Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Zakaz zbliżania do gazoportu w Świnoujściu. Wnioskowały o niego służby

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org
Autor. Radosław Drożdżewski/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wojewoda zachodniopomorski wprowadzi od 13 kwietnia 2023 roku czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji.

Reklama

Pierwsze informacje o tym, że wprowadzenie zakazu zbliżania do terminalu LNG w Świnoujściu jest możliwe, pojawiły się na początku kwietnia. Jak mówił wtedy Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, "bezpieczeństwo musi mieć absolutny priorytet i tak będą podejmowane przeze mnie decyzje, w oparciu o merytoryczne przesłanki, a więc profesjonalnie działające służby". Merytoryczne przesłanki, o których wspominał wojewoda najwyraźniej się pojawiły, bo z informacji jakie przekazało MSWiA wynika, że zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu obowiązywać ma od 13 kwietnia, a decyzję podjęto "na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego".

Reklama
W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne. W gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny, w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia. Obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków.
Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Reklama

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie MSWiA, pod którym podpisał się szef resortu, "doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom". Mając to właśnie na uwadze, Kamiński polecił wojewodzie "podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności".

Przypomnijmy, na wprowadzenie czasowego zakazu "przebywania na określonym obszarze w odległości do 200 m od granicy nieruchomości, na której znajduje się terminal regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, w celu zapobieżenia, ograniczenia lub usunięcia poważnego niebezpieczeństwa, w tym wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym", pozwalają znowelizowane przepisy ustawy o bezpieczeństwie morskim.

Czytaj też

Pozytywnie, już w ubiegłym tygodniu, pomysł wprowadzenia wszelkich form dodatkowego zabezpieczenia gazoportu oceniał Jakub Wiech, redaktor naczelny Energetyka24.com. Jak mówił, "w przypadku terminala LNG w Świnoujściu mówimy o obiekcie, na którym de facto opiera się polskie bezpieczeństwo gazowe." Podkreślał też, że "takie instalacje są bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia, a niedawny pożar w amerykańskim terminalu Freeport LNG wyłączył go z obiegu na kilka miesięcy".

Reklama

Komentarze (2)

  1. Był czas_3 dekady

    Takie i podobne obiekty powinny być bez zbytniego nagłaśniania stale chronione z lądu, morza i powietrza.

  2. rwd

    Zaraz wrócą tabliczki "Zakaz fotografowania".

Reklama