Brak pieniędzy i ofert. CBA nie kupi amunicji

3 grudnia 2019, 13:01
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne unieważniło niemal cały przetarg, w ramach którego planowało kupić nawet 150 tys. sztuk amunicji. Postępowanie podzielone było na siedem części i jak się okazało CBA nie otrzymało środków na realizację czterech z nich. Natomiast w jednej z nich do Biura w ogóle nie wpłynęła żadna propozycja. Jak na razie nie wiadomo, czy CBA dokona zakupu amunicji w pozostałych dwóch częściach, które nie zostały unieważnione.

CBA zdecydowało się unieważnić niemal cały przetarg zakładający zakup amunicji. Powód? Biuro nie otrzymało środków na sfinansowanie zamówienia. Tak wynika z opublikowanych przez CBA dokumentów. Zgodnie z nimi, zadania nr 1, 3, 4 i 5 zostały unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1a ustawy Pzp, zgodnie z którym, zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki, które zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane. „W związku z tym, mając na uwadze termin realizacji zamówienia (do dnia 9.12.2019 r.) oraz termin zawarcia umowy, wskazany w art. 94 ust. 1 pkt. 1) ustawy Pzp zamawiający unieważnia przedmiotowe postępowanie w ww. zakresie” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Część druga postępowania unieważniona została ponieważ „nie złożono żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu albo nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu od wykonawcy niepodlegającego wykluczeniu”. 

Przypomnijmy, ogłoszony przez CBA przetarg podzielono na 7 zadań. Łącznie Biuro zamierzało kupić nawet 150 tys. sztuk amunicji różnego kalibru. W ramach pierwszego zadania, CBA szukało dostawcy 100 tys. sztuk amunicji 5,56 x 45 mm typu Full Metal Jacket. Swoje oferty w tej części złożyły dwie warszawskie firmy: Cenzin oraz Kaliber. Cenzin za realizację zamówienia oczekiwał 149 tys. złotych, a Kaliber 143 tys. złotych. CBA planowało, że na dostawy nie wyda więcej niż 195 tys. złotych.

Drugie zadanie dotyczyło 15 tys. sztuk naboi tego samego kalibru, jednak tym razem przeznaczonych do broni z tłumikiem dźwięku, jednak w toku zbierania ofert, żadna propozycja realizacji zamówienia nie wpłynęła do CBA. Na tę część Biuro zamierzało wydać 67,5 tys. złotych.

Część trzecia zakładała dostawę amunicji .223 Remington FMJ (Full Metal Jacket). Zainteresowanych dostawami ponownie było dwóch, tych samych co w przypadku pierwszej części, wykonawców: Cenzin i Kaliber. Biuro zamierzało przeznaczyć na realizację zamówienia nie więcej niż 32 tys. złotych. Cenzin oferował dostawy za 28 290 złotych, a Kaliber oczekiwał 29 200 złotych.

W ramach czwartego zadania, CBA miało kupić 5 tys. sztuk amunicji 6,35 Browning FMJ. Jedyna złożona oferta pochodziła od warszawskiego Cenzinu i opiewała na 4 735,50 złotych, podczas gdy CBA zakładało budżet nie większy niż 5,5 tys. złotych. 

Piąte zadanie zakładało zakup 8 tysięcy sztuk amunicji treningowej, barwiącej kal. 9 mm typu FX/FOF. Oferty w tej części złożyły Kaliber (28 800 tys. złotych) oraz Works 11 (18 720 złotych). CBA zamierzało wydać nie więcej niż 24 tys. złotych. 

Biuro planowało pozyskać również amunicję do strzelb (6. i 7. zadanie), i jedynie te dwa zadania nie zostały jak na razie unieważnione. Chodzi o tysiąc sztuk naboi do strzelb 12/70 LFT 6,8 i 12/70 W8MP. W obu przypadkach złożone oferty pochodzą od Fabryki Amunicji Myśliwskiej Fam-Pionki i opiewają kolejno na 3 567 złotych oraz na 3 690 tys. złotych. CBA za amunicję chce zapłacić odpowiednio nie więcej niż 3 200 złotych oraz 4 200 złotych. 

We wszystkich zadaniach, cena miała stanowić aż 60 proc. ogólnej liczby punktów. Punktowane miałby być też termin gwarancji (15 proc.), termin dostawy (15 proc.) oraz termin wymiany (10 proc.).

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Kamil
czwartek, 5 grudnia 2019, 11:31

150 tys. sztuk to śmieszna ilość, jako okazjonalny strzelec sportowy kupuję kilka razy w roku po tysiąc sztuk. Jeśli przerosło ich tak proste zadanie, to czy oni w ogóle cokolwiek potrafią?

