Reklama

Służby Specjalne

Chińscy hakerzy wykradli dane myśliwca F-35

  • Fot. Lockheed Martin

Duńskie firmy biorące udział w wielonarodowym programie samolotu 5. generacji F-35 padły ofiarą cyberataków. Hakerzy pracujący na rzecz służb specjalnych, prawdopodobnie chińskich, mogli wykraść wiele kluczowych informacji. 

Jak podają duńskie media, od 2008 roku celem ataków padło co najmniej pięć przedsiębiorstw sektora obronnego tego kraju. Hakerzy poszukiwali przede wszystkim informacji dotyczących samolotu Lockheed Martin F-35 Lightning II. Dania jest uczestnikiem programu i producentem istotnych komponentów.

Wśród przedsiębiorstw, które zostały zidentyfikowane jako cel działań cyberprzestępców znajduje się największy w Danii koncern zbrojeniowy Terma, produkujący kilka kluczowych komponentów F-35. Są wśród nich m. in. panele struktury płatowca które utrudniają jego wykrycie, komora uzbrojenia lufowego i zaawansowane komponenty elektroniczne systemu radarowego.

Długotrwałe, skomplikowane ataki hakerskie z użyciem zaawansowanego oprogramowania zostały najprawdopodobniej przeprowadzone z pomocą i na zlecenie służb specjalnych. Wiele wskazuje iż były to działania wspierane przez wywiad Chińskiej Republiki Ludowej, który od dawna stara się pozyskać dane na temat konstrukcji F-35. Cyberprzestępcy atakują producentów maszyn tego typu, podobnie jak w trakcie działań przeciw koncernowi Lockheed Martin, ujawnionych w lipcu bieżącego roku. Podczas ataków na duńskie firmy zastosowano program PlugX, który łączony jest z hakerem znanym jako „Whg001”, według dostępnych informacji powiązanym ze służbami specjalnymi ChRL. 

Reklama

Komentarze

    Reklama