nikomu Policja życia nie ratuje, powiem więcej to kandydaci, których jest garstka ratują życie Policji.

Ja
sobota, 23 maja 2020, 01:33

A zobaczysz że będą odchodzic bo niektórzy czekaja aby tylko im stuknelo 15l i uciekają. Ile dostanie emki to dostanie a reszte dorobi byle gdzie. Źle zwiazki zrobiły ze nie walczyli o tych 15-20l bo ci odejdą a z 25-28l nie będzie pożytku.

Slazak
wtorek, 26 maja 2020, 08:28

Związki walczyły o siebie Panie kolego

Seba
piątek, 22 maja 2020, 23:44

Odchodzić nikt nie bedzie to fakt. Poza tymi co niedoczekają tego dodatku. A że nabory wstrzymane to dziura wakatowa i tak się powiększy. Niech wezmą jeszcze 2 nabory na studia do Wspol. To pomoże napewno.

niedziela, 24 maja 2020, 16:46

A co kochani z art 15 a i to zabrali. Mam 21 lat służby. Z cywila 5.chociaz to by nam coś wynagrodziło. A takich jak ja jest wielu. Mało o nas walczą te związki.

Tweets InfoSecurity24