Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Wiceszef MON o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy: zwiększamy o 100 proc. zaangażowanie wojska

Fot. MON/Twitter
Fot. MON/Twitter

Dopóki nie powstanie zapora, siły zbrojne wzmocnią Straż Graniczną – poinformował wiceszef resortu obrony narodowej. "Zwiększamy o 100 proc. zaangażowanie wojska, jeżeli chodzi o wsparcie dla straży Granicznej, taka jest decyzja ministra obrony narodowej" – podkreślił w TVP 1 Wojciech Skurkiewicz.

Wiceminister pytany, czy na granicy będzie 6 400 żołnierzy, potwierdził. Zapewnił jednocześnie, że jeśli będzie konieczność zwiększenia tej liczby, to tak się stanie. "Jeśli Straż Graniczna powie, że jest potrzeba im wsparcia 4 tys. - to będzie to 4 tys.; jeśli powie, że 8 tys. żołnierzy potrzeba do wsparcia, to tylu będzie. Taką decyzję podjął szef MON Mariusz Błaszczak i ją będziemy realizować" - powiedział wiceszef resortu obrony narodowej. 

Jak poinformował wczoraj na antenie TV Republika, płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej, "na linii granicy Straż Graniczna wspierają wojska operacyjne z 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanej". Jak dodał, "to są jednostki, które bezpośrednio wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej". Z kolei żołnierze WOT wykonują zadania w strefie stanu wyjątkowego.

Zapora na polsko-białoruskiej granicy powstać ma na podstawie specustawy. Dokument zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw. 

Zgodnie ze zgłoszonym przez MSWiA projektem ustawa określi zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Projekt zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Komentarze