Kałasznikow "na emeryturę"? Służba Więzienna kupuje karabinki

7 maja 2018, 13:42
Kałasznikow fot. flickr.com:brian.ch CC BY 2.0.jpg
fot. flickr.com/brian.ch CC BY 2.0
  • prawdopodobnie, karabinki 5,56 mm mają zastąpić popularnego Kałasznikowa;
  • Dostarczona broń ma mieć konstrukcję modułową, tzn. zapewniającą możliwość modyfikacji broni w zależności od potrzeb wynikających z wykonywanych zadań służbowych, np. wymianę lufy, bez użycia specjalistycznych narzędzi;
  • W przetargu pod uwagę brana będzie: cena (60 proc.) oraz jakość (40 proc.).

Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa Służby Więziennej, funkcjonariuszy SW czeka wymiana broni. Przetarg na zakup karabinków 5,56x45 mm jest jednym z elementów trwającej w polskim więziennictwie modernizacji. Nowe karabinki mają docelowo zastąpić, zgodnie z zapowiedziami, popularnego Kałasznikowa 7,62 mm. Oferty na dostawę 350 sztuk broni składać można do 12 czerwca.

Służba Więzienna planuje kupić 350 sztuk karabinków o kalibrze 5,56x45 mm. Zgodnie z zamówieniem, w przetargu punktowana będzie głównie cena (60 proc.), a w drugiej kolejności jakość (40 proc.).

Zgodnie z opisem zamówienia, Służba Więzienna chce kupić automatyczną,  samopowtarzalną i samoczynną broń kalibru 5,56x45mm o konstrukcji modułowej, tzn. zapewniającej możliwość modyfikacji broni w zależności od potrzeb wynikających z wykonywanych zadań służbowych, np. wymiane lufy, bez użycia specjalistycznych narzędzi. Magazynek, powinien być dwurzędowy, 30 nabojowy w standardzie M16/AR15. Masa karabinku nie powinna przekraczać 3,8 kg, a jego kolba ma pozwalać na regulację długości z możliwością dopasowania do strzelającego w różnej pozycji w zależności od budowy anatomicznej, sposobu ubrania, np. z nałożoną kamizelką kuloodporną, w umundurowaniu służbowym zimowym, letnim itp. Długość lufy ma mieścić się w przedziale od 350 mm do 410 mm. Broń ma działać w przedziale temperatur od -40 stopni Celsjusza do + 50 stopni Celsjusza.

Karabinki 5,56 mm zastąpić mają popularne Kałasznikowy. Zakup nowego rodzaju broni, zapowiadał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk SW Grzegorz Fedorowicz. Pytany o priorytety dla SW na następne lata, jako jeden z nich wymienił właśnie zakup karabinków 5,56 mm. „Oprócz tego co już zostało zrobione, w tym roku planujemy wyposażyć funkcjonariuszy w nowy karabinek 5,56 mm, który zastąpi popularnego Kałasznikowa 7,62 mm” – mówił płk Fedorowicz.

W ramach Programu modernizacji do Służby Więziennej trafić ma ok. 2 mld złotych. Można się zatem spodziewać, że to początek większych zakupów na jakie w najbliższym czasie „wybierze się” Służba Więzienna. Analizując wartości zamówień na broń strzelecką dla polskiej armii i Policji, wartość obecnego zamówienia może się wahać od 2 do ponad 5 mln złotych, w zależności od wybranego typu karabinka i jego ukompletowania.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 82
SW
czwartek, 10 maja 2018, 12:39

Dziennikarz zapomniał nadmienić, że od paru lat SW nie ma już na wyposażeniu AKMS-ów. Przetarg jest właśnie po to, aby wypełnić lukę po nich. Większość komentujących, to widzę, że również więziennictwa. Dlatego napiszę jeszcze raz. Kałachy nie przestały działać nagle. Po prostu zostały wycofane i jedyna broń automatyczna w SW, to PM 98 i jego modyfikacje. I tak, taka broń jest potrzebna, choćby do konwojowania.

sylwester
środa, 9 maja 2018, 16:09

dlaczego ni ma ujetęj decyzji że broń ma być taka sama jak używana w wojsku Polskim , taka sama broń w razie wojny wazna rzecz , dlaczego nie ma zapisu aby bron i jej elementy były wytwarzane w kraju , duże zwiększenie bezpieczeństwa w razie wojny , obowiązkowy powinien być zapiś o produkcji amunicji na terenie kraju Czy w razie wojny z Niemcami moglibyśmy liczyć na dostawy od nich niemieckich karabinków no raczej nimożliwe

luka
sobota, 12 maja 2018, 14:03

Kaliber i rodzaj amunicji jest dużo ważniejszy niż ten sam rodzaj broni, bo kto choć raz trzymał w rękach broń, będzie potrafił z niej strzelać, nieważne jaka to broń będzie a nawet jak nie trzymał to \"it\'s not rocket science\" - nauka potrwa z 5-10 minut, wszystkie i tak obsługuje się praktycznie tak samo, czyli: wkładasz magazynek, przeładowujesz, celujesz, strzelasz.

Ja
wtorek, 8 maja 2018, 20:31

Nie rozumiem po co zmieniać coś co jest bardzo dobre , bardzo dobre na cały świecie !

luka
sobota, 12 maja 2018, 14:04

Łuki i strzały też w sumie dawały radę, więc po co było je zmieniać?

SW
czwartek, 10 maja 2018, 12:51

Trzeba wprowadzić, a nie zmienić. Kałachy wycofano z SW parę lat temu. Nie ma obecnie w służbie tego typu broni. Autor źle zinterpretował słowa swego rozmówcy. Rozmówca zastosował skrót myślowy i nie dopowiedział, że nowa broń zastąpi popularne kałachy, które dawno zostały wycofane ze służby.

Aro
wtorek, 8 maja 2018, 16:30

Przy takiej polityce kadrowej i poszanowaniu funkcjonariuszy ( nie tylko przez skazanych) to chyba sam dyrektor generalny będzie zmuszony podjąć służbę w jednostce liniowej.!

Edi
wtorek, 8 maja 2018, 13:45

No to wygra jakiś AR-15 bo tani i dobry.

luka
sobota, 12 maja 2018, 13:45

Ta, akurat. Należy zadać sobie pytanie: \"co wygra i dlaczego będzie to MSBS/Grot\"?

Szywru
środa, 9 maja 2018, 00:01

,,Zgodnie z opisem zamówienia, Służba Więzienna chce kupić automatyczną, samopowtarzalną i samoczynną broń kalibru 5,56x45mm o KONSTRUKCJI MODUŁOWEJ\"- Od kiedy AR-15 jest karabinkiem modułowym?

Tweets InfoSecurity24