Superustawa "w prezencie" na Święto Policji. Duże poparcie w Sejmie

24 lipca 2020, 11:23
50145017412_ead469c392_k
Fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Jak życzyło sobie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, tak też się stało. Sejm uchwalił bowiem 24 lipca, w Święto Policji, ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych, które znajdują się pod nadzorem MSWiA oraz Służby Więziennej. "Pragnę wyrazić wielką radość, że ten ważny i oczekiwany przez funkcjonariuszy projekt został przyjęty w takim konsensusie" - podkreślił w Sejmie minister Mariusz Kamiński. Za uchwaleniem dokumentu głosowało bowiem 440 posłów, przeciw - 3.

Przypomnijmy, że proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Zgodnie z rządową propozycją funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Jak wielokrotnie podkreślali autorzy projektu, rozwiązanie dotyczące dodatku motywacyjnego ma charakter eksperymentalny. Jeśli się sprawdzą, to zostaną wprowadzone także w innych służbach i formacjach, także wojskowych. Sprawa ta nie zostanie więc zamknięta wraz z przyjęciem dokumentu. Jak podkreślał wiceminister Maciej Wąsik, zarówno podczas obraz plenarnych, a także komisji, system dodatku motywacyjnego, zaprojektowany przez resort, musi się sam finansować. Według wiceministra, ocena jego działania i skuteczności zajmie ok. pół roku. 

Oprócz wprowadzenia dodatków motywacyjnych - zgodnie z rządową propozycją - funkcjonariuszowi będzie przysługiwać również zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone. Projekt reguluje również kwestię ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy - za wiek, staż i trudne warunki służby, a także proponuje wprowadzenie przejrzystych zasady i procedur prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Ujednolica też przepisy dotyczące wyżywienia formacji mundurowych. Szczegółowo określa także warunki otrzymywania tzw. wyżywienia w naturze oraz wprowadza możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia w naturze.

Regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 października 2020 r. z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie z dniem 30 listopada 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy na mównicę wyszedł minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szef MSWiA dziękował parlamentarzystom za - jak mówił - niezwykle merytoryczną dyskusję i powagę państwową, jaka towarzyszyła pracom nad projektem ustawy. Wdzięczność wyraził m.in. dla przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Wiesława Szczepańskiego. 

Pragnę wyrazić wielką radość, że ten ważny i oczekiwany przez funkcjonariuszy służb mundurowych projekt został przyjęty w takim konsensusie.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Kamiński złożył też przy tej okazji życzenia mundurowym z okazji Święta Policji. "Przekazuję serdeczne pozdrowienia wszystkim funkcjonariuszom i życzenia spokojnej służby" - podkreślił.

Warto podkreślić, że sejmowe prace nad dokumentem prowadzone są w ekspresowym tempie. Pierwsze spotkanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznej, podczas którego posłowie rozpoczęli rozmowy o dokumencie, odbyło się bowiem 14 lipca, a już po 10 dniach ustawa została uchwalona przez Sejm. 

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
20 letni amator
środa, 2 września 2020, 01:59

Bądźmy poważni, ile się utrzyma ten dodatek?, rok, dwa, w porywach trzy lata, aż uzupełni się braki kadrowe, w tym czasie zatrzyma się większość osób z biur, które i tak pewnie by zostały, bo osoby z 25 letnim stażem z tzw. ulicy to niewielki margines, odsetek, jak więc mają się czuć osoby z 15, 20 letnim stażem które codziennie wypruwają sobie żyły na ulicy?, przecież to demontaż, ten dodatek miał zatrzymać osoby doświadczone z uprawnieniami, pytanie, osoba z 15-20 letnim stażem ma uprawnienia, może odejść, jest jednocześnie doświadczona i nie dostanie tego motywatora, pod kogo więc zostały skrojone te dodatki?, to już pytanie otwarte.

Jaro
środa, 2 września 2020, 01:50

Prosta sprawa, robisz na ulicy, po 15 latach jesteś wypalony jak kiep, ale masz uprawnienia, co robisz jeżeli dowiadujesz się ze dopiero za 10 lat zostaniesz potraktowany równo z kolegami którzy wykonują te same zadania?, odchodzisz, proste.

kilip
niedziela, 26 lipca 2020, 14:26

Przewodniczący celnicy.pl zadał pytanie wąsikowi , "jeżeli się nie sprawdzi eksperyment to zabierze pan te dodatki policjantom - w końcu jest to eksperyment, i dlaczego nie zostały objęte inne służby między innymi służba celno skarbowa ? A co do wprowadzenia tego dodatku w wojsku to już będzie wiadomo że starzy nie odejdą na emeryturę - bo przecież są niezbędni w armii i tym samym nie zwolnią miejsca na awans młodym żołnierzom - KU CHWALE DODATKOM

wtorek, 28 lipca 2020, 15:15

Uuu celnikow piecze dupa, trzeba było protestować a nie wszyscy na garbie policji jadą

Obserwujący
niedziela, 26 lipca 2020, 12:55

Znam kilku policjantów ze stażem służby powyżej 25 lat. Połowa z nich służy obecnie na stanowiskach kierowniczych, a druga połowa na stanowsikach liniowych. Ci, ktorzy są na stanowiskach kierowniczych przez wiele lat służyli na stanowiskach liniowych i za dobrze wykonaną pracę zostali awansowani. To bardzo dobre rozwiązanie, by przytrzymać tych fachowców w formacji, by mogli uczyć młodzież. Przecież jest co raz ciężej od dobrych fachowców, bo nie ma kto ich uczyć. Młody młodego zbyt dużo nie nauczy. Po za tym trzeba mądrych doświadczonych funkcjonariuszy szanujących podwladnych do efektywnego kierowania zaspołami, czego wielokrotnie brak zbyt szybko awansującej młodzieży.

Olo
wtorek, 28 lipca 2020, 11:04

Gdzie masz 25- letnich liniowych? I gdzie doświadczeni uczą młodych? Na kierowniczych stanowiskach zazwyczaj nie są ci co zbyt długo byli na pierwszej linii. Pierwsza linia po osiągnięciu 15 lat często ucieka, bo wie, że kierownicze stanowiska są obsadzone dwa pokolenia do przodu. Prawda jest taka, że młodzi jeżdżą z młodymi i się uczą na własnych błędach. Starzy ich uczą jedynie prowadząc postępowania dyscyplinarne. Witamy w szarej rzeczywistości, niewidocznej z góry

Ulala
piątek, 4 września 2020, 01:29

Powiedziałbym "w samo sedno", są wyjątki, ale one nie potwierdzają reguły, najcześciej jest tak jak piszesz Olo i nic nie wskazuje żeby to miało się zmienić, kolega któremu odpisałeś to optymista-idealista z nutką dekadencji i szczyptą melomanii...

ja
czwartek, 30 lipca 2020, 09:44

w punkt, 10 proszę Pana

We r
wtorek, 28 lipca 2020, 01:59

A świstak siedzi i zawija w sreberka. Ch3tnie poznam takowe statystyki

x666
poniedziałek, 27 lipca 2020, 01:33

"zbyt szybko awansującej młodzieży", to idealne wskazanie największego problemu i jest szansa by to wreszcie zmienić.

MELYCYANT1948
niedziela, 26 lipca 2020, 12:43

UWAGA – dePISacja 2023. PiS wprowadzając tzw "ustawę dezubekizacyjną" pozbawił resortowych emerytur nie tylko policjantów, ale agentów wywiadu (gen Czempiński), GROMowców a nawet sportowców gwardyjskich klubów. Dziś KAŻDY policjant powinien mieć świadomość, że za kilkanaście lat ktoś może jego SŁUŻBĘ W CZASACH RZĄDÓW PIS może uznać za wysługiwanie się totalitarnemu reżimowi i ZABRAC MU EMERYTURĘ - Naliczaną z wciąż rosnącego uposażenia. Dla budżetu - oszczędności, dla społeczeństwa – sprawiedliwość.

Tweets InfoSecurity24