MSWiA ma nowe propozycje dla mundurowych. NSZZ Policjantów: piłka jest ciągle w grze

14 września 2021, 18:09
wąsik szymczyk jankowski
Fot. MSWiA/Twitter

W przyszłym roku podwyżka w wysokości 500 złotych i 209 złotych w roku 2023, uwolnienie struktury etatowej w komendach i komisariatach, likwidacja drugiej grupy zaszeregowania i zapowiedź waloryzacji uposażeń, a także zwiększenie liczby etatów w policji o ponad 6,7 tys. – z takimi propozycjami, jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, przyszedł dziś na spotkanie ze związkowcami Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Z informacji, jakie przekazał Koniuszy wynika, że  protestu na razie nie będzie a piłka wciąż jest w grze. Natomiast mundurowi przedstawili ministrowi listę swoich oczekiwań. Resort ma się do nich odnieść podczas spotkania 20 września. 

Na wynik dzisiejszych rozmów w napięciu oczekiwało tysiące mundurowych. Po wczorajszych negocjacjach, które jak można było nieoficjalnie usłyszeć, nie przyniosły spodziewanych efektów, dzisiejsze spotkanie NSZZ Policjantów i wiceszefa MSWiA traktowane było w kategoriach spotkania "ostaniej szansy". Wiele wskazuje jednak na to, że na ostateczne rozstrzygnięcia będziemy musieli poczekać do przyszłego poniedziałku.

Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, "podczas dzisiejszego spotkania nastąpiła ewolucja w stosunku do tego, co minister proponował wczoraj (13 września, podczas spotkania z FZZ Służb Mundurowych - przyp. red)". Poinformował, że wiceszef MSWiA przyszedł z kilkoma nowymi pomysłami i rozwiązaniami.

Co zatem leżało dziś na stole? Po pierwsze - jak relacjonuje Koniuszy - "podwyżka w przyszłym roku, (łącznie: w ramach ustawy modernizacyjnej i waloryzacji - przyp. red.) miałaby wynieść 500 złotych, a w 2023 roku 209 złotych". 

MSWiA zaproponowało "likwidację ograniczeń struktury etatowej w komendach i komisariatach". Jak tłumaczy Koniuszy, chodzi o to, by mundurowi pełniący dziś służbę na stanowiskach, gdzie maksymalnie przewidziano np. trzecią grupę zaszeregowania, mogli awansować dalej pozostając na danym stanowisku.

Kolejna propozycja, z jaką przyszedł dziś minister Wąsik, to likwidacja drugiej grupy zaszeregowania. Co z funkcjonariuszami pełniącymi dziś służbę w drugiej grupie? Automatycznie awansują na trzecią, oczywiście z wyższymi składnikami uposażenia, natomiast ci z trzeciej grupy zostaną awansowani na grupę czwartą.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Jak zdradził Koniuszy, jeśli chodzi o automatyczne awanse w dalszych grupach, "trwają wyliczenia" na ile wystarczy modernizacyjnych pieniędzy.  Co ciekawe, MSWiA ma też zamiar zwiększyć liczbę etatów w podległych sobie formacjach. W policji ma ona wzrosnąć o ponad 6,7 tys. - mówi redakcji przedstawiciel NSZZ Policjantów. Podczas spotkania minister miał też zadeklarować, że jeśli w 2023 roku pensje w sferze budżetowej będą waloryzowane, dotyczyć to będzie też mundurowych uposażeń. 

Związkowe propozycje

Koniuszy podkreśla, że choć minister położył na stół nowe karty, mundurowi także przedstawili swoje oczekiwania. Po pierwsze, związkowcy chcą, by przyszłoroczne podwyżki wynosiły 500 złotych netto, a więc na rękę, a nie brutto, jak zakłada to MSWiA. "Nie zwiększając budżetu ustawy modernizacyjnej proponujemy, żeby przegrupować te środki. Mówiąc wprost, można przesunąć część pieniędzy przewidzianych na inwestycje na te elementy związane ze wzrostem uposażeń" - mówi przedstawiciel NSZZ Policjantów. Dodaje, że związkowcy chcą też, by "każdy funkcjonariusz otrzymał podwyżkę w równej wysokości". Jak przekonuje by w policji było to możliwe, o kwotę podwyżki zwiększony musi zostać dodatek za stopień. 

