Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Stopień alarmowy ALFA w Warszawie

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

”Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy (ALFA) na obszarze Warszawy” – poinformowało MSWiA. Stopień alarmowy będzie obowiązywał od 11 lutego (od godz. 00:00) do 15 lutego (do godziny 23:59). Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją ministerialnego spotkania dotyczącego budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Jak informuje resort spraw wewnętrznych, stopień alarmowy ALFA został wprowadzony w związku z organizacją w dniach 13-14 lutego ministerialnego spotkania dotyczącego budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Przypomnijmy, podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy okazji organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.) oraz Światowych Dni Młodzieży (2016 r.). 

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli. 

MSWiA zwraca uwagę, że podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA mieszkańcy stolicy powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

„Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997” – apeluje resort.

W związku z przygotowaniami do zabezpieczenia spotkania ministerialnego w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w MSWiA odbyło się też posiedzenie zespołu do spraw koordynacji działań służb podległych resortowi. Spotkaniu przewodniczył wiceminister Jarosław Zieliński

"Ranga spotkania determinuje podjęcie przez służby dodatkowych działań, jak również przyjęcie rozwiązań szczególnych, które na czas konferencji, a także bezpośrednio przed i po jej zakończeniu, wzmocnią bezpieczeństwo i porządek publiczny w Polsce" – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński. 

To nie jedyne działanie podjęte w ostatnim czasie przez administrację w związku ze zbliżającym się spotkaniem. MSWiA zdecydowało też, że przywrócone zostaną kontrole graniczne, a na terenie Warszawy wprowadzony zostanie czasowy zakaz noszenia broni.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze