"Dziupla" z dronami do przemytu papierosów

6 czerwca 2020, 10:09
Dron przemyt 111
Fot. dpsu.gov.ua

Kilkanaście bezzałogowców dostosowanych do przerzutu przez granicę polsko-ukraińską wyrobów tytoniowych zabezpieczyła w jednej z miejscowości obwodu lwowskiego Państwowa Straż Graniczna i Policja Krajowa Ukrainy. Sprzęt tego typu jest regularnie wykorzystywany przez przemytników do nielegalnego transportu przez granicę różnego typu towarów.

Akcja została przeprowadzona została przez ukraińską straż graniczną Zachodniego Wydziału Regionalnego i Oddziału Lwowskiego z udziałem funkcjonariuszy Policji Krajowej i pod proceduralnym nadzorem Prokuratury Rejonowej we Włodzimierzu Wołyńskim. W rejonie południowego odcinka granicy polsko-ukraińskiej przeszukano posesję na której, jak podejrzewano, przechowywane były nielegalne produkty tytoniowe oraz sprzęt służący do ich przemytu.

image
jeden z modeli samolotu dostosowanych do transportu papierosów.Fot. dpsu.gov.ua 

Na miejscu funkcjonariusze ukraińskich służb mundurowych ujawnili nie tylko zapasy papierosów i tytoniu przygotowane do transportu, ale również ponad dziesięć różnego typu bezzałogowych maszyn latających. Były to zarówno niewielkie maszyny służące do rozpoznania terenu jak też wielowirnikowce i modele samolotów dostosowane do przewożenia paczek z kontrabandą. Szeroka gama maszyn zdolna była do przeniesienia jednorazowo od kilku do nawet kilkunastu kilogramów ładunku.

W ostatnich latach bezzałogowce stały się popularną metodą przemytu, szczególnie lekkich ładunków takich jak papierosy. Użycie tego typu środków technicznych nie wymaga od przestępców przekraczania granicy, a w razie zatrzymania odbierający lub wysyłający ładunek mogą tłumaczyć, że odnaleźli urządzenie w lesie. Ukraińska straż graniczna poinformowała, że od początku roku przechwyciła podczas przekraczania granicy z kontrabandą na pokładzie 12 bezzałogowców różnego typu. Zwykle są to proste modele dostępne w sklepach, które dostosowano do transportu paczek, ale zdarzają się maszyny specjalne zbudowane do tego celu. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Zecik
sobota, 6 czerwca 2020, 21:11

A ile przechwyciła dronów nasz SG? No właśnie ....

Jim
wtorek, 9 czerwca 2020, 10:36

Kupić im wiatrówki!

po dronie do kłębka...
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 00:02

A po co? Oni śledzą drona i czekają na tego co po przesyłkę przyjdzie. To nie drony są celem tylko ludzie.

Logistyk
sobota, 6 czerwca 2020, 18:04

Pisałem kiedyś, że nasza granica powinna być dobrze chroniona od zerowej wysokości wzwyż z uwagi na kontrabandę. Nie myliłem się.

Marcepan
sobota, 6 czerwca 2020, 15:54

Głównym błędem Naszego Rządu jest właśnie "ukraiński potop" czyli kontrabandy, przemyt, wataha ludzi którym wszystko i wszędzie się NALEŻY! A w tym samym czasie Polskość na Ukrainie jest deptana...

Fanklub Daviena
sobota, 6 czerwca 2020, 14:49

Co za chała na tych zdjeciach! Nie mogli nająć jakieś sensownego modelarza? Niech mnie wynajmą za godziwe wynagrodzenie, to im zaprojektuję drony do przerzutu fajek. Szybkie, pakowne, o sensownym zasięgu, o małym RCS, niskiej sygnaturze IR, lecące na niskim pułapie a co najważniejsze - w ciszy radiowej i bez korzystania z nawigacji satelitarnej, a więc ten badziew antydronowy testowany obecnie przez nasze wojsko nie będzie na nie skuteczny. :)

mar
niedziela, 7 czerwca 2020, 02:14

Ide do spółki:-)

Rosją imperium technologiczne
sobota, 6 czerwca 2020, 17:40

Nie wiem co tam testuje wasze wojsko ale w Polsce do fazy testów będą dopuszczone urządzenia pracujące w pełnej gamie sensorów, a nie tylko w podstawowych parametrach sklepowych urządzeń które masz na myśli

Fanklub Daviena
niedziela, 7 czerwca 2020, 13:46

To nieważne: działają na zasadzie strącania jak sklepowych. Jak dron przemytniczy nie ma sensorów (bo po co? Wystarczą tylko najprymitywniejsze, aktywowane dopiero w rejonie "zrzutu".) ani zdalnego sterowania, to jak tym naszym wojskowym systemem go strącisz (zakładam oczywiście, że elektronika drona przemytniczego jest w klatce Faradaya)? Ponadto jak dron będzie nisko i szybko leciał, to szanse, że trafi na te testowane wynalazki jest znikoma...

Xyz
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 11:14

Wystarczy u stawić w rejonie głowice elektrolityczna, bądź zamontować na pojeździe...

As
sobota, 6 czerwca 2020, 13:29

To by znaczyło że wbrew zapowiedzią medialnym MON do Polski śmiało można dostarczać broń. Co bardziej pomysłowi wojskowi z Kaliningradu są w stania w częściach dostarczyć pod Warszawę wyrzytnie rakiet. Dobre.

man42
sobota, 6 czerwca 2020, 20:30

To świadczy że ukraina ma lepszą straż. graniczną niż unia europejska

Henryk44
niedziela, 7 czerwca 2020, 21:57

W zakresie działań kryminalnych,współpraca między służbami w ramach Inerpolu nawet wrogich krajów zawsze istnieje,drony zostały namierzone w Polsce a informacja przekazana stronie Ukraińskiej i mamy efekty tej współpracy.

Tweets InfoSecurity24