Sejm za przedłużeniem zawieszenia prawa do azylu na granicy z Białorusią

Sejm wyraził zgodę na przedłużenie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy państwowej z Republiką Białorusi. „Przedłużenie nastąpi z dniem 26 maja 2025 r., czyli bezpośrednio po końcu okresu, na który ograniczenie zostało obecnie przewidziane” – podkreśliło MSWiA.
We wtorek w Sejmie odbyła się debata na temat przedłużenia czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy państwowej z Republiką Białorusi. W trakcie dyskusji głos zabrał premier Donald Tusk, który zaapelował do posłów o dalsze zawieszenie prawa do azylu. „Kluczowe dla mojego rządu było natychmiastowe uszczelnienie granicy, tak aby nigdy nie powtórzył się proceder, że wchodzi do Polski każdy, kto chce” – podkreślił szef rządu.
Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że jest to ważne prawo, ale nie wtedy, kiedy jest wykorzystywane przez Rosję i Białoruś oraz przemytników. „Łukaszenka i Putin mobilizują tysiące nielegalnych imigrantów przy pomocy przemytników, gromadząc przy granicy z Polską, także z Finlandią, Litwą, Łotwą. Jest to zarówno złoty biznes dla nich, jak i oczywiście wersja takiej poważnej wersji wojny hybrydowej” - dodał premier.
Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, podczas wtorkowej debaty w Sejmie, podkreślał, że dzięki uszczelnieniu zapory technicznej i modernizacji zapory elektronicznej „wzrosła skuteczność zapobiegania nielegalnym próbom przekroczenia granicy”. Uznał też za konieczne przedłużenie obowiązywania zawieszenia prawa do azylu.
„Wprowadzona rozporządzeniem z 27 marca br. możliwość zawieszenia prawa do azylu jest bardzo skutecznym instrumentem właśnie odstraszania i prewencji. Także Finlandia zdecydowała się na takie rozwiązanie. Również w państwach nadbałtyckich rozważane są różne rozwiązania, które służą uszczelnianiu granicy i to nasze jest uważane za wzorcowe. Komisja Europejska także poparła ten pomysł” – powiedział Siemoniak. Zaapelował także do posłów, aby o wyrazili zgodą na przedłużenie czasowego zawieszenie prawa do azylu o kolejne 60 dni.
W środę odbyło się głosowanie w tej sprawie w Sejmie. Za udzieleniem zgody na przedłużenie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy państwowej z Republiką Białorusi zagłosowało 366 posłów. Przeciwnych było 17 parlamentarzystów. Nikt się nie wstrzymał. Decyzja posłów oznacza, że przedłużenie czasowego zawieszenia prawa do azylu nastąpi z dniem 26 maja 2025 roku, czyli bezpośrednio po tym, jak zakończy się okres, na który ograniczenie zostało obecnie przewidziane.
Sejm przegłosował wyrażenie zgody na przedłużenie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy państwowej z Białorusią! To bardzo ważne narzędzie do skutecznej ochrony granicy przed nielegalną migracją. Mocny sygnał dla…
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) May 21, 2025
Przypomnijmy, rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 27 marca. Straż Graniczna, mimo ograniczeń, może przyjmować wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych, osób, które mogą wymagać szczególnego traktowania, zwłaszcza ze względu na swój wiek lub stan zdrowia. Ograniczenie nie dotyczy także osoby, jeśli w ocenie Straży Granicznej zachodzą okoliczności, które „jednoznacznie świadczą, że jest ona zagrożona rzeczywistym ryzykiem doznania poważnej krzywdy w państwie, z którego przybyła bezpośrednio” do Polski.
Przepisy wynika z tzw. ustawy azylowej, którą rząd przyjął w grudniu 2024 roku. Ustawa ma przeciwdziałać zjawisku wykorzystywania migracji przez Białoruś, która w kooperacji z Rosją i międzynarodowymi grupami przestępczymi, organizuje przerzut migrantów do Unii Europejskiej.
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze