Dlaczego MSWiA nie rozszerzy dodatku przedemerytalnego?

23 marca 2021, 10:19
MSWiA, fot, MSWiA
Fot. MSWiA

Świadczenie motywacyjne, nazywane też dodatkiem przedemerytalnym, miało przekonać doświadczonych funkcjonariuszy do pozostania w służbie. Zgodnie z przyjętymi przepisami otrzymują je mundurowi po 25 i 28,5 latach służby i wiele wskazuje na to, że młodsi stażem nie mają co liczyć na to, że zostaną do grupy beneficjentów dopisani. Jak informuje bowiem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik – w odpowiedzi na interpelację – w resorcie nie są prowadzone prace zmierzające do objęcia świadczeniem motywacyjnym mundurowych posiadających 10- i 15-letni staż służby. Problem w tym, że w 2019 roku, z formacji odeszło ponad 2500 mundurowych, którzy nie osiągnęli 20 lat służby, a większość z nich nie dosłużyła nawet 15 lat.

Celem świadczenia motywacyjnego było zatrzymanie w poszczególnych formacjach tych funkcjonariuszy, którzy – posiadając prawa emerytalne – zdecydują się na emeryturę nie odejść i dalej pełnić służbę. Dodatek, w ministerialnym założeniu, ma się więc "samofinansować", o czym zresztą wielokrotnie podczas prac nad tzw. superustawą przypominał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Idąc tym tokiem myślenia, wprowadzanie dodatków dla mundurowych z 10-letnim stażem nie jest możliwe, a przynajmniej nie w tym samofinansującym się modelu, bowiem nie posiadają oni uprawnień emerytalnych. Nieco inaczej sprawa wygląda z mundurowymi, którzy w służbie są już minimum 15 lat. Wszystko dlatego, że jakaś cześć tej grupy posiada uprawnienia emerytalne, choć trzeba też jasno powiedzieć, że po takim okresie służby nie należy ona do najwyższych. I to jest jedna strona medalu. Druga to walka z wakatami, w czym dodatek przedemerytalny też miał pomóc. I biorąc to pod uwagę, rozważenie wprowadzenia dodatku dla mundurowych z 10- czy 15-letnim stażem nie wydaje się już działaniem nieuzasadnionym. Dlaczego? Świadczą o tym liczby, które udostępniło MSWiA. 

"Jednocześnie należy wskazać, że dodatki motywacyjne, o których mowa w art. 120a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, są ściśle powiązane z wiekiem uprawniającym funkcjonariusza do odejścia na zaopatrzenie emerytalne" – czytamy w odpowiedzi jakiej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik udzieli na interpelację skierowaną do resortu spraw wewnętrznych i administracji przez Cezarego Grabarczyka. Minister tłumaczy, że "regulacja ma na celu spowodowanie pozostania w służbie funkcjonariuszy posiadających wiedzę i wieloletnie doświadczenie zawodowe", a "przyznane świadczenie ma się przyczyniać do podjęcia decyzji o późniejszym przejściu na emeryturę, co umożliwia przekazywanie wiedzy i umiejętności praktycznych funkcjonariuszom o niższym stażu służby i jest naturalnym elementem doskonalenia zawodowego". Problem jednak w tym że, jak się okazuje, spora grupa policjantów (dane udostępnione przez ministra Wąsika dotyczą policji) podejmuje decyzję o odejściu z formacji przed osiągnięciem 15 lat służby oraz między 15 a 20 jej rokiem.

W 2019 roku z policji odeszło 4564 mundurowych, z których aż 1 699 funkcjonariuszy to policjanci, którzy nie przekroczyli 15 lat służby, a 836 odeszło po odsłużeniu w policji od 15 do 20 lat. Łącznie to przeszło połowa wszystkich odejść w 2019 roku. Mimo, że dane pochodzą tylko z jednego roku, to wydaje się, że i tak powinny skłonić do myślenia. I choć zgodnie z przyjętymi zasadami dodatek nie może generować dodatkowych kosztów (dotyczy osób z uprawnieniami emerytalnymi), pytanie o to, czy odejścia funkcjonariuszy z kilkunastoletnim stażem nie są problem dla formacji, to już zupełnie inna kwestia. Warto pamiętać, że policjant nawet z kilkuletnim stażem zdobył już pewne doświadczenie, a formacja zainwestowała w jego szkolenie. Tak więc jego decyzja o odejściu ze służby – bez względu na to czy posiada on uprawnienia emerytalne, czy nie – stanowi pewien problem. Oczywiście na jego miejsce przyjęty zostanie młody policjant, którego jednak znowu trzeba wyszkolić i dać czas by zdobył doświadczenie. 

