Zielone światło dla Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej

Rada Ministrów zatwierdziła Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026. Dokument określa sposób finansowania realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz pozwoli skierować środki na ten cel m.in. do samorządów. „W tym roku to jest 16 miliardów złotych na Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W przyszłym roku (będzie to – przyp. red.) ponad 17 miliardów złotych” – powiedział przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.
We wtorek Rada Ministrów zajęła się projektem uchwały ws. zatwierdzenia Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026. Dokument ten określa sposób finansowania zadań w tym zakresie. Jest opracowywany na podstawie obowiązującej od początku roku ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Przed rozpoczęciem posiedzenia rządu, premier Donald Tusk podkreślił, że program jest dokumentem, na który „wszyscy długo czekali”. „Jeszcze dzisiaj upewniałem się u ministra (Wiesława – przyp. red.) Szczepańskiego, czy te wielkie dane dotyczące nakładów, jakie przeznaczyliśmy na ochronę ludności i obronę cywilną są prawdziwe. One są imponujące” – ocenił szef rządu.
„W tym roku to jest 16 miliardów złotych na Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W przyszłym roku (będzie to – przyp. red.) ponad 17 miliardów złotych.” – powiedział Donald Tusk.
🟠 #RadaMinistrów przyjęła Program #OLiOC❗ Przeznaczamy dodatkowe 5️⃣ miliardów zł na zadania związane z #OchronaLudności.
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) May 27, 2025
Łącznie wydatki z budżetu państwa na ochronę ludności w 2025 roku wyniosą 1️⃣6️⃣ miliardów zł. W większości środki trafią do samorządów, które będą mogły je… pic.twitter.com/MWeImFgDso
Zgodnie z ustawą program jest zatwierdzany przez rząd na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wartym zauważenia jest fakt, że pierwszy program jest przygotowywany na dwa lata. Natomiast kolejne będą czteroletnie, z ich aktualizacją co dwa lata. Szczegółową zawartość Programu określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 2025 r. w sprawie szczegółowej zawartości Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
Projekt programu na lata 2025-2026 skupia się na sześciu kierunkach działań. Chodzi m.in. o inwentaryzację i zwiększenie zasobów ochrony ludności i obrony cywilnej, budowę i modernizację schronów, rozwijanie zdolności reagowania na zagrożenia, a także działania mające zapewnić ciągłość funkcjonowania państwa i dostaw w sytuacjach kryzysu i wojny.
Czytaj też
O zaakceptowaniu projektu na poziomie Stałego Komitetu Rady Ministrów w zeszły czwartek poinformował szef Komitatu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Jak zaznaczył, pozwoli on skierować do jednostek samorządu oraz innych podmiotów „znaczne środki pieniężne na budowę systemu ochrony ludności”.
Przypomnijmy, pod koniec kwietnia Rządowy Zespół Ochrony Ludności pozytywnie zaopiniował Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026. „Jest to ostatnia prosta do działania, ostatnia prosta do pieniędzy, ostatnia prosta do tego, żeby faktyczne działania zaczęły mieć miejsce” – oceniał wtedy szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Wspominał też, że program został wcześniej uzgodniony m.in. z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej.
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze