Reklama

Służby Mundurowe

Europoltech 2017: Ciężki robot ze Szwajcarii

  • Pożegnanie sportowców wyjeżdżających na igrzyska CISM w Wuhan / gov.pl/web/obrona-narodowa
  • Fot.: Energetyka24

Na targach Europoltech prezentowany jest dwutonowy robot GCS-100 szwajcarskiej spółki Global Clearance Solutions służący do operacji przeciwminowych.

W czasie targów Europoltech 2017 w Gdańsku miała miejsce polska premiera bezzałogowej platformy GCS-100. Sprzęt ma masę własną 1770 kg i do 2240 kg wraz z oprzyrządowaniem. Egzemplarz, który można oglądać w Gdańsku jest prototypem przygotowanym przez szwajcarską Global Clearance Solutions.

Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Głównym przeznaczeniem GSC-100 jest prowadzenie misji przeciwminowych. Maksymalny zasięg operowania robota to 1 km od operatora, z prędkością do 6 km/h. Pojazd może być wyposażony w różnorodne chwytaki, lemiesze, pługi czy trały naciskowe, które można w łatwy sposób wymieniać w zależności od potrzeb misji. Pojazd może podnosić ładunki o masie do 400 kg, napęd stanowi silnik o mocy 59 KM.

Szwajcarski robot może więc służyć do rozminowywania, usuwania ładunków wybuchowych - także tych o dużej masie, usuwania ładunków kasetowych czy też "czyszczenia" pasów startowych. GSC-100 jest nową propozycją szwajcarskiej firmy Global Clearance Solutions, która ma stanowić uzupełnienie do jeszcze większego i trudniejszego w transporcie, 10-tonowego GSC-200 oraz przygotowywanego GSC-300, którego światowa premiera ma mieć miejsce w 2017 roku. GSC-100 z racji swoich wymiarów może być przewożony na pick-upach lub helikopterach. Wsród klientów na GSC-100 Szwajcarzy widzą zarówno wojsko, jak i służby mundurowe oraz organizacje pozarządowe.

GSC-100
GSC-100, ilustracja: GSC

Reklama

Komentarze

    Reklama