Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Ustawa o obrocie bronią w nowej wersji. MSWiA wycofuje się z niektórych zapisów

fot. gliwice.slaska.policja.gov.pl
fot. gliwice.slaska.policja.gov.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po przeanalizowaniu uwag i opinii do przygotowanego projektu ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zdecydowało się odstąpić od niektórych jej zapisów – poinformował resort. Zmiany mają być efektem decyzji szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego.

Po zebraniu wszystkich uwag i opinii, MSWiA zdecydowało się na zmiany w proponowanym tekście projektu ustawy. Część z nich, to spory krok w tył w stosunku do proponowanych wcześniej regulacji. Zmiany dotyczyć mają m.in zasad znakowania broni czarnoprochowej czy noszenia broni przez osoby posiadające pozwolenie na jej posiadanie do celów sportowych. 

MSWiA chce odstąpić od dodatkowego znakowania broni, która została już oznakowana w ramach obowiązujących przepisów. U myśl przepisów nowej ustawy posiadacze broni pneumatycznej, sygnałowej, gazowo-alarmowej o kalibrze powyżej  6 mm oraz reprodukcji broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania nie będą też  zobowiązani do przeprowadzania badań lekarskich oraz przedstawiania zaświadczeń o niekaralności. Za niedopełnienie tych obowiązków posiadaczom tych rodzajów broni nie będą grozić także żadne konsekwencje. Resort chce również ograniczyć, do kategorii B, zakaz posiadania magazynków o dużej pojemności do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu.

Jak wynika z informacji przekazanych przez MSWiA, planuje się także rezygnację z obowiązku zwrotu magazynków o dużej pojemności. Zmieniony projekt jedynie umożliwi ich zwrot w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Co więcej, posiadacze broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania nie będą mieli obowiązku jej oznakowania. 

Zmiany dotyczyć będą także gromadzenia broni palnej w muzeach. MSWiA planuje, co jak podkreślono w komunikacie jest zgodne w unijną dyrektywą, rezygnację z reglamentacji gromadzenia broni w muzeach i umożliwienie kolekcjonowania broni palnej kategorii A.

Jeśli przepisy projektowanej ustawy wejdą w życie w kształcie zapowiadanym przez MSWiA, osoby posiadające pozwolenie na broń do celów sportowych, będą mogły nosić ją załadowaną nawet poza miejscem zawodów sportowych.

„Celem prowadzonych w dalszym ciągu konsultacji i uzgodnień jest zagwarantowanie, aby postanowienia projektu ograniczały się jedynie do koniecznej implementacji prawa UE” – czytamy w komunikacie wydanym przez MSWiA.

Jak podkreślono, intencją ministerstwa nie jest wprowadzenie własnych regulacji dotyczących rynku broni, a jedynie dostosowanie przepisów do wymogów europejskich.

MSWiA/DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. werte

    ,,intencją ministerstwa nie jest wprowadzenie własnych regulacji dotyczących rynku broni,,....Hehehe, każdy kto czytał najnowsze pomysły z firmy Brudzińskiego wie że to kpina w żywe oczy. Głupią dyrektywę Bieńkowskiej MSWiA przebił nowymi pomysłami w głupocie nie tylko w kwestii czarnoprochowców, ale i zwykłym złodziejstwie i jak wykazała analiza Klubu Jagiellońskiego także interpretacji kategorii broni. PS. Przypominam że w Polsce nadal nie można posiadać kuszy bez pozwolenia niemal jak na broń palną. Jak to ma się do prawa UE?

Reklama