Ekstra pieniądze dla służb coraz bliżej. Sejm przyjął nowelizację tegorocznego budżetu

1 października 2021, 18:45
sejm, posłowie, fot. Aleksander Zieliński:Kancelaria Sejmu
Fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Prace nad nowelizacją tegorocznego budżetu nabierają tempa. Sejm przyjął dziś przygotowany przez rząd dokument, który trafi teraz do Senatu. Kwoty o jakie zwiększyć mają się tegoroczne budżety służb nie są wprawdzie - biorąc pod uwagę regularne ich wysokości - przesadnie duże, jednak z pewnością ułatwią formacjom funkcjonowanie do końca 2021 roku.

Projekt noweli ustawy budżetowej oraz okołobudżetowej na 2021 r. został w minioną środę przyjęty przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. Podczas posiedzenia Dariusz Rosati zapowiedział, że opozycja będzie zgłaszała swoje propozycje poprawek w kolejnym czytaniu i tak też się stało. Drugie czytanie odbyło się w czwartek, a za sprawą zgłoszonych poprawek ustawa ponownie skierowana została do Komisji Finansów Publicznych. Komisja, zarekomendowała odrzucenie propozycji złożonych przez opozycję, co znalazło odzwierciedlenie podczas głosowania na sali plenarnej.

Co zakłada nowela tegorocznej ustawy budżetowej i okołobudżetowej? Na zastrzyk finansowy liczyć mogą służby zarówno te mundurowe jak i specjalne. Najwięcej dodatkowych pieniędzy otrzymać ma policja. Rząd proponuje zwiększyć budżet formacji o 538 049 000 złotych. Nowelizacja ma wpłynąć też na zwiększenie finansowania Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej. PSP liczyć może na prawie 398 mln złotych więcej niż dotychczas, a SG otrzymać ma dodatkowo ponad 200 mln złotych. Najmniej "nowelizacyjnych" pieniędzy, spośród służb podległych MSWiA otrzymać ma Służba Ochrony Państwa. Jej budżet wzrosnąć ma o 28 636 000 złotych. Zastrzyk finansowy czeka również Służbę Więzienną. Na więziennictwo jeszcze w tym roku do wydania ma być o ponad 151 mln złotych więcej niż pierwotnie planowano. 

Dodatkowe środki wyasygnowano też dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Budżet ABW wzrosnąć ma o 75 472 000 złotych, AW ma otrzymać 23 482 000 złotych więcej niż, a finansowanie CBA ma być większe o 37 625 000 złotych.

Oprócz ustawy budżetowej dokonano też nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którą do mundurowych w tym roku trafić będą mogły nagrody w postaci specjalnego dodatku motywacyjnego. Jak czytamy w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, specjalne dodatki motywacyjne można przyznać, "z utworzonego na ten cel w jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 6 proc. planowanych na rok 2021 wynagrodzeń osobowych i uposażeń". Biorąc pod uwagę, że fundusze nagród, których w tym roku w myśl tej samej ustawy nie utworzono, dysponowały znacznie mniejszymi środkami, pieniędzy na nagrody dla mundurowych nie powinno zabraknąć. Z ustaleń redakcji InfoSecurity24.pl wynika, że dodatki otrzymać będą mogli mundurowi wszystkich formacji. Jak poinformował redakcję wydział prasowy resortu finansów, "beneficjentami tego rozwiązania będą m.in. zarówno żołnierze jaki i funkcjonariusze poszczególnych służb mundurowych zaliczani do państwowej sfery budżetowej, w tym (…) funkcjonariusze: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Celno-Skarbowej". Specjalne dodatki motywacyjne będą mogły być również przeznaczone dla funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej podległej Marszałkowi Sejmu.