Chcemy też, żeby w dodatki służbowe i funkcyjne "wpleść" mechanizm progresywny, tak by uzależnić je od stażu służby i wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Przedstawiciel związkowców przekonuje, że "piłka jest w grze, ale czasu jest mało". Kolejne, i chyba ostanie (na co na pewno liczą mundurowi) już spotkanie zaplanowano na 20 września, i to wtedy - jak mówi redakcji Koniuszy - "minister będzie musiał definitywnie odnieść się do propozycji".

Na razie protestu nie ma, bo dzisiejsze deklaracje są jakimś postępem w naszych negocjacjach. Ale jak rozwinie się sytuacja, tego nie wiemy. Nie ogłaszamy dziś protestu dlatego, że minister zadeklarował wole do rozmowy. Sam powiedział, że to nie jest jeszcze ostatnie zdanie.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Koniuszy podkreśla, że najpierw trzeba "zamknąć etap modernizacji i realizacji podpisanego w 2018 roku porozumienia". Potem związkowcy chcą powołać "szeroki zespół" i skupić się m.in. na tym, o czym dziś, w ramach oddolnej akcji, mówi mundurowe środowisko. 

Czy dzisiejsze spotkanie uspokoi nastroje wśród funkcjonariuszy? Rozgoryczenie sporej części środowiska, jest - jak się wydaje - na tyle duże, że załagodzenie sytuacji nie będzie takie łatwe, choć nie jest też niemożliwe. Wiele zależy od tego, jak w przyszłym tygodniu zachowa się MSWiA oraz jak szybko, po tym jak związkowcy i minister dojdą już do kompromisu, rozpoczną się rozmowy o dalszych reformach i zmianach.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 393
Diablo
wtorek, 14 września 2021, 21:58

Co z art.15a ? Albo do wszystkich albo do nikogo a nie wybiórczo

Kwestia 15a
wtorek, 14 września 2021, 21:49

Dla mnie sprawa jest prosta, osoby które domagają się likwidacji 15a z limitem 25 lat chcą najzwyklej wcześniej odejść ze służby, to zwykłe cwaniactwo. Druga sprawa, lata pracy w mundurze to lata pracy w mundurze, a lata pracy w cywilu to lata pracy w cywilu, niepojęte jest łączenie tego z sobą, niepojęte jest dla mnie że możecie się domagać skreślenia 15a, przecież to nieuczciwe w stosunku do reszty roczników które mają odłożone składki, nieważne kiedy się przyjęli, mają odłożony kapitał jak osoby z 1999-2003, akurat tu nie powinno być podziałów, zwłaszcza że stworzono ustawę, która to reguluje, naprawdę korzystnie, nie zaklinajmy rzeczywistości, to dobry zapis.

XXXX1
środa, 15 września 2021, 15:27

Tu nie ma znaczenia kto ma składki tylko na jakim przepisie się przyjmował i co miał zagwarantowane w dniu przyjęcia. 99-03 w dniu przyjęcia mieli zagwarantowane łaczenie cywila i munduru, przyjęci od 01.10.2003 nie.

99-03 mają fart
środa, 15 września 2021, 16:39

99-03 nie miał nic oprócz OFE/ZUS w dniu przyjęcia, bo wtedy była reforma zawodowa przeprowadzona przez Buzka w 1999, wspaniałomyślnie cofnął wam to Miller w 2003, cofnął z korzyścią!, więc po co te lamenty?

Szczery 15a
środa, 15 września 2021, 00:04

Czy ja dobrze rozumiem że kolega z 1999-2003 r dobrze że mogli odejśc po 15 latach a 2004-2012 to się już nie należy i cwaniakują. To ja ci powiem tak po twojemu "umisz coś poza służbom" Prawo nie powinno działać wstecz a sam takimi wypowiedziami robisz podziały.

Eleonora
wtorek, 14 września 2021, 23:33

Tylko w przeciwieństwie do przyjętych po październiku 2003r, rocznikom 1999-2003 zmieniono prawa nabyte. Zasada elementarna w prawie-przepisy nie działają wstecz, chyba że wprowadzane rozstrzygnięcia są korzystniejsze. Nad czym Ty się rozwodzisz?

GK
środa, 15 września 2021, 16:41

Eleonora, mizerna wiedza, prawo działa wstecz jak jest korzystne, Twoim prawem nabytym był ZUS, o czym mówisz i prawisz?, nic ci się oprócz 15a nie należy

Cywil/służba osobno
wtorek, 14 września 2021, 23:16

Zgadzam się z tobą, lata cywilne to lata cywilne, lata w służbie to lata w służbie, jest słuszny rozdział na ZER i ZUS, tak być powinno od samego początku, te doliczenia to absurd, na jakiej niby podstawie?

