Niższe wymogi sprawnościowe dla policjantów?

7 czerwca 2021, 09:11
policja, zatrzymanie, patrol, fot. KPP bielsk podlaski
Fot. KPP Bielsk Podlaski

Komenda Główna Policji obniża wymogi sprawnościowe dla funkcjonariuszy - donosi "Rzeczpospolita". Dziennik pisze, że powód jest zaskakujący, a KGP ma iść w ślad za spadkiem ogólnej kondycji społeczeństwa, a więc i funkcjonariuszy.

Nowe warunki sprawnościowe dla policjantów wynikają z zarządzenia komendanta głównego policji z 11 maja 2021 r. "Niektóre wymogi są na poziomie dziesięciolatka. Bo jak inaczej traktować dopuszczenie do służby policjanta, który trzykilogramową piłką lekarską da radę rzucić na odległość zaledwie 4,5 metra" – pyta jeden z funkcjonariuszy, cytowany przez gazetę.

W jaki sposób w ciągu dekady kondycja funkcjonariuszy spadła, widać na przykładzie wymogów sprawnościowych z zarządzenia szefa KGP z 2011 r. i obecnego, z maja. I tak np. bieg "po kopercie" najsprawniejsi policjanci (mężczyźni) muszą wykonać już nie w 23,5 sekundy, ale w 23,8 (w grupie wiekowej do 29 lat), z kolei w przypadku 40–50-latków granice przesunięto znacznie: z 24,7 do 25,1 sekundy. 

Podobnie gorzej wypada obecnie bieg na tysiąc metrów dla 40–50-letnich funkcjonariusz. Wymóg najlepszego czasu to 4 minuty 30 s, a nie jak dekadę temu – 4,15. Dla policjantów najmłodszych (do 29 lat) granicę przesunięto z 3,30 do 3,40. Policjanci po pięćdziesiątce zaliczą kilometrowy bieg – choć tylko na ocenę "dopuszczającą" – jeśli pokonają ten dystans w 6,5 minuty, a piłką lekarską rzucą na odległość 4,5 metra.

"Rz" przypomina też, że już badania Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii sprzed pięciu lat wskazywały, że 50 proc. policjantów jest otyłych i ma nadwagę (opublikował je DGP). "Teraz kondycję zdecydowanie pogorszyła pandemia, blokując treningi, nawet wydziałów antyterrorystycznych" - mówią policjanci, cytowani przez "Rz". 

Krótszy kurs, ale… 

Zmiany w ostatnim czasie wprowadzono też w systemie szkolenia podstawowego. Kurs ten skrócono bowiem z ok. 1100 godzin do 485. Jak tłumaczył w kwietniu w rozmowie z InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka, powodem takich decyzji są wyłącznie kwestie epidemiologiczne, w tym związane z możliwościami zakwaterowania słuchaczy. Jak zapewniał, "jeśli tylko sytuacja epidemiczna poprawi się powrócimy do szkolenia w systemie, jaki obowiązywał wcześniej". Policja ma też zamiar - co podkreślał z kolei w lutym rozmowie z redakcją gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji – uzupełnić wyszkolenie tych mundurowych, którzy skrócony kurs ukończą. "Przygotujemy program szkolenia uzupełniającego dla funkcjonariuszy, którzy w pewnym sensie stracili możliwość pełnego przeszkolenia podstawowego" – mówił szef policji. Szymczyk dodał też, że gdyby policja nie podjęła tego kroku, "byłoby to też niesprawiedliwe z punktu widzenia tych, którzy ukończyli 6-miesięczne szkolenie". 

Nowe rozporządzenie dotyczące wymogów sprawnościowych dla policjantów, a precyzyjniej rzecz ujmując ich obniżenie, jest pewnym zaskoczeniem. Otwarte pozostaje pytanie, czy swoiste "dostosowywanie się" formacji do spadającej kondycji fizycznej społeczeństwa jest drogą w dobrą stronę? Skutki podjętych działań poznamy zapewne dopiero za jakiś czas, jednak wydaje się, że tak system szkolenia podstawowego, jak i testów sprawności fizycznej może wymagać w niedalekiej przyszłości gruntownych, systemowych zmian. Działania doraźne mogą bowiem, w długofalowej perspektywie, nie przynieść zamierzonych efektów, a przecież – jak wielokrotnie zapewniali przedstawiciele kierownictwa KGP – policji zależy na jakości kadr, czyli wyszkolonych i sprawnych policjantach.

PAP/DM

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Varsovia
środa, 9 czerwca 2021, 11:42

Skoro nie ma chętnych, skoro są tysiące wolnych wakatów to co zostaje?, obniżanie do maksimum kryterium przyjęć. W zamiast obniżać wymogi i narażać społeczeństwo na przedziwnej maści kandydatów, może lepiej zatrzymać ludzi którzy już są, ale nie tylko dziadków promować 25+, bo oni i tak wam pouciekają, zainwestujcie w grupy stażowe 15-20, to ludzie którzy już mogą odejść i szukać swojego miejsca na rynku pracy a nie trzyma ich tu żaden dodatek i inne profity, zasbaliście tylko o siebie a dziecię się że ludzi brakuje, brakuje i będzie brakować

Zibi
środa, 9 czerwca 2021, 18:53

Lepiej zadać pytanie dlaczego tak jest?, od dekad szczególnie policja była i jest niedofinansowana, tego typu oszczędności nigdy nie kończą się dobrze co widać po ilość wakatów. Nieistotne czy ktoś nas lubi czy nie, fakt jest taki że jesteśmy na pierwszej linii frontu, jesteśmy najczęściej podrywani do działania. Interakcja że społeczeństwem to ciężki kawałek chleba, czasy się zmieniły, jeszcze nie ruszysz powieką czy palcem a już masz skierowane na siebie telefony z funkcją "rec". Młodzi to widzą, wiedzą, u nich musi się zgadzać kasa, a tu jest słabo, poza tym stres, dyspozycja, odpowiedzialność za 3-5 tysięcy to jednak nie te proporcje, dlatego zaniżają na maxa wymogi, nie chce myśleć do czego to kiedyś doprowadzi, nie zapominajmy że to praca z bronią która wymaga określonych predyspozycji psychofizycznych

Jim
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:12

Wydaje mi sie, ze jeden fikołek, rozpoznawanie podstawowych sześciu kolorów i umiejetność gry zespołowej, ale w karty , w zupełności wystarczy.

Kier
wtorek, 8 czerwca 2021, 00:05

Niedługo podstawowym kryterium będzie sama chęć wstąpienia, droga donikąd

Mgs
wtorek, 8 czerwca 2021, 10:35

100%

Maro
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:43

Wyszli na przeciw oczekiwaniom grupy funkcjonariuszy, którzy dzięki dodatkowi dziadkowemu zostaną w policji do końca świata.

Radzio
środa, 9 czerwca 2021, 15:21

Akcja protestacyjna 1 lipca 2021 !!!

Artek
środa, 9 czerwca 2021, 01:09

Podzielili nas tymi dodatkami, dziadkowy plus stały daje nieraz ok. 2.500-3.000 pln reszta ludzi jest na dodatku stałym czasami to tylko 300-400 pln, jak w tej sytuacji ma nie być podziałów?

Wars
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 15:48

Ale w czym problem, jest dobrze, nawet "Nowy Ład" nie zakłada że trzeba ratować służby mundurowe, okazuje się że nie trzeba i na bezpieczeństwie można oszczędzać, zobaczymy rezultaty za niedługo

Radzio
wtorek, 8 czerwca 2021, 01:10

Protest czas zacząć

Tweets InfoSecurity24