Zmiany w art. 15a "nie do zaakceptowania" dla mundurowej "Solidarności"

12 marca 2021, 19:57
policja psp
Fot. Lubuska Policja

NSZZ "Solidarność" służb mundurowych otrzymała do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, czyli dokument dotyczący art. 15a, i nie jest zadowolona. Co więcej, we wspólnym stanowisku podkreśla, że w kształcie, w którym został on przedstawiony, propozycje te dla środowiska są "nie do zaakceptowania". 

Projekt zmian w przepisach został przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji i złożony w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jeszcze w grudniu ubiegłego roku, a w lutym br. wpisany do wykazu prac Rady Ministrów. Jak wynika z zawartych tam informacji, powinien on zostać przyjęty przez rząd do końca pierwszego kwartału tego roku. Sprawa idzie do przodu, ale nie ma wątpliwości co do tego, że to nie koniec walki o ostateczny kształt tego dokumentu. Mundurowi, już i tak bardzo zniecierpliwieni, zgłaszają bowiem do niego szereg uwag. Stanowisko w jego sprawie opublikowali właśnie także związkowcy zrzeszający funkcjonariuszy różnych formacji w ramach NSZZ "Solidarność". 

Przypomnijmy, że MSWiA proponuje dodanie w ustawie zaopatrzeniowej art. 15aa, który obejmie funkcjonariuszy: Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., a przed dniem 1 października 2003 r. Jak jednak zaznaczono, uwzględnienie w wysłudze emerytalnej tzw. stażu cywilnego poprzedzającego służbę lub przypadającego po zwolnieniu ze służby (okresów składkowych lub okresów opłacania składek) uwarunkowane będzie posiadaniem, co najmniej 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych, "o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy zaopatrzeniowej (tj. okresy służby w Urzędzie Ochrony Państwa, Biurze Ochrony Rządu i służby wojskowej)". Okresy przypadające przed, jak i  po służbie będą mogły być doliczone na wniosek funkcjonariusza do wysługi emerytalnej, jeżeli jego emerytura będzie wynosić mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru. Za każdy rok okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej, przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc. Resort chce też, by wprowadzenie możliwości uwzględnienia w wysłudze emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej funkcjonariuszom przyjętym do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., a przed dniem 1 października 2003 r. wiązało się z brakiem możliwości pobierania dwóch (lub trzech, jeśli łącznie z OFE) emerytur, tj. policyjnej i powszechnej, czyli tak samo jak w przypadku osób, którym emerytury są ustalane na podstawie art. 15 ustawy zaopatrzeniowej.

Do zmiany

Związkowcy z "Solidarności" podkreślają, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie rozwiązuje problemu, a wprowadza kolejny, czwarty już, system emerytalny dla mundurowych zatrudnionych od 1999 roku do 2003 roku. Co ważne, w ich opinii, jest to propozycja dla tej grupy "skrajnie niekorzystna", biorąc pod uwagę rozwiązania, które stosowane są wobec funkcjonariuszy przyjętych do służby przed 1999 rokiem. "Projekt ustawy zmieniającej ustawę zaopatrzeniową tj. art. 15a poprzez dodanie art. 15aa kolejny raz różnicuje funkcjonariuszy mundurowych, co w naszej ocenie przeczy konstytucyjnej zasadzie równości i sprawiedliwości" - czytamy w stanowisku. Kolejna uwaga dotyczy kryterium 25 lat stażu służby, które powoduje "iluzoryczną możliwość doliczenia w wysłudze emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej, gdyż w praktyce wielu funkcjonariuszy liniowych nie jest w stanie tak długo pełnić służby z racji ogromnych obciążeń służbowych". Niekorzystny jest również, w ocenie związkowców, wskaźnik zwiększenia wymiaru świadczenia emerytalnego. Co z latami składowymi i czy przepadną na rzecz Skarbu Państwa? - pytają.

Celem zmian w ustawie miało być zrównanie sytuacji funkcjonariuszy, a ostatecznie projekt ten różnicuje ich - dodają związkowcy w stanowisku. Przepisy, jak oceniają bowiem, są wciąż korzystniejsze dla mundurowych, który byli już w służbie przed 2 stycznia 1999 roku. 

(...) wprowadzone regulacje z zasady powinny unifikować status wszystkich funkcjonariuszy we wszystkich formacjach mundurowych, tymczasem proponowane regulacje zmierzają w odwrotnym kierunku. Taka zmiana ponownie skomplikuje mundurowy system emerytalny, a brak czytelnych zasad nie zachęci potencjalnych kandydatów do zakładania munduru.

fragment stanowiska NSZZ "Solidarność" służb mundurowych w sprawie zmian w art. 15a

NSZZ "Solidarność" służb mundurowych wnioskuje o wprowadzenie zmian w projekcie, które umożliwią wszystkim funkcjonariuszom naliczanie emerytury na zasadach takich, jak dla mundurowych przyjętych do służby przez 2 stycznia 1999 roku. "Takie rozwiązanie będzie faktycznym zrównaniem statusu funkcjonariuszy pod względem zasad emerytalnych" - podkreślają w stanowisku związkowcy z "Solidarności" w Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej oraz Służbie Celno-Skarbowej. 

