Jak poinformował szef zespołu naukowców pracujących nad projektem z ramienia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (WSPol) dr Piotr Łuka, policjanci testują kamizelki zaprojektowane na miarę dla każdego z nich (do ich wykonania z każdego policjanta zdjęto miarę przy pomocy skanowania 3D) oraz kamizelki o uśrednionym rozmiarze.
- Chodzi nam m.in. o zweryfikowanie, czy policjanci czują różnice i jeśli tak to jaką, w noszeniu kamizelek dopasowanych indywidualnie do potrzeb każdego z nich i kamizelek uśrednionych do ich rozmiarów - powiedział dr Łuka.
Testując kamizelki policjanci wykonują w nich szereg codziennych czynności zawodowych, np. wchodzą po schodach, wsiadają i wysiadają z auta, zatrzymują osobę, przeszukują ją i obezwładniają, wchodzą po drabinie, czy strzelają. Testy mają wykazać, czy kamizelka (zarówno ta skrojona na miarę, jak i uśredniona) nie krępuje ruchów policjanta oraz czy pozwala mu na bezpieczne i skuteczne wykonywanie określonych czynności.
Dr Łuka przyznał, że ta sama grupa policjantów wcześniej testowała nowa kamizelkę w warunkach laboratoryjnych, m.in. w niskich i wysokich temperaturach. - Po każdym z testów policjanci wypełniają ankiety, które pozwolą w sposób obiektywny ocenić kamizelki - podkreślił specjalista WSPol.
Przeprowadzane w Szczytnie testy są jednym z końcowych etapów sprawdzania tzw. testowego modelu nowoczesnej kamizelki. Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu kamizelki zostaną poddane badaniom balistycznym, które będą polegały na strzelaniu do nich.
W ocenie dr Łuki, we wrześniu powinien powstać tzw. demonstrator technologii, czyli taka wersja kamizelki, którą pilotażowo będą mogli użytkować policjanci.
Bezpieczeństwo i skuteczność
Projekt "Indywidualizacja konstrukcji wielofunkcyjnych kamizelek balistycznych skrytego noszenia" finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa. W skład konsorcjum wchodzą: Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol i Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.
Potrzebę stworzenia nowoczesnej kamizelki argumentowano tym, że obecnie używane przez policjantów kamizelki są ciężkie i występują w kilku rozmiarach, przez co nie są dobrze dopasowane do sylwetki. Badania wykazały także, że obecne kamizelki podczas interwencji nie w pełni chronią przed atakami przy użyciu takich narzędzi jak igły, szpikulce, maczety czy noże.
Nowa kamizelka jest ognioodporna i ma chronić zarówno przed postrzałem z broni palnej, jak i przed uderzeniem nożem czy szpikulcem, oraz amortyzować uderzenia lub kopnięcia. Ponieważ jest lekka i dopasowana (tzw. skrytego noszenia) funkcjonariusze będą mogli je nosić pod mundurami i cywilnymi ubraniami podczas działań operacyjnych.