Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

UE przeznaczy 200 mln euro na zabezpieczenie granicy dla krajów bałtyckich?

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson zapewniła o możliwości przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy - wynika z komunikatu przekazanego przez MSWiA. Johansson rozmawiała w czwartek z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z unijną komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson. Jak poinformował resort, Kamiński przekazał informację o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Podkreślił również, że poza kryzysem na granicy polsko-białoruskiej istotny jest także los więźniów politycznych na Białorusi, co wymaga zwiększenia udziału całej Unii Europejskiej w wysiłkach na rzecz ich uwolnienia" - napisano. Resort zaznaczył, że komisarz Ylva Johansson podzieliła stanowisko Polski, że działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą reakcją Unii Europejskiej, a odpowiedzialny za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej jest reżim Łukaszenki. Podkreśliła także, że jest możliwość przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy.

"Podczas spotkania minister Mariusz Kamiński przekazał informację na temat ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznej granicy UE. Szef MSWiA podkreślił, że Polska zapobiega nielegalnemu przekraczaniu granicy przez migrantów, kierowanych przez służby białoruskie. Komisarz podzieliła polską diagnozę sytuacji, a także zgodziła się co do stanowczego działania wobec reżimu Łukaszenki poprzez nakładanie sankcji, a także podejmowanie wspólnych działań dyplomatycznych w kraju pochodzenia migrantów" - napisano w komunikacie. 

Dodano, że szef MSWiA zaznaczył, że Polska od początku kryzysu prowadzi stały i szeroki dialog z różnymi partnerami z UE, jak również spoza Wspólnoty np. z Ukrainą. "We wszystkich tych rozmowach deklarowano wsparcie dla działań polskiego rządu oraz wyrażano zrozumienie dla trudnej i bezprecedensowej sytuacji na granicy" - wskazano.  

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który w odpowiedzi na sankcje instrumentalnie wykorzystuje migrantów, sprowadzając ich na Białoruś i następnie kierując na granice z UE.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Staszek

    Ogrodzenie powinno być także wzdłuż granicy z obwodem Kaliningradzkim

  2. Olo

    Komu p. Kamiński powinien się podlizywać - urzędasowi z Unii czy Polakom? Sprawa jest prosta - to jak Unia postąpi w sprawie refinansowania Polsce WSZELKICH kosztów związanych z tymi migrantami zależy jak Polska będzie postępowała w następnych latach. A może ich po prostu przepuścić.