Czy zmiany w zasadach przyznawania dodatku przedemerytalnego są możliwe? Z pewnością nie teraz, o czym dość jasno informuje wiceszef MSWiA. Jak pisze, "aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne w zakresie nowelizacji ustawy o Policji w obszarze przyznania świadczeń motywacyjnych dla policjantów posiadających 10- i 15-letni staż służby". Zmiana nie jest zapewne możliwa dziś również z prozaicznego powodu – pieniądze. Rozszerzenie tego świadczenia wiązałoby się bowiem z koniecznością przynajmniej częściowego odejścia od idei jego samofinansowania, a więc trzeba byłoby znaleźć dodatkowe środki, a tych w tym roku zbyt wiele nie ma.

Czy MSWiA zdecyduje się kiedyś na zmiany obowiązujących zasad? Dziś na to pytanie nikt nie zna pewnie wiążącej odpowiedzi, a najbezpieczniej jest stwierdzić – to zależy. To zależy od tego jak wiele wakatów będzie w służbach podległych resortowi, jak wiele odejść ministerstwo notować będzie w grupie mundurowych ze wskazanym stażem oraz od tego czy znajdą się pieniądze na to, by "nowe" rozwiązanie sfinansować. 

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 95
Miły
piątek, 26 marca 2021, 10:21

Czas zabrać te pieniądze starym funkcjonariuszom, którzy w większości siedzą na stołkach a po 500 zł dołożyć wszystkim. Oczywiście nie doliczać do emerytury.

Aspirant
piątek, 26 marca 2021, 09:25

Ja dostaje 1500. Fajnie, ale gdybym nawet dostał 1000, ten po 28,5 1500 przy tym jak ten po 15 latach 500 wszyscy by na tym dobrze wyszli.

Brawo Wy
czwartek, 25 marca 2021, 21:18

Dwa genialne ruchy jakie już na zawsze zażegnały widmo protestów z listopada 2018 roku. Pierwszy to dodatek dziadkowy 1500zł -25+ i 2500zł -28,5+. Drugi to dodatek 500zł dla OPP i AT. Teraz pomyślcie ile lat beneficjenci 2500zł brutto musieli by czekać aby dostać taką kwotę w podwyżkach :-). To było genialne !!!!

...
piątek, 26 marca 2021, 10:36

Genialne, tylko ludzie odchodzą, a nowych nie widać

ojojoj
czwartek, 25 marca 2021, 16:28

a w sw nie dają nic od teraz jak u wszystkich innych służb,nie doceniają w trakcie i teraz na odejscie, ku chwale ,za etos chłopaki , powodzenia, wszędzie dobrze tu najlepiej, ale od dawna o tym mówiono i zdziwieni wszyscy. dobre posunięcie te 25+,tylko kto dotrwa

Stary
czwartek, 25 marca 2021, 12:14

Jak zwykle MSWiA próbuje podejmować próby łatania dziur dziurawymi łatami. Policjant będzie pracował do póty do puki będzie mu się to opłacało. Jak będzie godziwa płaca to będzie pracował do emerytury, a jak na kasie w lidlu zarobi więcej bez opluwania go przez innych i narażania się wszystkim w koło, to odejdzie ze służby. Od samego dodatku późniejsza emerytura nie wzrasta więc biorąc pod uwagę choćby tylko inflację, to w perspektywie już 2 - 3 lat pozostając w służbie to tylko się traci. Pensja policjanta powinna być co roku urealniana inaczej to są tylko zabiegi doraźne dające efekt na krótko, zależnie od sytuacji na rynku pracy (atrakcyjności zarobków i zachowania godności gdzie indziej). Planowanie przyjęć czysto kierunkowych - np. informatycy jako policjanci zajmujący się cyberprzestępczością, czy prawnicy do postępowań przygot. to też tylko pobożne życzenia. Ten system był już stosowany i się całkowicie nie sprawdził - szkoda energii i pieniędzy na szkolenie takich osób - ich praca w policji najczęściej kończyła się DO 5-CIU LAT

Tweets InfoSecurity24