Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Szef MSWiA: biorę pełną odpowiedzialność za decyzje służb na terenach powodziowych

Autor. MSWiA gov.pl

W Sejmie, 25 września, przedstawiona została informacja rządu w związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce. „Akcją ratowniczą dowodziła Państwowa Straż Pożarna. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji biorę pełną odpowiedzialność za wszystkie decyzje i rozkazy Państwowej Straży Pożarnej i Policji podejmowane w bardzo trudnych warunkach, z najlepszą wiedzą, wolą i w realizacji celu ochrony życia, zdrowia i majątku obywateli” – zapewnił w trakcie przedstawiania informacji szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

W środę, w Sejmie prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz ministrowie przedstawili posłom informację na temat powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią część Polski. W trakcie wystąpień poinformowano o działaniach podjętych w celu zapobieżenia jej skutkom. W dyskusji wziął udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. „Akcją ratowniczą dowodziła Państwowa Straż Pożarna. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji biorę pełną odpowiedzialność za wszystkie decyzje i rozkazy Państwowej Straży Pożarnej i Policji podejmowane w bardzo trudnych warunkach, z najlepszą wiedzą, wolą i w realizacji celu ochrony życia, zdrowia i majątku obywateli” – podkreślił Tomasz Siemoniak.

Reklama

Jak przekazał szef MSWiA, wszystkie potrzebne zasoby i służby były przesuwane i wysyłane na zagrożone tereny zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. „Nie miało to żadnego znaczenia, czy to jest strażak, policjant czy żołnierz. Wszyscy ludzie w mundurach działali razem. Gdy była potrzeba uruchomienia śmigłowców, mimo że większość tych śmigłowców pochodziła z Wojska Polskiego, to Policja podjęła się koordynacji tych lotów” – dodał Siemoniak.

Minister spraw wewnętrznych i administracji przekazał również, że przechodzimy do fazy szacowania strat po powodzi.„Pod kierunkiem MSWiA został przygotowany projekt ustawy powodziowej. Bardzo liczymy na współpracę i pracę ponad podziałami. To są rozwiązania korzystne dla obywateli – tych, którzy są poszkodowani i tych, którzy niosą im pomoc. Mamy nadzieję, że w bardzo szybkim trybie ta ustawa będzie przyjęta” – poinformował w swoim wystąpieniu szef MSWiA. 

Czytaj też

Jak się okazuje prokuratury prowadzą 15 spraw dotyczących szabrownictwa na terenach popowodziowych. „Takich spraw prokuratura prowadzi obecnie, w różnych jednostkach, piętnaście. Czasami są to sprawy absolutnie przykre i skandaliczne, jeśli szabrownictwo dotyczy kradzieży na szkodę osób, które albo są strażakami, albo wolontariuszami, albo starają się ratować swoje własne mienie” – poinformował podczas środowego posiedzenia Sejmu, szef Ministerstwa Sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Ponadto – jak zaznaczył Bodnar – „są prowadzone bardzo istotne sprawy dotyczące sprowadzenia zagrożenia dla wałów powodziowych”.

Reklama

Podczas posiedzenia Sejmu poruszona była również sprawa dezinformacji, dotyczącej powodzi. „Prowadzone są sprawy dotyczące różnych oszukańczych zbiórek na ofiary powodzi oraz postępowanie dotyczące osoby, która ubrana w mundur wcielała się w żołnierza SKW i rozpowszechniała fałszywe wiadomości dotyczące sytuacji na wałach. Chciałbym podkreślić, że prokuratura będzie zdeterminowana, aby wyjaśniać wszystkie sprawy, które są związane z powodzią” – zaznaczył Adam Bodnar.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama