Służby mundurowe u progu zmian. Superustawa z prezydenckim podpisem

27 sierpnia 2020, 11:55
Duda, fot. Krzysztof Sitkowski KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda 25 sierpnia podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nic więc nie stoi już na drodze do zmian, jakie niebawem zajdą w służbach mundurowych. Wraz z ustawą w porządku prawnym znajdzie się m.in. specjalny, przedemerytalny dodatek motywacyjny, którego wprowadzenie jest jednym z flagowych pomysłów obecnego kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak wielokrotnie przekonywał wiceszef resortu, dodatkowa motywacja do pozostania w służbie najbardziej doświadczonych mundurowych ma na celu m.in. walkę z wakatami. Teraz, by ustawa mogła wejść w życie, musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw. To jednak wydaje się czystą formalnością.

Choć trudno było sobie wyobrazić by prezydent Andrzej Duda ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych mógł nie podpisać, na zatwierdzenie dokumentu przez głowę państwa musieliśmy poczekać 11 dni. Sejm nad poprawkami Senatu głosował 14 sierpnia i zapewne niedługo potem ustawa została przesłana do Kancelarii Prezydenta. Decyzja głowy państwa to przedostatni krok przed tym, jak nowe rozwiązania staną się oficjalnie obowiązującym prawem. Przedostatni, choć biorąc pod uwagę proces podejmowania decyzji ostatni, bowiem teraz ustawę czeka już tylko publikacja w Dzienniku Ustaw, a to czynność techniczna. Ustawa ma wejść w życie 1 października. 

Dodatek i nie tylko

Obszerny pakiet zmian jakie zostały zaproponowane przez MSWiA dotyczy Policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Służby Więziennej. Jednym z głównym celów nowych przepisów jest wprowadzenie dodatku motywacyjnego dla funkcjonariuszy po 25 i 28,5 latach służby. Chodzi o kwoty 1500 i 2500 złotych brutto, które na konta mundurowych trafiać będą co miesiąc, jeśli ci zdecydują się pozostać w służbie. Zdaniem MSWiA rozwiązanie to pozwoli zatrzymać w służbach mundurowych najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, co z kolei wpłynąć ma na poprawę sytuacji kadrowej. System ma się też samofinansować, choć jak podkreślał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, jest to pewien eksperyment. Czy skuteczny, dowiemy się zapewne za parę miesięcy.

Mimo wielu starań przedstawicieli związków zawodowych działających w KAS, dodatkiem nie zostali objęci mundurowi ze Służby Celno-Skarbowej. I choć Maciej Wąsik przekonywał, że będzie "pierwszą osobą, która upomni się o Służbę Celno-Skarbową i pozostałe służby, jeśli tylko model zaproponowany w ustawie się sprawdzi", to trudno dziś wyrokować, kiedy i czy okoliczności pozwolą na rozszerzenie przepisów o SCS. 

Co jeszcze znajdziemy w podpisanej przez prezydenta ustawie? Wśród szeregu mniejszych i większych zmian w wielu aktach prawnych, superustawa reguluje m.in. oczekiwaną przez wielu mundurowych kwestię wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy. Przepisy, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzają przelicznik 1/21 miesięcznego uposażenia za jeden dzień urlopu, a nie 1/30 - tak jak było to dotychczas. MSWiA rozszerza też ochroną prawną funkcjonariuszy. Teraz będzie im przysługiwać zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez nich czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone. Ujednolicono także przepisy dotyczące wyżywienia formacji mundurowych. Szczegółowo określono warunki otrzymywania tzw. wyżywienia w naturze oraz wprowadzono możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego w zamian za nie.

Zmian doczekali się też strażacy ochotnicy. Nowe regulacje znacząco obniżają koszty dopuszczenia do akcji ratowniczych używanych strażackich samochodów sprowadzanych z zagranicy. Pojazdy te nie będą poddane już obowiązkowi uzyskania świadectwa dopuszczenia, lecz opinii technicznej jako mniej sformalizowanej procedurze potwierdzenia spełnienia przez pojazd wymagań dla pojazdów używanych do celów specjalnych, a konkretnie do celów ochrony przeciwpożarowej. Ustawa wprowadza również nowe zasady prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Znikną także niekorzystne dla byłych policjantów i strażaków przepisy dotyczące zaliczania do okresu zatrudnienia czasu jaki spędzili oni w służbie. Byłym policjantom i strażakom po odejściu ze służby, przy zawieraniu umowy o nową pracę, do okresu zatrudnienia nie był zaliczany okres służby – jeżeli podjęli pracę po upływie roku od zwolnienia z niej. Nowe przepisy eliminują z ustaw kryterium roku, tak więc okres służby liczył się będzie do stażu pracy podjętej po odejściu z formacji, bez względu na moment jej podjęcia.