Lista uwag do projektu robi się więc coraz dłuższa i trudno uwierzyć, że MSWiA mogłoby zdecydować się na wprowadzenie zmian w obecnym, tak krytykowanym przez mundurowych kształcie. Wygląda na to, że największa batalia o kształt zmian czeka na nas na etapie prac w Sejmie czy Senacie.

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 67
Były funk
niedziela, 14 marca 2021, 16:22

Ten projekt to kpina większa od tego co jest obecnie w art 15a. ! Jestem przekonany że osoby tworzące ten projekt nie maja pojęcia i całkowicie nie rozumieją powagi sytuacji....... Projekt ten pogłębia tylko już istniejącą patologie tego art. Jaki wymóg 25 lat służby przecież w większości to już będą pełne emki 75% w zależności kto gdzie służył:-). Art. 15a jest najbardziej niesprawiedliwy dla tych co odbywali służbę zasadniczą przed 99r. Takimi projektami my się cofamy do poprzedniego systemu a zresztą jaki jest sens po służbie mając nie pełną emeryturę pracować w Polsce ? Jeśli przekroczysz 70% średniej krajowej różnicę musisz oddać, państwo nie robi nic a powiem więcej robi wiele aby takich ludzi z doświadczeniem posyłać w świat gdzie nie ma absurdalnych przepisów.

Juras
niedziela, 14 marca 2021, 15:01

Proste pytanie, a kto zadba o mundurowych przyjętych po 03-12, rozumiem ze można rzucić tych ludzi na pożarcie systemu bo przyjęli się chwilę później, co z ich składkami?, obiecanki II emerytury to można sobie w buty wsadzić, nikt głupi nie jest, chcemy zrównania statusu art.15 z przyjętymi przed 1999, nie chcemy się potem szarpać i włóczyć po sądach żeby odzyskać nasze składki, może tutaj też Solidarność wykaze się troską, nie tylko dla wybranych, ale uczciwie, dla każdego kto uczciwie pracował i płacił podatki, odłożył kapitał, może dość tego dzielenia na kilka systemów, jesteśmy dla Was w czymś gorsi???, nasze składki są mniej warte???

Solidarność daje dobry przykład
niedziela, 14 marca 2021, 14:56

To może stronę Solidarności zainteresuje także Służba Wojskowa w nawiązaniu do art.15vs15a, to jest dopiero kuriozum, skrajna niesprawiedliwość, podzielili nas, służących Ojczyźnie na lepsze i gorsze wojsko, na lepszą i gorszą służbę wojskową, ZZ wogóle udają ze tematu nie ma, a temat jest, od lat czujemy się jakby nam ktoś dał w twarz, służyliśmy uczciwie Państwu, Ojczyźnie, oddaliśmy najlepsze młode lata, a teraz wmawia nam się ze służba kandydacka, która i to jest żart lepiej przygotowywała do służby zawodowej niż służba zasadnicza, powiedzcie to komandosom, żandarmom i innym specjalistycznym jednostkom.. masa świetnie wyszkolonych ludzi trafiło potem do zawodowych formacji z wojska do innych jednostek jako świetni fachowcy, jak tak można!!!, zrównajcie te służby, ludzie, nie róbcie takich absurdalnych podziałów!

Elo
niedziela, 14 marca 2021, 10:14

Jako funkcjonariusz i obywatel powiem jedno... Moderator nie usuń mej opinii!!! Wstyd... Po pierwsze cywil zaliczany dla wszystkich a nie dla 99,03 bo to poniża innych co mają cywil i po raz nasty dzieli na lepszych i gorszych.. Mam 10l służby i 5lat z cywila... A po drugie to już zrobiło się żałosne... Rząd daje propozycje strona związkkowa oburzona go nie akceptuje i co...??? Nic!!! Problem zostaje nie ruszony i tak od wielu lat!!!! Zero dalszej reformy formacji mundurowych, zero planow by w końcu skończyć ten cyrk z cywilem i zamknoc ten temat raz na zawsze... To już nie jest śmieszne a żałosne... Ile można proste sprawy udawać że się chce naprostwoac gdy w realu się to ma w du...

Czytelnik
niedziela, 14 marca 2021, 08:32

Konkretna informacja , przeczytałem ten projekt i mogę przyznać rację związkom zawodowym, jest to kolejna próba wykiwania służb mundurowych. W projekcie nie ma nic na temat funkcjonariuszay którzy mieli np 15 , 20 czy 24 lata służby. W dalszym ciągu nie wiadomo czy będą mieli 1 czy 2 emerytury. Podsumowując kolejny gniot byle wywiązać się z porozumienia i zaspokoić jak najmniejszą część f-uszy.

Praworządność
niedziela, 14 marca 2021, 14:02

Zobaczymy jak i kiedy rozliczą się z przeszłością, bo wygląda na to że od 20 lat nie zamierzają , dalsza zwłoka i pozoracja jest im na rękę .Na zwrot ART15 czekają wszystkie formacje mundurowe ,niedługo okaże się jaka jest wiarygodność rządzących wobec służb mundurowych w imię prawa i sprawiedliwości.

Tweets InfoSecurity24