Nowe zasady i nowe priorytety. Na czym skupią się polscy policjanci?

25 marca 2020, 15:11
mswia kamiński szymczyk praga
Fot. MSWiA/Twitter

Na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że obecnie priorytetem dla funkcjonariuszy policji będzie egzekwowanie nowych przepisów dotyczących przemieszczania się po ulicach oraz ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej. Jak dodał Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, formacja chce się na razie skupić na prowadzeniu działań informacyjno-edukacyjnych. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracać będą jednak na grupy młodych osób, które - jak zaznaczył - w sposób lekceważący odnoszą się do nowych zasad. W tego typu sytuacjach komendant wymaga od policjantów podjęcia zdecydowanych kroków. 

"To są dwa konkretne zadania, które będą priorytetem dla naszych funkcjonariuszy" - zaznaczył minister. Jak dodał, w środę RCB roześle do wszystkich obywateli SMS-y z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z koronawirusem. "Wszystkie te działania są niezbędne z punktu widzenia ograniczenia liczby zakażeń w naszym kraju" - mówił.

"(...) mamy bardzo dużą dyscyplinę społeczną, o czym świadczą wyniki kontroli, jakie codziennie przeprowadzają funkcjonariusze policji wobec osób, które podlegają rygorowi kwarantanny. Dane za ubiegłą dobę są takie, że policjanci odwiedzili ponad 100 tys. naszych obywateli, stopień dyscypliny jest bardzo duży, tylko w 380 przypadkach stwierdzono nieuzasadnioną absencję" - powiedział Kamiński, dodając, że oznacza to, iż z rygorów wyłamuje się jedynie 0,5 proc. osób.

Minister poinformował też, że w przypadku kontroli policyjnej funkcjonariusze zawsze pytają, czy jest potrzebna jakaś pomoc. "To zjawisko jeszcze nie jest duże, ubiegłej doby ok. 190 osób zgłosiło takie potrzeby, głównie w zakresie żywności, lekarstw, i te potrzeby są realizowane" - zapewnił.

Dłużej z zamkniętymi granicami

Minister Kamiński przypomniał również, że przedłużono "zamknięcie granic" do 13 kwietnia br. Dokumenty w tej sprawie pojawiły się we wtorek w Dzienniku Ustaw, dotyczące dokładnie kontroli granicznych osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen. Dotychczas kontrole te były przywrócone od 15 do 24 marca. Zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego ta decyzja została przedłużona o 20 dni.

Jak podkreślił, nie oznacza to oczywiście zamknięcia na przepływ towarów. "Absolutnie nie ma żadnych ograniczeń i wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli dla naszego kraju płynnie przekraczają granice" – zapewnił Mariusz Kamiński.

Zaznaczył też, że wprowadzono pewne nowe obostrzenia dot. przekraczania granic przez polskich obywateli pracujących na co dzień zagranicą. "Od piątku te osoby, które będą przekraczały granice polską będą poddane rygorowi kwarantanny dwutygodniowej. Mają dwa dni ci obywatele, żeby ustabilizować swoją sytuację zawodową, mogą zostać pod drugiej stornie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy ich będą w tym im pomocni. Natomiast musimy zaostrzyć pewne rygory sanitarne" – powiedział Kamiński. Dodał, że nie można dopuścić, żeby obywatele przyjeżdżający do Polski zwłaszcza z krajów, gdzie ten poziom zakażeń jest wyższy, niż w naszym kraju, mogli swobodny przepływać przez granice. "Tylko do piątku osoby pracujące po drugiej stronie granicy mogą tę granicę swobodnie przekraczać” – zaznaczył Kamiński.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Piotr
czwartek, 26 marca 2020, 11:15

A czy ktoś się zastanowił, czy istnieją przepisy wykonawcze umożliwiające karanie za grupowanie się na ulicach więcej niż dwóch osób? Bo sikorki cwierkają, że jeszcze nie ma. Więc jak policjanci z pierwszej linii mają działać skutecznie nie robiąc z siebie głupka.

czwartek, 26 marca 2020, 14:54

tak artykuł 54 KW

Lucek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:21

Ok. Ale czy aby na pewno specustawa o koronawirusie dała takie uprwanienie Ministrowi Zdrowia? Raczej całej Radzie Ministrów. W tym problem.

Dd
czwartek, 26 marca 2020, 08:52

Ta jak zwykle ci najgorzej wynagradzani z pierwszej linii będą robić a reszta zabunkrowana za biurkami

Cc
czwartek, 26 marca 2020, 12:11

Wszędzie na świecie najgorszą robotę i jednocześnie najgorzej opłacani wykonują ci z najniższych szczebli struktury organizacji. Nigdy rzesza robotników nie zarobiła więcej jak prezes firmy (kiedyś próbowali- komuną się to nazywało). To samo w Policji i to nic zdrożnego. Każdy jest potrzebny, czy to szeregowy czy generał. Rzetelnie wykonywać swoje obowiązki i nie tracić czasu na patrzenie drugiemu na ręce.

Kaktus
czwartek, 26 marca 2020, 08:17

Już widać nowe podejście Policji - wyciągają poddanych kwarantannie i doprowadzają do aresztów nawet nie czekając na wynik testu na obecność coronawirusa. Normalnie genialnie

Roślina
czwartek, 26 marca 2020, 12:12

Nie lepiej jak na Ciebie nakasła nie stosując się do kwarantanny, a wtedy kto będzie winny? Niech zgadnę- znów Policja...

czwartek, 26 marca 2020, 11:38

Podaj przykład

sobota, 28 marca 2020, 12:48

Co taki policjant ma zrobić z gościem na kwarantannie który znęca się nad rodziną? Ma czekać aż dojdzie do tragedii?

Tweets InfoSecurity24