Leo
wtorek, 14 września 2021, 22:44

Chyba sobie żarty robisz. To jest dobra propozycja ? Kpiny !

Olo
wtorek, 14 września 2021, 21:25

Część awansów kończy się na określonej grupie, bo tak przewidują narzucone widełki, dlaczego nie można uwolnić tych grup?, przecież skoro można awansować w dan mieakcu do 4 czy 5 grupy max, to dlaczego jeżeli mamy długi staż i doświadczenie, to nie można np. stworzyć wyższych widełek do 6 czy nawet 7 grupy, przecież wykonujemy tą samą pracę latami a jesteśmy ograniczeni widełkami, ustalona skalą. Tym bardziej że czasami mamy tych lat 15 czy 20, 25 lat i nagle nie ma opcji złapania wyższej grupy bo kończy się możliwość awansu i stoisz do końca w miejscu, no jest to jakieś ograniczenie, rozwijasz się, pracujesz na najwyższym poziomie a nie masz możliwość awansowania, warto nad tym pomyśleć, podwyższyć te grupy o jedną czy dwie w górę.

...
wtorek, 14 września 2021, 22:10

Możliwość awansu będzie raczej dla większości iluzoryczna. Z każdego jednego komendant będzie się tłumaczył i mu będą obcinać z kwartalnika. Więc awansują tylko ci co i tak by awansowali. Wszelkie tematy uznaniowe to jest tylko przerzucanie odpowiedzialności na kierownictwo, które jest w tym temacie odpowiednio ustawione.

Olo
środa, 15 września 2021, 03:37

Myślę ,że obecnie pora coś z tym zrobić bo jak nie my to młodzi tego nie ruszą a mało który dotrwa do emki z nich.

poll
wtorek, 14 września 2021, 21:24

zlikwidowac 15a!!!, a młodzym którzy mówia zeby se odpuscic, proponuje tyrac zamiast 25 lat - 30 lat w służbie skoro jak to mówia - na 5 lat trzeba machnąć ręką

Lutek
wtorek, 14 września 2021, 21:52

Ale tu jest walka o to by szybciej odejść, Ojczyzna was potrzebuje, mamy zapaść kadrową, potrzebujemy ludzi do pracy, nie ma ucieczki z tonącego okrętu, te 25 lat to uczciwa opcja

Tomek
wtorek, 14 września 2021, 21:41

Jeżeli chcesz likwidacji 15a to dla 99-12, nie tylko dla wybranych, a jeżeli chcesz tylko dla 99-03 to nie ma na to zgody żeby jednych wyróżniać a innych pominąć, tu nie ma lepszych i gorszych i nie tłumacz jeden z drugim wykładni jak mantrę, są składki i powinny być uczciwie rozliczone, kropka

ppp
wtorek, 14 września 2021, 22:08

nie ma na to zgody? Ci przyjęci po 2003 wiedzieli jaki jest stan prawny, wiedziałeś na jakich zasadach się przyjmujesz, że praca cywilna Ci się nie wlicza. To Ty możesz się najwyżej przyłączyć do tych przyjętych 99-2003 i skorzystać jeżeli tak się uda zrobić.. I nie masz prawa uzależniać [praw osób przyjętych pomiędzy 99 a 2003, którzy zwyczajnie zostali oszukani uchwaleniem prawa które nie obowiązywało kiedy oni się przyjmowali... Ty nie zostałeś oszukany, co najwyżej sam się oszukałeś , a t duża różnica....Więc mnie już raz oszukał rząd, a teraz Ty, przyjęty po 2003 roku chcesz mnie ograniczyć w dochodzeniu do sprawiedliwości? a jakie masz do tego prawo?

poll
czwartek, 16 września 2021, 10:50

dokładnie, to roczniki 99-03 maja sprawe jasna, a 03-12 chca sie podpiac i palą głupa ze nie bbyli swiadomi. I nikt tu nie ucieka, a zapaść kadrowa mam gdzies bo to rzad za ten stan odpiwiada

Qmen
wtorek, 14 września 2021, 21:20

Jeśli ktoś mówi ze te podwyżki się nie należą zapraszam. Służba patrolowa,kryminalna na jedną służbę w mieście wojewódzkim. Oczy z orbit nie jednemu by wyszły co ludzie wyprawiają.

Tweets InfoSecurity24