Na ocenę skuteczności wprowadzonych rozwiązań przyjdzie jeszcze czas i zapewne dokonywać jej będą zarówno sami mundurowi, jak i pomysłodawcy zmian. Najuważniej obserwowana będzie z pewnością kwestia wpływu dodatku przedemerytalnego na mundurowe wakaty i co ważniejsze na budżet. Eksperyment już za chwilę wystartuje, a jego efekty - biorąc pod uwagę wstępne deklaracje wiceszefa MSWiA dotyczące możliwego poszerzenia katalogu o pozostałe służby mundurowe, służby specjalne a nawet wojsko - będą decydowały o przyszłości dziesiątek tysięcy mundurowych, którzy dziś przepisami ustawy nie są objęci. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 145
Tytus
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:48

W sumie krótkie pytanie, co z art.15a?, i drugie też krótkie, co z tymi co mają uprawnienia do odejścia i 15-20 lat służby?.

x666
wtorek, 1 września 2020, 00:01

Krótkie pytania to krótka odpowiedź: 1. art. 15a jest dobrym rozwiązaniem i nie powinien być zmieniany pod groźbą protestów. Lepiej zlikwidować art. 15 totalnie niesprawiedliwy. 2. Ci co mają 15-20 lat służby otrzymają dodatek 25+ za każdy miesiąc (nie stracą Ci co mają powyżej 125 bo im nikt nie wyrówna wstecz) odpowiednio za 10-5 lat.

Feniks
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:22

Ustawa nie dotyczy osób ze stażem poniżej in minus 25/28.5 roku, ale jednocześnie ma zatrzymać osoby które mają uprawnienia i chcą odejść na emeryture, a skoro taka jest logika myślenia, to odejścia zaczynają się od osób ze stażem powyżej 15 lat. Druga sprawa, wyliczył ktoś ile zostanie fachowców z pierwszej linii?, bo ze pozostaną ci zza biurka to oczywiste, ale ile zatrzyma to osób które pracują na ulicy?, gdzie poziom kortyzolu jest 5 krotnie większy niż za biurkiem, ale co tam, najwyżej utworzymy dodatkowy sztab logistyki i administracji.

...
środa, 2 września 2020, 15:59

Każdego kierownika można w statystykach wykazać jako jeden patrol...

20 lat minęło ..
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 16:29

Pełny Sukces Związków, a co panowie z art.15a?!, 21 lat czekamy i totalne nic, za to dodatek ekstra w ekspresowym tempie udało się od ręki, można?.. a co z ludźmi z ulicy ze stażem +15/20?, przecież to ludzie z uprawnieniami obarczeni ciężką pracą.. pierwsza linia pominięta, osoby zza biurka wielki bonus!.. pytanie kto z ulicy doczeka tego dodatku?, garstka jest w stanie tyle wytrzymać, to antypromocja pierwszoliniowców i śmiech w twarz dla dotkniętych art.15a.

Emeryt mundurowy
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 16:07

Praca jest wymagająca, pełna wyrzeczeń, wyjazdów, dyspozycja, stres, odpowiedzialność karna, cywilna, dyscyplinarna, administracyjna, nie ma czego zazdrościć, zszarpane nerwy przez lata nigdy nie wracają do normy, właśnie za to ryzyko, trud i ciągłe napięcie Państwo nadało przywilej wcześnienszej emerytury, w innym wypadku były by luki kadrowe wielkości krateru ...

Policjant 14 lat asystent WP
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 15:37

Nie tozu.iem komentarzy ze ustawa jest dla kierownictwa a młodych i tych z 15 letnim stażem nie dotyczy. My tez kiedyś bedziemy mieli 25 lat pracy i nas to obejmie. Za 10 ,15 lat tez bedziemy kierownikami itp tylko kto na siebie wezmie ta odpowiedzialność jak kier zarabia 300-500 zl więcej a musi użerać się z marudami którym ciagle mało i zle

x666
wtorek, 1 września 2020, 00:06

Mądrego to i miło poczytać.

Tweets InfoSecurity24