Reklama

Legislacja

Budżet wraca do Sejmu. Finansowanie służb bez zmian

Fot. Kancelaria Sejmu
Fot. Kancelaria Sejmu

Senat w czwartkowym głosowaniu zgłosił poprawki do ustawy budżetowej na 2023 r., a co za tym idzie, trafi ona ponownie do Sejmu. Korekty, jakie w ustawie wprowadzili senatorowie, nie dotyczą jednak budżetów służb mundurowych i specjalnych, a więc te otrzymają w tym roku finansowanie na poziomie przyjętym przez Sejm.

Reklama

Senat w czwartek podjął uchwałę w sprawie ustawy budżetowej na 2023 r. Izba wyższa przyjęła większość spośród 81 przygotowanych poprawek do budżetu. Odrzucona została jedna, a trzy zostały wykluczone przez inne przegłosowane poprawki. Przed głosowaniami Senat zdecydował, by większość poprawek zblokować i głosować łącznie.

Reklama

Wśród poprawek nie znalazły się jednak propozycje zmian w finansowaniu służb specjalnych czy mundurowych. A warto przypomnieć, że na niedobory środków, podczas prac na ustawą w Senacie, narzekali m.in. przedstawiciele Agencji Wywiadu.

Czytaj też

Zgodnie z zapisami ustawy, Policja do wydania w 2023 roku ma mieć prawie 14,2 mld złotych. Ponad 4,08 mld złotych otrzymają strażacy, a budżet Straży Granicznej na ten rok wynieść ma 2,4 mld złotych. Spory wzrost – bo z 3,8 mld w 2022 roku do 4,7 mld w roku 2023 – zaliczy podległa resortowi sprawiedliwości Służba Więzienna. 

Reklama

To rzecz jasna nie jedyne środki jakimi dysponować mogą w przyszłym roku służby. Trzeba pamiętać, że zarówno w formacjach podległych MSWiA jak i resortowi sprawiedliwości trwa modernizacja, a w związku z tym, do wykorzystania będą też pieniądze ze specjalnej, dedykowanej ustawy. Dodatkowo, niektóre ze służb posiadają też np. fundusze wsparcia, z których realizowane są czasem zakupy czy inwestycje. Co więcej, warto też pamiętać, że rząd ma też do dyspozycji rezerwy celowe, które – w razie potrzeby – może uruchamiać także po to, by wspomóc finansowo mundurowe formacje.

Czytaj też

Wyższe niż w ubiegłym roku – choć nie do końca satysfakcjonujące dla ich przedstawicieli – będą budżety służb specjalnych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – w porównaniu z rokiem ubiegłym (650 mln złotych) – do dyspozycji dostać ma ponad 60 mln złotych ekstra (710 mln złotych). Podobnie sytuacja wygląda w Agencji Wywiadu – wzrost z 247 mln złotych do 298 mln złotych oraz w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, gdzie pieniędzy, biorąc pod uwagę rok 2022, będzie o 22 mln złotych więcej (2022 r. – 241 mln złotych; 2023 r. – 263 mln złotych).

W grudniu 2022 r. Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2023 r. Zgodnie z nią wydatki budżetu wyniosą 672,7 mld zł, dochody 604,7 mld zł, a deficyt budżetu nie może być większy niż 68 mld zł. Wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej określono na 7,8 proc., a świadczeń emerytalno-rentowych na 13,8 proc.

Czytaj też

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. balon992

    Kiedy ktoś pomyśli nad optymalizacja służb i ich zmniejszeniem? Policja pilnuje porządku wewnętrznego oraz ruchu na drogach (likwidacja ITD, straży miejskich, straży ochrony kolei, służby ochrony metra itd) Straż graniczna odpowiedzialna na ochronę granic, lotnisk itp ( likwidacja służby ochrony lotniska jak i SOK które pilnuje dworców w miastach przygranicznych) Straż Więzienna (zmiana nazwy ze Służba więzienna) ochrona zakładów karnych, aresztów śledczych i nowość :sądy i ośrodki poprawcze Służba celno-skarbowa (kontrola towarów, i inne czynności które wykonuje) Staż pożarna (bez zmian) Połączenie ABW i AW jako nowa służba ( jedna służba z 2 działami odpowiedzialności) Połączenie Służby wywiadu wojskowego i kontrwywiadu wojskowego (jak wyżej) CBA bez zmian Standaryzacja pojazdow np SG zielone a nie srebrne, straż pożarna tylko czerwone itd

Reklama

Najnowsze