Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Strefa buforowa „zostaje” przy granicy z Białorusią
Resort spraw wewnętrznych i administracji szykuje się do przedłużenia obowiązywania strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej o kolejne 90 dni. Odpowiedni projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. „Obszar strefy objętej zakazem nie ulegnie zmianie w stosunku do obszaru określonego w obowiązującym rozporządzeniu” – zapewniło MSWiA.
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej działa od 13 czerwca. Jak uzasadniało wtedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, konieczność utworzenia specjalnej strefy wynikała z faktu nasilenia się presji migracyjnej. Widać to było w statystkach, które we wrześniu resort przedstawił podczas pierwszego przedłużenia obowiązywania strefy. Z danych wynikało, że od utworzenia strefy odnotowano do końca sierpnia niewiele ponad 6 tysięcy prób, podczas gdy analogicznym okresie poprzedzającym wprowadzenie ograniczeń ujawniono ponad 17 tysięcy takich zajść.
Obecne rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi obowiązuje do 9 grudnia. W związku z tym resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował kolejną regulację, która wprowadza od 10 grudnia przedłużenie strefy buforowej o kolejne 90 dni.
Odpowiedni projekt rozporządzenia w tej sprawie został właśnie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. „Obszar strefy objętej zakazem nie ulegnie zmianie w stosunku do obszaru określonego w obowiązującym rozporządzeniu” – zapewniło w Ocenie Skutków Regulacji MSWiA.
Czytaj też
„Zaproponowane rozwiązania – poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych – mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, a także pracownikom i funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ograniczenie aktywności działań grup przemytniczych ułatwiających proceder nielegalnej migracji” – czytamy w OSR do projektu rozporządzenia.
Dodatkowo – jak wskazuje MSWiA – istotna jest również kwestia prac związanych z modernizacją zapory stałej oraz bariery elektronicznej. „W tym kontekście, przedłużenie zakazu przebywania w obszarze bezpośrednio przyległym do granicy państwowej, pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo przedstawicieli oraz pracowników podmiotów wykonujących prace techniczne, jak również osób postronnych mogących znaleźć się rejonie ww. aktywności” – podkreślił resort.
„W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby strefa objęta zakazem przebywania obejmowała długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 44,55 km obszar objęty zakazem obejmie 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 16,12 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody strefa będzie szersza i wyniesie ok. 2 km” – przekazało MSWiA.
Jak dodano, proponowany obszar strefy buforowej nie będzie obejmował, co do zasady miejscowości i szlaków turystycznych. „Tak, aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową” – podkreśliło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.