Wojskowe wsparcie dla LPR i TOPR

19 listopada 2020, 11:00
ASAR DORSZ
Fot. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Do połowy grudnia potrwa przegląd techniczny śmigłowca "Sokół" Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym czasie w akcja ratowniczych w Tatrach maszynę zastąpi śmigłowiec wojskowy – powiedział w czwartek naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy skierowany został również do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

"To jest coroczny, rutynowy przegląd śmigłowca zaplanowany w ramach naszego finansowania. Na przyszły rok mamy zaplanowane większe prace remontowe. Przegląd planowany jest do połowy grudnia, a w tym czasie w akcjach wysokogórskich pomoże nam śmigłowiec wojskowy" – wyjaśnił naczelnik. Do udzielania pomocy w górach został przydzielony śmigłowiec LZPR-8 razem z całą obsługą, to znaczy pilotami i mechanikami, natomiast załogę ratowniczo-medyczną stanowią ratownicy TOPR.

Przegląd Sokoła odbywa się w bazie koło zakopiańskiego szpitala, natomiast śmigłowiec wojskowy stacjonuje w bazie wojskowej na Gromniku koło Zakopanego.

Jak informowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, wojskowe maszyny wesprą nie tylko TOPR ale również LPR. Zgodę na użycie wojskowych śmigłowców wydał szef MON Mariusz Błaszczak. 

"Wsparcie TOPR związane jest z wydzieleniem śmigłowca ratowniczego z załogą do działań w ramach ratownictwa górskiego w rejonie Tatr i jest spowodowane koniecznością prowadzenia okresowych prac obsługowych na śmigłowcu W-3 TOPR. Dodatkowo wydzielony element wzmacnia działanie służby ASAR w rejonie odpowiedzialności TOPR. Zadania wykonuje LZPR-8 z miejsca lądowania zorganizowanego na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo Kondycyjnego w Zakopanem. LZPR-8 wydzielany jest z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego" - poinformowały służby prasowe dowództwa.

Wyjaśniono też, że wsparcie LPR "polega na realizacji transportów pomiędzy podmiotami leczniczymi dla pacjentów z podejrzeniem bądź rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w szczególności ze skrajną niewydolnością oddechową w przebiegu COVID-19, wymagających wdrożenia i prowadzenia terapii pozaustrojowej".

W skład tej załogi wchodzi dodatkowy personel medyczny LPR z specjalistyczną aparaturą. Zespół może zostać wzmocniony Mobilnym Zespołem ECMO (extracorporeal membrane oxygenation, układ pozaustrojowego natleniania krwi). Zadania w tym zakresie wykonuje LZPR-9 z lotniska Tomaszów Mazowiecki, wydzielany z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej wchodzącej w skład 25 Brygady Kawalerii Powietrznej - podało DORSZ.

PAP/IS24

image
Reklama

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Roshedo
piątek, 20 listopada 2020, 10:26

Tak jakby wojsko miało za dużo smiglakow? A nie można by zamówić tak że 3 sokoły dla TOPR i zmodernizować wszystkie Sokoły WP do standardu Głuszca ( z tym że nowe silniki i nowe przekładnie z MotorSicz + instalacja na każdym pod Piraty/ Barriery) Część z przyszłych Głuszców - te egzemplarze w najlepszym stanie przerobić na W-3 Long ( był już w latach 90tych taki koncept makieta/ prototyp do tej pory ponoć gnije w Świdniku)? Mamy załatwione kilka spraw: koń roboczy dla WP do transportu, śmigłowiec wsparcia pola walki który ma jakieś realne zdolności ppanc . I na koniec utrzymanie linii produkcyjnej i kadry w Świdniku.

Tweets InfoSecurity24