Dron nad Kancelarią Premiera. Zatrzymano operatora, obywatela Rosji

26 września 2016, 17:13
Fot. Jacek Halicki / Wikimedia (CC by SA 4.0)
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Funkcjonariusze BOR zatrzymali obywatela Rosji, który sterował dronem wykonującym lot w rejonie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rzeczniczka BOR Natalia Markiewicz poinformowała, że drona zauważył funkcjonariusz BOR, przebywający na tzw. posterunku zewnętrznym kancelarii premiera. "Informację o nim zgłosił dowódcy zmiany, który zlokalizował operatora. Na miejsce wysłano patrol; operator został poproszony, by niezwłoczne wylądował nim w bezpiecznym miejscu. Osobę tę wylegitymowano i przekazano policji" - poinformowała.

Okazało się, że jest to obywatel Federacji Rosyjskiej. "Przyjechał porsche. W samochodzie był pasażer, również obywatel Federacji Rosyjskiej" - dodała. Samochód sprawdzono pirotechnicznie, dron został zabezpieczony.

Mężczyzna obecnie został przekazany policji stołecznej oraz, jak podało TVN24, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śledczy próbują ustalić jaki był cel działania Rosjanina oraz jakie materiały gromadził sterowany przez niego dron. Prawdopodobnie usłyszy on również zarzut związany z naruszeniem art. 212 prawa lotniczego, za którego złamanie grozi 5 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek wyjaśnił, że artykuł 212 zakazuje użytkowania statków powietrznych (również bezzałogowych) w strefach objętych zakazem lub ograniczeniami lotu.

Wprowadzona w czerwcu br. ustawa antyterrorystyczna nadaje uprawnienia zniszczenia lub unieruchomienia bezzałogowego statku powietrznego albo przejęcia kontroli nad jego lotem funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Celnej i Służby Więziennej, a także strażnikom Straży Marszałkowskiej, żołnierzom Żandarmerii Wojskowej i Sił Zbrojnych  oraz pracownikom specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych.

W związku z odbywającym się w Polsce szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży wojsko pozyskało system niekinetycznego obezwładniania bezzałogowych systemów latających na ten okres. Komentatorzy wskazują, że rosnące wykorzystanie dronów - w tym łatwo dostępnych na rynku cywilnym - wiąże się z zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Nie można bowiem wykluczyć zastosowania ich w ewentualnym ataku terrorystycznym.

(PAP/RS)

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Dobromir
poniedziałek, 26 września 2016, 23:25

wymienić drona na wrak tupolewa!

anty rus
wtorek, 27 września 2016, 14:07

100 batów hłosty, jak robili naszym powstańcom 1863, potem kula w łeb z walthera jak robili naszym chlopcom w katyniu, i paszol won swolocz

XYZ
poniedziałek, 26 września 2016, 20:18

To pewnie Putin ;)

Atom
poniedziałek, 26 września 2016, 19:49

Albo sprawdzał procedury. Bolszewik do wszystkiego zdolny.

Gajowy z Ruskiej Budy
poniedziałek, 26 września 2016, 18:04

No to Ruskie będą protestować i Nasi zesrają się ze strachu w Gacie !!!!chyba, że USA pomoże !!!!

Tweets InfoSecurity24