Policjanci demonstrują przed budynkiem francuskiego parlamentu. "Mamy być opłacani, aby służyć, a nie umierać"

19 maja 2021, 14:28
paryż, policja, fot. pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Tysiące funkcjonariuszy francuskiej policji przybywa w środę na demonstrację przed siedzibą Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu. "Jesteśmy zdeklasowani i zostawieni sami sobie" – skandują zebrani.

Policjanci postanowili demonstrować w Paryżu, ponieważ uważają, że ich codzienna praca stała się nie do zniesienia - podkreślają związki zawodowe policji, które organizują protest.

Przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego zebrały się już tysiące policjantów w cywilnych ubraniach z niebieskimi flagami określającymi ich przynależność związkową. Funkcjonariusze domagają się zwiększenia bezpieczeństwa pracy oraz zaprzestania wypuszczania przestępców na wolność przez wymiar sprawiedliwości. Protestują przeciwko przemocy i atakom na policjantów. 

Transparent ze słowami "Mamy być opłacani, aby służyć, a nie umierać" widnieje na scenie do przemówień, na której policja została przedstawiona jako cel strzelniczy przestępców. 

"Policjantom nie brakuje odwagi, ale brakuje wsparcia" – uważa były szef policji krajowej i obecny wiceprzewodniczący stołecznego regionu Ile-de-France Frederic Pechenard. "Dziś policja ma wrażenie, że jest całkowicie opuszczona, funkcjonuje w warunkach absolutnej przemocy" - podkreślił z kolei związkowiec Patrice Ribeiro.

W manifestacji zapowiedział swój udział szef MSW Francji Gerald Darmanin, politycy Partii Socjalistycznej i Komunistycznej Partii Francji. Wielkim nieobecnym protestu jest – jak określają media – szef skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon. Wielu manifestujących przykleiło sobie z tylu głowy zdjęcie Melenchona, który odmówił wsparcia ich protestu. 

Wściekłość policjantów budzi – jak podkreślają uczestnicy demonstracji – wypuszczanie na wolność przestępców bez odbycia kary, rosnąca przemoc i ataki na funkcjonariuszy.

"Nasze życie i zdrowie są codziennie narażone, mamy tego dość. Jesteśmy źle opłacani i całkowicie zdeklasowani" – podkreślił protestujący policjant, nawiązując do głośnych zabójstw funkcjonariuszy w ostatnich tygodniach.

"Wzrost przemocy, zabójstwa policjantów w ostatnim czasie oraz zagrożenie terroryzmem we Francji skłoniły policjantów i wojskowych do publikacji listów otwartych zawierających ostrzeżenie przed łamaniem wartości Republiki. Francuzi popierają te apele" – powiedział PAP prof. Luc Rouban z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu, komentując publikację listów emerytowanych policjantów i wojskowych do władz. Apele te zostały upublicznione w kwietniu i maju.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
TT
piątek, 21 maja 2021, 01:08

Więcej trzeba było opalonych sprowadzić. Nie dość że przejadają publiczne pieniądze to jeszcze policjantów atakują

MO
czwartek, 20 maja 2021, 11:55

Przecież tak rządzi lewica tak samo by było w PL jak by rządzili

Jacek
środa, 19 maja 2021, 23:02

Problemem Francuskiej policji jest także ich wyszkolenie, które skupia się na ochronie państwa(jako instytucji) za wszelką cenę, lekceważąc podejście do obywateli, przez co w kontakcie ze zwykłym ludźmi policjanci bywają bardzo nieprzyjemni(widać różnicę między podejściem policjanta, a żandarma). Same ich oddziały CRS(odpowiednik naszych OPP) są bardzo negatywnie postrzegane, a samo ich przybycie zazwyczaj wzbudza niepokój i agresję wśród tłumu(słynne żółte pasy). Ciekawostką jest to że CRS powstało jak siła do pacyfikacji, a nie utrzymania spokoju i była szkolona nawet przez ZOMO w latach 80 i to podejście nie zmienia się do dziś, przez co oberwanie bez powodu od takiego policjanta nie jest niestety czymś rzadkim.

Martyn
sobota, 22 maja 2021, 12:33

Z biegiem czasu szczególnie w stolicy zaczyna to podobnie wyglądać.

P.M.
środa, 19 maja 2021, 20:08

Gdzie ta Francja - Elegancja. Pachnące ulice Paryża lawendą, czyste chodniki, swoi tubylcy, nawet z przedmieść - z szacunkiem dla "turysty z biednej" Polski. Ba - zostały tylko wspomnienia.

Tweets InfoSecurity24