BRAMA-18 - Straż Graniczna i wojsko ćwiczą działania na wypadek wojny hybrydowej

9 kwietnia 2018, 15:10
Straż Graniczna
  • Ćwiczenie BRAMA-18 zostało zaplanowane na trzy tygodnie, 9- 27 kwietnia br.,
  • Będzie przebiegało w trzech etapach: pierwszy i trzeci etap zostanie przeprowadzony na terenie Akademii Sztuki Wojennej, zaś drugi – w okolicach Suwałk;
  • Straż Graniczna oraz wojskowi mają ćwiczyć działania na wypadek wojny hybrydowej.

Straż Graniczna, wspólnie z przedstawicielami wojska oraz administracji, ćwiczy na Akademii Sztuki Wojennej przygotowanie do działania w ostatniej fazie wojny hybrydowej. Scenariusz działań jest charakterystyczny dla współczesnych konfliktów hybrydowych takich jak na Ukrainie czy w Gruzji.

Ćwiczenie studyjne BRAMA-18, realizowane jest przez Wydział Wojskowy Akademii Sztuki Wojennej we współpracy ze Strażą Graniczną, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz podmiotami administracji rządowej i samorządowej.

Celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności oficerów w zakresie planowania, organizowania i prowadzenia działań taktycznych w ramach komórek wewnętrznych organów dowodzenia na stanowiskach dowodzenia szczebla taktycznego.

Scenariusz ćwiczenia BRAMA-18 skupia się na ostatniej fazie wojny hybrydowej, a więc na etapie, gdy przeciwnik przechodzi od działań przygotowawczych do bojowych. Przed uczestnikami ćwiczenia stoi wiele zadań związanych m.in. z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji, podjęciem współdziałania z administracją państwową oraz pozostałymi służbami w rejonie, rekonesanse w terenie, wypracowanie decyzji dotyczących obrony brygady i dywizji.

To jedno z największych ćwiczeń w Akademii Sztuki Wojennej, a formuła studyjna została przygotowana tak, aby uczestnicy mieli swobodę wykorzystania własnych pomysłów i inicjatyw. Scenariusz działań jest charakterystyczny dla współczesnych konfliktów hybrydowych na Ukrainie czy w Gruzji.

Ćwiczenie, które zostało zaplanowane na trzy tygodnie (zakończy się 27 kwietnia br.), będzie przebiegało w trzech etapach: pierwszy i trzeci etap zostanie przeprowadzony na terenie Akademii Sztuki Wojennej, zaś drugi – w okolicach Suwałk.

Ze strony Straży Granicznej w ćwiczeniu udział biorą funkcjonariusze z Komendy Głównej Straży Granicznej i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Straż Graniczna

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
qwer
wtorek, 10 kwietnia 2018, 14:51

Straż Graniczna już dawno powinna być zmilitaryzowana jak w latach 90 czy jak wcześniej wojska Ochrony Pogranicza wchodzić w skład Wojsk Polskiego.

Jacek
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 23:44

A czy zdają sobie sprawę z tego, że w przypadku Polski agresorem mogącym wykorzystać działania \"hybrydowe\" mogłaby być tylko Ukraina i na ograniczonym obszarze Białoruś - bo jednak nie Rosja. Warunkiem powodzenia takich działań jest występowanie mniejszości narodowościowej agresora. Dlatego Rosja mogłaby zastosować ten rodzaj agresji w stosunku do Litwy, Łotwy lub Estonii ale w Polsce jest to raczej nie możliwe - powodzenie mogłaby uzyskać w zasadzie jedynie Ukraina, bo oprócz mieszkających w Polsce na stałe osób przyznających się do narodowości ukraińskiej mamy tu 2-3 mln pracowników i studentów z tego kraju.

Marek1
środa, 11 kwietnia 2018, 09:26

Jacek - napisz nam jeszcze PO CO Kijów miałby prowadzić w Polsce wojnę hybrydową ? Skąd bierzesz te swoje bzdety o 3 mln Ukraińców w Polsce, jak oficjalne dane mówią o ok. 1,1 mln ? Najbardziej \"zukrainizowanym\" obecnie miastem w RP jest Wrocław - wg. ciebie Kijów chciałby go przyłączyć do Ukrainy ?? Czy w związku z ponad milionową mniejszością polską w UK Londyn też ma rozpatrywać scenariusze wojny hybrydowej prowadzonej na zlecenie W-wy ??

Zenek
wtorek, 10 kwietnia 2018, 13:38

mało logiczne. Skoro udało im się na Ukrainie, bo tam jest duża mniejszość, to ta sama mniejszość może być też w Polsce wśród społeczności ukraińskiej. Pozwól, że pytanie czy sobie zdają z tego sprawę pozostawię bez odpowiedzi...

Harry 2
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 23:37

A jak służby mundurowe przygotowują się do walki z KONIEM TROJAŃSKIM który już zjechał do Europy i ją skutecznie zalewa wbrew woli społeczeństw europejskich ale za zgodą polityków. Społeczeństwo jest świadome zagrożeń płynących z otwartych granic, a politycy nie (lub udają że nie) Patrz artykuł w Defence 24: Terrorystyczne zagrożenie z Niemiec. Salafizm wkracza do Polski.

antrowawa
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 22:46

Myślę, że taki trening powinien odbyć się w okolicach Terespola a nie Rembertowa... Wystrzały trenujących drużyn było by słychać przez rzekę co podniosło by realizm ćwiczeń dla obu stron...

Tweets InfoSecurity24