Teraz przejętymi przez Sejm nowelami zajmą się senatorowie. Czas jednak ucieka, a do końca roku pozostały już jedynie 3 miesiące. Formacjom, które mają być beneficjentami zmian, pozostaje więc liczyć na to, że prace nie będą się przedłużać.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 56
Logiczny
niedziela, 3 października 2021, 13:14

Cieszy to, że są działania ze strony rządu. W każdym kraju dobrze rozwiniętym budżetówka dobrze zarabia, w Polsce też tak powinno być, powinni trafiać do struktur państwowych jedni z najlepszych. Może w końcu uda nam się dogonić zachód. Ale martwi mnie, tak jak wielu kolegów, brak rozmów na temat 15a. Nie może być tak, że za komuny były przejrzyste zasady, a teraz chce się wprowadzić 4 system emerytalny w służbach. Każdy powinien być na tych samych zasadach, co zresztą wynika z Konstytucji, powinien mieć wybór doliczania cywila na starych zasadach, albo pracowania na drugą emeryturę z ZUS. Mama nadzieję, że obecny rząd naprawi w końcu błąd rządu Pana Buzka i błąd rządu Pana Milera. Panowie parlamentarzyści, brak kompetencji w szczególności rządu Pana Milera nie może ciągnąć się w nieskończoność. Zlikwidujmy w końcu 15a i zapomnijmy o rządach pasożytów, którzy oprócz kreowania własnego wizerunku nie zrobili nic dla przysłowiowego, przeciętnego Kowalskiego. Idźmy w stronę jasnych i przejrzystych zasad.

?
niedziela, 3 października 2021, 02:22

A kiedy będzie realizowane porozumienie z 2018 roku?

czego więcej?
niedziela, 3 października 2021, 20:16

Jest dodatek geriatryczny, jest fundusz nagród, jest 15a (he,he), ... są debaty, prace, projekty, ustalenia, obrady, posiedzenia, jeszcze przez długie, długie lata.

Edi
sobota, 2 października 2021, 16:20

A kiedy panowie z ZZ zamierzają rozmawiać z rządem o zmianach w proponowanej ustawie o art. 15a - czy nie aby 01.03.2022. Nic nie słychać, nic nie mówią, więcej można się dowiedzieć od Wąsika i gdyby nie on nic byśmy nie wiedzieli bo związki ani mru,mru.

Czuj czuj czuwaj
niedziela, 3 października 2021, 00:34

Przecież wszystko jest jasne i ustalone, marzec 2022 wchodzi ustawa, sprawa jest od dawna dogadania, czytaj, tam wszystko jest.

Kla8x
sobota, 2 października 2021, 20:57

Podłączam sie pod temat skierowany do związkowców. Co z art. 15a panowie ze związków - kiedy zamierzacie i z kim o w/w sprawie.

związkowiec
niedziela, 3 października 2021, 20:18

temat 15a został już zamknięty, ile można to wałkować

Lutek
niedziela, 3 października 2021, 23:44

Tyle ile trzeba. Nigdy nie będzie zamknięty puki krzywdzi ludzi. Będziemy pamiętać.....

Nie lamentuj
poniedziałek, 4 października 2021, 11:01

Kogo 15a,15aa krzywdzi?, chyba tym że macie doliczenie z cywila lub drugie świadczenie, krywda, że mają wybór, szok

Lolek
sobota, 2 października 2021, 11:26

Policja otrzyma ponad 538 mln na mniej niż 100 tys.osob. Zobaczymy ile otrzyma z tego zwykły funkcjonariusz na KP

Medyk
niedziela, 3 października 2021, 00:43

Jak to ile?, liniowi najmniej, wiadomo że to tylko kwoty, tak naprawdę będzie jak zawsze, czyli skromnie

Matematyk
sobota, 2 października 2021, 15:09

5380zł

Realista
niedziela, 3 października 2021, 20:53

podzielić na 12 mc,- podatek, ... jakby nie liczyć 368 zł.

...
niedziela, 3 października 2021, 12:23

Aleś policzył, optymista, gdyby taka była średnia to by tu ludzie drzwiami i oknami walili

Tadeusz
sobota, 2 października 2021, 11:06

Ciągle o funduszu nagrodowym !!!! Plecaki różnej maści się obłowią a liniowi po jakiejś stówce jak dobrze pójdzie i nie będziesz się odzywał

Fazer
niedziela, 3 października 2021, 20:25

milionowy fundusz nagród, to takie nieobiecujące piąniadze, medialne brzmi dobrze, jest sukces, porozumienie, teoretycznie każdy może dostać tysiące, ...

Tornister
sobota, 2 października 2021, 15:08

Trzeba się było dobrze urodzić

Korekta
niedziela, 3 października 2021, 00:44

To nie kwestia urodzenia tylko przyzwoitości

Tweets InfoSecurity24