Dolnośląska Policja wyśle ostrzeżenia i informacje na telefon

19 lutego 2018, 12:24
Aplikacja Blisko
  • Aplikacja BLISKO należy do ogólnopolskiego systemu SISMS
  • Za pośrednictwem aplikacji policja dostarczać będzie informacji dot. m.in. poszukiwań świadków wypadków drogowych, poszukiwań osób zaginionych itp.

Polska Policja coraz chętniej korzysta z nowych narzędzi do komunikacji z obywatelami. Po wdrożeniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, KGP zdecydowała się na przyłączenie się do ogólnopolskiej aplikacji BLISKO, za pomocą której będzie przesyłać mieszkańcom ostrzeżenia i ważne komunikaty. Dolnośląska policja jako pierwsza w kraju rozpoczęła korzystanie z aplikacji. Pierwsze komunikaty trafiły do mieszkańców na początku lutego.

Aplikacja BLISKO należy do ogólnopolskiego systemu SISMS, z którego korzysta już blisko pół tysiąca polskich miast i gmin. Jak czytamy na stronie dolnośląskiej policji podstawową funkcją aplikacji jest umożliwienie służbom administracyjnym masowe powiadamianie ludności w szybki i skuteczny sposób.

Aplikacja powiadamia o każdym nowym wpisie, podobnie jak przy dostarczeniu wiadomości SMS. Umożliwia użytkownikom wybranie wielu lokalizacji, tzn. można zaznaczyć Wrocław, ale też inne miejscowości, w których bywamy. Po wskazaniu miejsca aplikacja wyświetli aktualną listę nadawców, którzy informują na danym obszarze.

W aplikacji BLISKO Dolnośląska Policja będzie przekazywać:

  • Informacje dotyczące poszukiwań świadków wypadków drogowych, poszukiwań osób zaginionych itp.
  • Informacje związane z przepisami i bezpieczeństwem w ruchu drogowym
  • Informacje dla seniorów, jak unikać zagrożeń
  • Ostrzeżenia związane z bieżącymi zdarzeniami dotyczącymi ograniczeń w ruchu drogowym, utrudnieniami na danym obszarze np. wypadkami drogowymi, katastrofami budowlanymi, występowaniem klęsk żywiołowych oraz różnego rodzaju innymi sytuacjami kryzysowymi
  • Zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, które warto znać
  • Wszystkie informacje z dolnośląskiej komendy Policji mogą być odbierane przez użytkowników, którzy wybiorą w aplikacji miejscowość z obszaru województwa dolnośląskiego.

Jak informuje KWP we Wrocławiu, jednym z powodów, dla którego Policja zdecydowała się na nadawanie w BLISKO jest to, że aplikacja należy do bezpiecznego systemu SISMS, którego działanie sprawdza się w kilkuset samorządach, od dużych miast do niewielkich gmin m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Radomiu, Częstochowie, Bełchatowie, Legnicy.

Dostawcą systemu jest wrocławska spółka SISMS, która specjalizuje się w informatycznych usługach dla instytucji samorządowych i administracyjnych.

KWP Wrocław, SISMS/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
ormowiec
poniedziałek, 19 lutego 2018, 13:48

Mają bazę numerów telefonów obywateli? A jak ktoś sobie nie życzy?

Grubson
środa, 21 lutego 2018, 23:29

Przeciez instalując aplikację wyrazasz zgodę na takie wiadomości.

Tweets InfoSecurity24