Z przekąsem
środa, 4 grudnia 2019, 14:53

Ilość szturmow umocnionych budynków, bronionych przecież tyle razy zaciekle przez "białe kołnierzyki" czyli łapówkarzy , które CBA musiało zdobywać z użyciem wyciszonej broni , aby dokonać aresztowania "przekonuje" że niebawem wozy opancerzone to będzie za mało, i potrzebne będą im nie tylko szturmowe helikoptery klasy Apache , ale najprawdopodobniej co najmniej lekkie czołgi i okręty desantowe, o podwodnych nie wspominając!!

kuchart
środa, 4 grudnia 2019, 10:36

Ciekawe ceny. Loftka 6,8 pakowana po 10 szt. kosztuje 3.00 zł./szt. , a kula W8 MP pakowana także po 10 szt. kosztuje także 3.00 zł./szt. Są to ceny za 1 opakowanie, max. jakie znalazłem , każdy kto kupuje amunicję wie że zakup już kartonu np. amunicji śrutowej obniża cenę jednostkową. Karton to 10 opakowanie po 25 szt. amunicji , czyli 250 szt. amunicji. To tak dla niewiedzących. CBA chce kupić po 1000 szt. amunicji czyli 100 opakowań i już na dzień dobry przepłaca po odpowiednio 0,56 zł. i 0,70 zł. za każdą sztukę. Kupuje u producenta/bez pośrednika . Bulwersuje jednak nie sama cena tylko rozpoznanie rynku. Amunicja z Fam Pionki jest amunicją bardzo dobrą, powtarzalną i zamiast wydawać pieniądze na wschodzie/zachodzie należy kupować i wspierać nasz przemysł i naszą gospodarkę. Bo są to miejsca pracy dla nas , co mnie ma obchodzić zatrudnienie amerykanina w firmie kumpla Trumpa. Można dokonać zakupu z wolnej ręki i jako powód podać że "faktura wykonania plastikowej łuski jak i jej kolor jest znany funkcjonariuszom i nie muszą przechodzić specjalistycznego szkolenia''. Trzeba oczywiście zatrudnić ludzi którzy znają rynek i zaproponować dostawcy odpowiednio niższą cenę niż ta która obowiązuje u pośrednika/w sklepie. A te liczby punktów procentowych to już totalna bzdura przy takiej ilości zakupu. Amunicja jest kupowana nie dla zapasu tylko do bieżącej działalności służby. W ciągu 1-2 lat nawet nie pozostaną opakowania,więc po co 15 % za termin gwarancji. Wystarczy standardowa, jak dla wszystkich. Formacja państwowa jaką jest CBA powinna po rozpoznaniu rynku zaproponować firmie "x" np. Chcemy kupić 1000 szt. naboi do strzelb 12/70 LFT 6,8 za 2,80 szt. , gwarancja standardowa, termin dostawy 14 dni , termin wymiany 24 godziny ,płatne w terminie 150 dni. Ważna jest możliwość kontynuacji zamówień. A w kwestii amo kupowanego od pośredników , to ... ciekawe jaka amunicja jest proponowana. Może nie podają bo bardzo łatwo można będzie porównać z ceną tej samej amunicji w innym miejscu.

Hmmmmmm
środa, 4 grudnia 2019, 14:58

Tak, w ciągu 1 roku zostaną im opakowania? Ile razy CBA użyło tego całego asortymentu broni przy aresztowaniach aferzystów finansowych?? Z E R O! Ależ im się amunicja szybko zużywa, prawda? Popatrzcie jeszcze na "szturmowców" policji skarbowej . Oni też są uzbrojeni lepiej niż niektóre nasze oddziały wojskowe. Co za chory kraj!!

Edek
środa, 4 grudnia 2019, 14:18

A mnie osobiście już mdli od czytania tekstów o tym że kupując jakikolwiek produkt nie ważne czy dobry czy zły czy drogi czy tani w naszej polskiej firmie wspieramy miejsca pracy w Polsce. To niech te firmy jak są takie świetne i mają świetne wyroby startują w przetargach i je wygrywają. Nie mam nic przeciwko. Pomaganie się zakupów tylko u nich bo są polskie jest kuriozum bo wspiera nieudacznictwo i niska jakość. Jakoś kolejka nie stoi po amunicję z polskich firm. Ba opinia o jakości tej amunicji jest fatalna. Zatem dość już tych bredni.

Gts
środa, 4 grudnia 2019, 15:37

Jest jak z socjalizmem. Jeśli wspiera się słabszych/ głupszych kosztem mądrzejszych/silniejszych, to jest co raz więcej słabszych/ głupszych czekających na wsparcie. Tak było ze szpitalami, te które sobie radziły miały obcinane dotacje, a te które były fatalnie zarządzane dostawały większe dotacje... bardzo szybko okazało się, że nie ma sensu mądrze zarządzać lepiej rozwalać kasę na lewo i prawo i żądać dotacji, kontraktów itd. Jak jest więc z polską zbrojeniówką?

w
środa, 4 grudnia 2019, 14:55

te wymienione firmy NIE PRODUKUJA nic. Tylko sprowadzaja. Bo śwagroskie

Mikson
środa, 4 grudnia 2019, 10:24

Zaiste bogatym państwem jesteśmy skoro stać nas na utrzymywanie i szkolenie tylu grup relalizacyjnych. ABW swoje, CBA swoje, cbsp swoje. Zw swoje. Czekać tylko jak poczta polska i sok też będą miały.

Kazimierz
wtorek, 3 grudnia 2019, 19:46

A po co CBA tyle broni i amunicji? Zatrzymań powinna dokonywać po prostu policja.

JacekPlacek
środa, 4 grudnia 2019, 00:18

Mnie zastanawia amo do broni z tłumikiem. Co oni będą skrycie cele eliminować?

Tweets InfoSecurity24