Reklama

Policja

Skąd pieniądze na dodatki dla prewencji i kontrterrorystów?

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od 1 stycznia 2021 roku wypłacane będą dodatki dla policjantów prewencji i kontrerrorystów. I choć sam fakt ich wprowadzenia został, zarówno przez środowisko jak i związkowców, przyjęty raczej pozytywnie, pojawiają się pytania dotyczące tego skąd pochodzić będą pieniądze potrzebne do realizacji tego zobowiązania.

O tym, że policyjni konterroryści oraz policjanci pełniący służbę na stanowisku etatowym w oddziale prewencji Policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji od stycznia 2021 roku otrzymają specjalne dodatki do pensji, InfoSecurity24.pl pisał już na początku listopada. W przypadku policyjnych specjalsów mowa jest o minimalnym dodatku w wysokości 500 złotych, który może zostać podwyższony do kwoty 1000 zł (dla policjanta pełniącego służbę w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji) lub 1500 złotych (gdy policjant pełni służbę w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA"). Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślał, że resort takimi dodatkami resort chce wzmacniać atrakcyjność służby, także pod względem finansowym. I choć wydawało się, że wszystko jest jasne, okazuje się, że nie do końca wiadomo skąd pochodzić będą środki na sfinansowanie tych zobowiązań. Policyjni związkowcy martwią się, że jeśli w policyjnym budżecie nie znajdą się dodatkowe pieniądze na ten cel – w wysokości 51,72 mln złotych – kolejne obciążenie budżetu formacji może spowodować "ograniczenie środków na awanse, wzrost dodatków służbowych i funkcyjnych oraz nagród motywacyjnych, które mają być w 2021 roku ograniczone do niezbędnego minimum".

Andrzej Szary, przewodniczący NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego zwrócił się w tej sprawie do komendanta głównego policji, pytając czy "w budżecie Policji na 2021 rok zostały zabezpieczone dodatkowe środki finansowe na wypłatę od 1 stycznia 2021 roku dodatków kontrterrorystycznych oraz dodatków dla policjantów w wyodrębnionych oddziałach prewencji, o których mowa w rozporządzeniu MSWiA z dnia 10 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego", a jeśli nie to "to z jakich środków zostaną sfinansowane wskazane wyżej dodatki".

Komenda Główna Policji tuż przed świętami odpowiedziała na zadane przez NSZZP pytania podkreślając, że póki co mówiąc o przyszłorocznym budżecie "należy mówić o projekcie, a nie o już uchwalonym i wiążącym akcie o charakterze prawno-finansowym". Dlatego też, jak czytamy "nie można jednoznacznie odnieść się do końcowych rozstrzygnięć w zakresie budżetu Policji". Komenda Główna Policji podkreśla jednak, że "uwzględniając wskazaną okoliczność (…) Biuro Finansów KGP, na etapie opiniowania projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (...), wskazało konieczność zwiększenia projektowanego budżetu Policji, z przeznaczeniem na cel wskazany w rozporządzeniu, o kwotę 51,72 mln. zł". Wydaje się jednak, że dotychczas tak się nie stało, bowiem kwoty zapisane w budżecie policji na przyszły rok, zawarte w ustawie przyjętej przez Sejm przed świętami, nie uległy zmianie w stosunku do pierwszego projektu przedstawionego przez resort finansów jeszcze latem.

W ocenie ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego na dodatki dla OPP  i kontterrorystów powinny się znaleźć "dodatkowe środki" w budżecie Policji. Taki wniosek został w momencie opiniowania skutków rozporządzenia wpisany do OSR, gdzie wskazano kwotę 51,72 mln. zł niezbędną do realizacji zapisów rozporządzenia, które wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego

"Aby mieć pewność, Zarząd Wojewódzki wystąpił w dniu 23 grudnia br. z wnioskiem do Ministra o informację publiczną, czy zadbał o "dodatkowe środki" w budżecie Policji w 2021 roku" – czytamy na stronie NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Póki co MSWiA nie odpowiedziało na zadane przed świętami pytania.

Czy brak dodatkowych środków to problem? Z pewnością zwiększenie budżetu policji na 2021 rok o ponad 51 mln z przeznaczeniem na wypłatę dodatków jest wyjściem, które dałoby formacji pewien oddech w dość trudnym finansowo roku. Kwota, o której mowa nie wydaje się też ogromna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że policyjny budżet to ponad 10 mld złotych, a dodając do tego wydatki niewygasające, czyli środki niewykorzystane w tym roku, które wydać będzie można w przyszłym, jest ona jeszcze wyższa. To jednak jedna strona medalu, bowiem brak tych dodatkowych 51 mln złotych choć nie będzie stanowił ogromnej "wyrwy" w policyjnej kasie, może utrudnić wypłatę innych dodatków czy nagród, a te ostatnie – co warto przypomnieć – w przyszłym roku w całości mają być wypłacane ze środków uposażeniowych, bowiem fundusze nagród – zgodnie z ustawą okołobudżetową – nie powstaną. Zarówno policyjni związkowcy jak i tysiące mundurowych czekają więc zapewne na odpowiedź MSWiA i jasne wskazanie skąd pochodzić będą pieniądze na dodatki dla policyjnych kontretrrorystów i funkcjonariuszy OPP. Nie wszystko jeszcze stracone, bowiem choć ustawa budżetowa na przyszły rok przyjęta została przez Sejm 17 grudnia, teraz zajmie się nią Senat i odpowiednie przesunięcia, jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą zostać jeszcze zaproponowane. Pytanie o to jak do propozycji ewentualnych takich zmian odniesie się izba wyższa, to już zupełnie inna historia.  

DM

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Emeryt

    No ładnie rząd szasta pieniędzmi na prawo i lewo, a restauracje, hotele i inne firmy padają , ludzie tracą prace. Policja i tak ma dobrze, za komuny na posterunku było dwóch milicjantów na gminę i wystarczyło, a teraz 10 mało no i nie wspomnę jeden pojazd albo pieszo w teren, a teraz policja bez pojazdu nie umie pracować

  2. Krzys

    Jeśli to dojdzie do skutku będzie wyrazem stosunku do obywatela/podatnika, który mając większe potrzeby w działach np: szkolnictwo, ochrona zdrowia, dowie się że kolejne pieniądze przeznacza się na ratowanie sił reżimowych. W państwie demokratycznym nie do pomyślenia...

    1. @()#&

      Przeczytaj swój komentarz jeszcze raz, ze zrozumieniem i zastanów się nad tym co mówisz. Po tej ciekawej lekturze odsyłam do encyklopedii lub innych podręcznikow i zachęcam do zapoznania się z definicjami ustrojów, o których piszesz, a nie masz jakiegokolwiek pojęcia. Pozdrawiam

    2. E600

      Jak zwał tak zwał, nadal jest to oburzające

  3. Robert

    A co z dodatkami dla NPP