CBŚP przejęło prawie 300 sztuk nielegalnej broni [FOTO]

17 czerwca 2021, 08:55
broń, CBŚP, Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, 7 osób zatrzymanych, blisko 30 przeszukań i przejęcie 286 sztuk broni, a także 3 tys. sztuk amunicji, to efekt zmasowanej akcji CBŚP, prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Krajowej - poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji. W działaniach wzięło udział ponad 100 policjantów, w tym m.in. policyjni kontrterroryści i pirotechnicy. Zatrzymani są podejrzani o posiadanie, przerabianie i handel bronią palną, a 4 osobom zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

W minionym tygodniu przeprowadziło akcję, w którą zaangażowanych było ponad 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak informuje Biuro, w związku z faktem, że osoby mogły posiadać przy sobie broń palną, dynamiczne zatrzymania niektórych podejrzanych zostały przeprowadzone przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie.

Akcję prowadzono w na terenie 8 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Działania zorganizowano tak, aby osoby zostały zatrzymane jednocześnie i aby nie mogły się ze sobą porozumiewać. Funkcjonariusze CBŚP przeszukali blisko 30 obiektów i zatrzymali 7 osób podejrzanych. Mundurowi odkryli i zabezpieczyli 183 szt. broni palnej krótkiej, 103 szt. broni palnej długiej, 73 szt. istotnych elementów broni palnej (np. lufy, zamki, baskile), a także ok. 3 tys. sztuk amunicji różnego rodzaju, 2 granaty bojowe, pocisk artyleryjski i 200 zapalników do materiałów wybuchowych. Dodatkowo zabezpieczono 4 sztuki broni białej, w tym dwa ostrza ukryte w laskach. Część zabezpieczonej broni znajdowała się w skrytkach, specjalnie przygotowanych do jej przechowywania.

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące m.in. handlu bronią palną, przerabiania broni lub posiadania broni palnej czy amunicji bez wymaganego zezwolenia. Ponadto 4 osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych, z czego 2 aresztowano warunkowo z możliwością zamiany na poręczenie majątkowe.

Jak informuje CBŚP, wszystkie zabezpieczone przedmioty zostaną teraz poddane szczegółowej analizie, by ustalać między innymi to czy przejęta broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw. Śledczy będą także wyjaśniać w jaki sposób osoby, które są podejrzane o handel bronią, weszły w jej posiadanie. Jak podkreślono, sprawa jest rozwojowa a policjanci CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
mykoła
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 14:10

Donbas expres?

GEN
piątek, 18 czerwca 2021, 14:56

Najbardziej ceniona na rynku gangsterskim jest ta przerdzewiała amunicja w jednym z worków... Bezpieczna, rocznik 43....

tut
piątek, 18 czerwca 2021, 14:22

Przestępcy zawsze znajdą dostęp do broni. A przeciętny obywatel to może..., chyba nie będę używał niezbędnych wulgaryzmów do ukończenia wypowiedzi.

SOWA
niedziela, 20 czerwca 2021, 18:14

No a Czesi niedługo będą mieli zagwarantowane konstytucyjnie prawo do posiadania broni.

Extern
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 19:15

No i jak Czesi to pogodzą z duchem dyrektywy europejskiej która w zamyśle ma ograniczyć Europejczykom dostęp do broni? My Polacy od razu zrozumieliśmy o co chodzi i idąc z duchem "postępu". Choć nie musimy, to zabierzemy obywatelom wolny dostęp do XIX wiecznej broni czarnoprochowej, wprowadzając ją na rejestrację. A na osłodę dla hobbystów, dla broni rozdzielnego ładowania przesuniemy granicę daty jej zaprojektowania na rok 1900 :-). W sumie to nie wiem po co projektodawcy nowej UOBiA aż tak planują się ograniczyć. Przecież nic by się nie stało, jakby tą datę dla czarnoprochowej broni rozdzielnego ładowania przesunęli nawet na rok 2020.

ach ta propaganda
piątek, 18 czerwca 2021, 11:29

A prawdziwi handlarze bronią sprzedają teraz podejrzane respiratory, a służby są ślepe i głuche. News na podkamienie ciemnego ludu

Natenczas Wojski
piątek, 18 czerwca 2021, 07:50

Trzeba też zakazać ostrych przedmiotów jak sztućce. Nie znam się, ale krzesłem też można chyba komuś krzywdę zrobić...

Nie inż. L
piątek, 18 czerwca 2021, 15:52

To jak się nie znasz to po co komentujesz?

Tweets InfoSecurity24