Chińscy hakerzy wykradli dane myśliwca F-35

28 września 2014, 14:38

Duńskie firmy biorące udział w wielonarodowym programie samolotu 5. generacji F-35 padły ofiarą cyberataków. Hakerzy pracujący na rzecz służb specjalnych, prawdopodobnie chińskich, mogli wykraść wiele kluczowych informacji. 

Jak podają duńskie media, od 2008 roku celem ataków padło co najmniej pięć przedsiębiorstw sektora obronnego tego kraju. Hakerzy poszukiwali przede wszystkim informacji dotyczących samolotu Lockheed Martin F-35 Lightning II. Dania jest uczestnikiem programu i producentem istotnych komponentów.

Wśród przedsiębiorstw, które zostały zidentyfikowane jako cel działań cyberprzestępców znajduje się największy w Danii koncern zbrojeniowy Terma, produkujący kilka kluczowych komponentów F-35. Są wśród nich m. in. panele struktury płatowca które utrudniają jego wykrycie, komora uzbrojenia lufowego i zaawansowane komponenty elektroniczne systemu radarowego.

Długotrwałe, skomplikowane ataki hakerskie z użyciem zaawansowanego oprogramowania zostały najprawdopodobniej przeprowadzone z pomocą i na zlecenie służb specjalnych. Wiele wskazuje iż były to działania wspierane przez wywiad Chińskiej Republiki Ludowej, który od dawna stara się pozyskać dane na temat konstrukcji F-35. Cyberprzestępcy atakują producentów maszyn tego typu, podobnie jak w trakcie działań przeciw koncernowi Lockheed Martin, ujawnionych w lipcu bieżącego roku. Podczas ataków na duńskie firmy zastosowano program PlugX, który łączony jest z hakerem znanym jako „Whg001”, według dostępnych informacji powiązanym ze służbami specjalnymi ChRL. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
pisza haker lubuskie
środa, 29 czerwca 2016, 00:47

policja to kalecy są polskie.co stego kradna dane osobiste baki.policja h.w.d.p j.p pojeby same policja sad

Pomyśl
niedziela, 28 września 2014, 23:41

A kto powiedział, że te dane nie są wystawiane na atak specjalnie? Takie informacje zapewne są ściśle strzeżone w zamkniętych na świat wewnętrznych sieciach. A to co dostają Chinole ma ich skierować na ślepe tory lub kontrolować co produkują!!! Skoro wiem co mi wykradli to wiem co mają i czego się spodziewać:). A jeżeli do tego kontroluje co mi kradną to mogę sterować całym procesem badawczym wroga. Proste?

Wojmił
niedziela, 28 września 2014, 19:17

cholera... 1) przecież oni ciągle kradną dane o amerykańskim uzbrojeniu - to jest już nudne... przestańcie pisać oczywistości... 2) dlaczego zawsze "ofiarą" padają kluczowe informacje? czy duńczycy robią coś kluczowego do tych samolotów? to jakaś kpina...

Tweets InfoSecurity24