Reklama

Służby Mundurowe

Ewa Kopacz zapowiada przeznaczenie 2 % PKB na obronę od 2016 roku

  • Fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl
    Fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Podczas expose premier Ewa Kopacz zapowiedziała zwiększenie wydatków obronnych do 2 % PKB od 2016 roku. Nowa prezes Rady Ministrów zwróciła także uwagę na rolę krajowego przemysłu obronnego w procesie modernizacji sił zbrojnych, w tym w kontekście konsolidacji poszczególnych przedsiębiorstw wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Ewa Kopacz zapowiedziała podwyższenie wskaźnika udziału nakładów na obronę w PKB Polski do 2 % od 2016 roku, co ma pozwolić na przeznaczenie dodatkowej kwoty co najmniej 800 mln zł na przyśpieszenie procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Stwierdziła ona także, że w trakcie unowocześniania wyposażenia Wojska Polskiego zostanie zbudowany innowacyjny potencjał polskiego przemysłu obronnego z uwzględnieniem konsolidacji wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Modernizując naszą armię będziemy budować innowacyjny potencjał polskiego przemysłu obronnego, konsolidującego się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej

premier Ewa Kopacz

Nowa premier zapowiedziała w expose ponadto, że polski rząd będzie zabiegał o wzmocnienie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium RP oraz wesprze transformację na Ukrainie, także w aspekcie wojskowym.

Prezes Rady Ministrów stwierdziła, że w celu umocnienia bezpieczeństwa państwa rozszerzony zostanie zakres współdziałania służb mundurowych, w tym Policji i Straży Granicznej z siłami zbrojnymi. W jej opinii w świetle kryzysu ukraińskiego należy podjąć kroki w celu integracji wszystkich elementów systemu bezpieczeństwa, pozostających w rękach państwa a w listopadzie bieżącego roku przedstawiony zostanie kompleksowy plan w tym zakresie. Szefowa rządu zwróciła się także z prośbą o współpracę do wszystkich sił politycznych w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Zapewniła jednocześnie, iż jest świadoma, że może liczyć na wsparcie prezydenta w omawianym obszarze.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych środków finansowych w wysokości 39 mln zł od 2015 roku dla żołnierzy w celu premiowania dłuższego okresu służby oficerów i podoficerów. Wreszcie, szefowa nowego rządu poinformowała, że w grudniu bieżącego roku otwarte zostanie centrum weterana misji poza granicami kraju, jako „praktyczny wyraz szacunku państwa dla jego żołnierzy”.

Podwyższenie nakładów na obronę do 2 % PKB w świetle kryzysu ukraińskiego zapowiadał wcześniej prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty Baracka Obamy w Polsce. Początkowo informowano, że MON prawdopodobnie otrzyma dodatkowe środki już 2015 roku. Okazało się jednak, że w przyszłym roku przypadają spłaty za myśliwce F-16C/D, w kwocie ponad 5 mld zł, a z ich uwzględnieniem udział nakładów na obronę w PKB wyniesie 2,27 %. Donald Tusk zapowiedział, że wydatki obronne zostaną podwyższone do 2 % PKB od 2016 roku właśnie z uwagi na spłaty za F-16C/D. Konieczność wyasygnowania tak dużej kwoty w 2015 roku jest związana z brakiem środków przeznaczanych na spłaty za samoloty wielozadaniowe w latach 2011 – 2014.

Reklama

Komentarze

    Reklama