Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej zarobią więcej. Formacja zatrzyma "trend odejść ze służby"?

7 września 2021, 11:10
straż marszałkowska, fot. fot. Kancelaria Sejmu:Krzysztof Białoskórski
Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

Mundurowi pełniący służbę w Straży Marszałkowskiej już niebawem mogą liczyć na większe uposażenie. Podwyżka nie będzie jednak dotyczyła wszystkich, a jedynie tych zajmujących stanowisko kursanta, czyli najniższe w formacji. Jak czytamy w projekcie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, zmiany mają na celu "odwrócenie zauważalnego już trendu odejść ze służby funkcjonariuszy mianowanych na stanowisko kursanta".

Zmiany, które wprowadzić ma rozporządzenie, nie są rewolucyjne, ale twórcy projektu zakładają, że skłonią one do pozostania w służbie najmniej zarabiających dziś funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. O jakich pieniądzach mowa? Chodzi maksymalnie o 400 złotych, bowiem – jak czytamy w uzasadnieniu – "jedyną zmianą w projekcie jest <<widełkowe>> określenie uposażenia zasadniczego na najniższym stanowisku w Straży Marszałkowskiej, tj. kursant". Proponuje się, by uposażenie zasadnicze na tym stanowisku wynosiło od 2400 zł do 2800 zł, podczas gdy dotychczas kwota ta określona była "na sztywno" i wynosiła 2400 zł. 

Dziś dla wszystkich stanowisk, poza stanowiskiem kursanta, stawki uposażenia zasadniczego określa się właśnie za pomocą kwotowych "widełek". Kancelarii Sejmu najwyraźniej się spieszy, bo jak czytamy "przedmiotowy akt prawny wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia", a "termin ten podyktowany jest koniecznością pilnego podwyższenia najniższego uposażenia zasadniczego w Straży Marszałkowskiej do poziomu 2800 zł i ma charakter decydujący dla przyjęcia krótszego niż czternastodniowy terminu vacatio legis".

Możliwość przyznania nowo przyjętym do służby funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej wyższego uposażenia zasadniczego ma na celu odwrócenie zauważalnego już trendu odejść ze służby funkcjonariuszy mianowanych na stanowisko kursanta.

fragment uzasadnienia projektu Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej

Jak wynika z danych, na które powołano się w uzasadnieniu, problem nie jest raczej wyimaginowany. "Na ogólną liczbę 130 funkcjonariuszy przyjętych do służby w Straży Marszałkowskiej w latach 2019 – 2021 ze służby odeszło 21 (16 proc. ogółu przyjętych do służby) funkcjonariuszy zajmujących stanowisko kursanta – czytamy.

Przepisy rozporządzenia mają obowiązywać z mocą od 1 sierpnia 2021 r, a wejście w życie nowych rozwiązań – zdaniem projektodawców - nie spowoduje zwiększenia wydatków z budżetu państwa. Jak czytamy, "koszty związane z funkcjonowaniem Straży Marszałkowskiej mają pokrycie w limicie środków finansowych Kancelarii Sejmu przeznaczonych na ten cel".

O tym, czy nowe stawki uposażenia zasadniczego skłonią rozważającą odejście grupę "kursantów" z SM do pozostania w służbie przekonamy się z jakiś czas. Jednak biorąc pod uwagę, że – jak czytamy w projekcie  jedyną przesłanką odejścia z formacji, dla funkcjonariuszy SM pełniących służbę na stanowisku kursanta, były kwestie finansowe, jest szansa, że zmiany pozwolą zatrzymać w formacji chociaż część z nich.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
strażnik
środa, 8 września 2021, 10:22

Ludzie odchodzą z tej formacji nie tylko przez zarobki, ale przede wszystkim atmosferę - w hierarchii sejmu zajmujemy miejsce na samym dole pod kierowcami sejmowymi i sprzątaczkami. W nerwowych sytuacjach z posłami których nie brakuje komendant zawsze broni posła czy senatora a pogrąża strażnika. Awanse są dostępne głównie dla byłych żołnierzy kompanii reprezentacyjnej, reszta pomimo dłuższego stażu służby i dobrego wywiązywania się z obowiązków jest pomijana w awansach. Pracujemy po 25 godzin z dwugodzinną przerwą na sen, a nie możemy nawet zjeść ciepłego posiłku w sejmowej restauracji bo nasz widok kole w oczy posłów i dyrektorów.

bex
piątek, 10 września 2021, 19:14

kiedy nabory do sm ?

Alek
wtorek, 7 września 2021, 23:25

A to nie jest przypadkiem tak, że SM mają teraz uprawnienia emerytalne i pensje podobną do PSP czy Policji, chyba coś tu grubo przesadzacie, bo takiej krzywdy tu nie widzę

Strażak
wtorek, 7 września 2021, 18:18

Hm trudno zrozumieć sens tego rozporządzenia skoro ma być to forma widełek.Wyzsza kwota będzie zależeć od znajomości z naczelnikiem bądź jakiś innym oficerem który może załatwić parę złotych więcej .Bo ci to stoją na szlabanach to nie dostaną złotówki.Zeszta cała góra zaczynajac od dowódców poprzez komisarzy itd to kolesiostwo i kumoterstwo .gdzie pracują ojcowie z córkami to znajomości

Życzliwy
wtorek, 7 września 2021, 17:38

Śmiech na sali. 2800 zł brutto. To ja mam jako emeryt 5000 zł netto + dodatkowo 2800 zł (umowa zlecenie) ale netto tj. na rękę. Jak chcesz pracować w święta i nocki to ponad 3000 zł. A wszystko w ochronie na monitoringu. Robią Was w konia z takimi zarobkami. W sklepach na ochronie zarobisz więcej i nie trzeba czapkować do wybrańców narodu. Oni nie żałowali sobie. Kasa poszła na biura poselskie i senatorskie a od sierpnia br. podwyżka uposażenia ok. 9 000 zł brutto. Uciekajcie czym prędzej. Najpierw załatwić sobie nowa robotę a później wiadomo co.

Maniek
poniedziałek, 13 września 2021, 17:45

Jesteś naiwny Życzliwy. 2800 brutto to tylko uposażenie zasadnicze, naucz się czytać ze zrozumieniem. Do tego dochodzą inne skladowe w stylu dodatek służbowy, za stopień, stanowisko, łącznie jakieś 2 tysiące dodatkowo. Od tego mundurowy SM nie odprowadza tyle ZUSu co czlowiek w cywilu. Nie mówię, że ostateczna kwota jest mała czy wysoka ale, że wypowiadasz się nie mając nawet połowy informacji.

Jakiś czas
wtorek, 7 września 2021, 16:51

temu z SOPu odeszło 16 funkcjonariuszy przyjętych niedawno. Były takie sytuacje kiedy kursanci dowiadywali się ile będą zarabiać (cirka 1900zl) zdejmowali mundury i wychodzili.

Tweets InfoSecurity24