Reklama

„Nieśmiertelniki” personelu obrony cywilnej. MSWiA przygotowało wzory kart i tabliczek tożsamości

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował wzory kart tożsamości personelu obrony cywilnej oraz tabliczki tożsamości dla osób wykonujących działania ratownicze w ramach obrony cywilnej. „Mając na uwadze trwałość karty oraz zabezpieczenie jej przed zniszczeniem zdecydowano, że karta będzie wykonana z poliwęglanu z elementami zabezpieczającymi przed sfałszowaniem” – podkreśla MSWiA. W ramach prac przygotowano także wzór tabliczek tożsamości, które mają być wykonane ze stali nierdzewnej, na wzór stosowanych przez żołnierzy nieśmiertelników.

Od momentu wejścia w życie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej na początku tego roku, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad rozporządzeniami wykonawczymi do ustawy. Jednym z nich jest dokument w sprawie określenia wzoru karty tożsamości i tabliczki tożsamości wydawanych personelowi obrony cywilnej. Odpowiedni projekt został właśnie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. „Celem wydania przedmiotowego rozporządzenia jest określenie wzorów kart tożsamości personelu obrony cywilnej oraz tabliczki tożsamości dla osób wykonujących działania ratownicze w ramach obrony cywilnej, które będą obowiązywały na terenie Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w uzasadnieniu.

Karta tożsamości będzie wykonana z wielowarstwowego poliwęglanu o wymiarach 53,98 x 85,60 mm.
Karta tożsamości będzie wykonana z wielowarstwowego poliwęglanu o wymiarach 53,98 x 85,60 mm.
Autor. MSWiA

„Dla odróżnienia personelu duchownego i medycznego od pozostałego personelu obrony cywilnej zastosowano inny międzynarodowy znak rozpoznawczy. Dla personelu medycznego i duchownego przyjęto kolor biały i znak czerwonego krzyża, dla pozostałego personelu międzynarodowy znak obrony cywilnej. Jednakowy znak rozpoznawczy dla personelu medycznego i duchownego przyjęto w związku z faktem, że najczęściej posługa duszpasterska będzie realizowana w szpitalach lub innych miejscach udzielania pomocy medycznej” – wskazali autorzy dokumentu.

Resort zdecydował, że karty tożsamości będą wykonane z poliwęglanu z elementami zabezpieczającymi przed sfałszowaniem, aby zabezpieczyć ją przed zniszczeniem. „Zabezpieczenie karty tożsamości stanowić będzie również seria i numer, stanowiące jako całość indywidualny i unikatowy dla każdej karty kod. Zabezpieczenie to umożliwia szybką identyfikację województwa oraz gminy, na terenie której działa podmiot obrony cywilnej, w którym wyznaczona osoba będąca posiadaczem karty pełni służbę” – podkreśliło MSWiA.

    Ministerstwo – w przypadku braku możliwości wydania karty poliwęglanowej – przewidziano także wzory karty papierowej o takim samym wzorze jak karta poliwęglanowa. „Dla karty papierowej jako jedno z zabezpieczeń przewidziano odcisk pieczęci urzędowej organu wydającego kartę” – zaznaczyli autorzy projektu rozporządzenia.

    Dodatkowo, w projekcie rozporządzenia określono wzór tabliczek tożsamości, które będą w formie elipsy o proporcji 4x5. „Do wykonania tabliczki, w związku z faktem, że będzie wydawana osobom, wykonującym działania ratownicze, przewidziano niepalny materiał, którym będzie stal nierdzewna, na wzór stosowanych przez żołnierzy nieśmiertelników” – czytamy w uzasadnieniu. Jak dodano, tabliczki tożsamości będą miały nadawany „indywidualny unikatowy numer seryjny, który będzie też podawany w karcie tożsamości posiadacza tabliczki tożsamości”.

    Tabliczka tożsamości będzie wykonana ze stali nierdzewnej i personalizowana metodą grawerowania laserowego.
    Tabliczka tożsamości będzie wykonana ze stali nierdzewnej i personalizowana metodą grawerowania laserowego.
    Autor. MSWiA

    „Projekt został zgłoszony do Komisji do spraw dokumentów publicznych. Komisja przychyliła się do propozycji zakwalifikowania poliwęglanowej karty tożsamości personelu obrony cywilnej do dokumentów publicznych kategorii drugiej w rozumieniu ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych. Ponadto w dniu 10 kwietnia 2025 r. Komisja zatwierdziła pozytywną rekomendację dla poliwęglanowych wzory dokumentów” – zapewnia MSWiA.

    Wartym zauważenia jest fakt, że papierowe karty tożsamości nie będą podlegały zakwalifikowaniu do dokumentów publicznych, ponieważ – jak zaznaczyło MSWiA – „nie spełniają kryteriów wskazanych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem, ze względu na »wklejenie« fotografii posiadacza”.

      Projekt rozporządzenia został przesłany do uzgodnień międzyresortowych. Przekazany zostanie również do zaopiniowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz – w ramach konsultacji publicznych – wojewodom. Według założeń dokument wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

      Przypomnijmy,w skład personelu obrony cywilnej wchodzą m.in. osoby, którym nadano przydział mobilizacyjny obrony cywilnej oraz osoby powołane do służby w obronie cywilnej w drodze naboru ochotniczego. Personel uzupełniają też członkowie krajowej rezerwy obrony cywilnej (m.in. emeryci policyjni) powołani do służby w obronie cywilnej, a także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.

      Reklama
      WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami
      Reklama

      Komentarze

        Reklama