Negocjacje trwają, ale nowy program modernizacji startuje 1 stycznia

21 lipca 2021, 10:45
fot policja pl hej
Fot. policja.pl

Trwają "ostatnie prace" z ministrem finansów, które przesądzą o kształcie nowej ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych. Jak informował Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, resort chciał, by pieniędzy nie było na pewno mniej, niż w poprzedniej "edycji", czyli co najmniej 9 mld złotych. Jak widać, prace nad jego ostatecznym kształtem nadal trwają, choć ma on wystartować już 1 stycznia 2022 roku. Czy takie ogólne informacje na temat prac na tak ważnym dla rozwoju służb dokumentem wystarczą, by uspokoić mundurowych?

To, że resort spraw wewnętrznych i administracji planuje ruszyć z kontynuacją programu modernizacji wiemy już od dawna. Nadal jednak nie poznaliśmy szczegółów propozycji, którą przygotował on dla podległych MSWiA formacji. Jak poinformował na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji administracji i spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, ministerstwo przygotowało już zarówno propozycję dla rządu, jak i listę inwestycyjną, ale wciąż trwają w tej sprawie negocjacje z ministrem finansów. "My chcemy jak najwięcej, minister finansów oczywiście ma swoje stanowisko" - powiedział polityk. Zapewnił również, że niebawem propozycje resortu, czyli projekt ustawy modernizacyjnej, poznają również posłowie wchodzący w skład komisji. "Bieżący budżet formacji daje im przeżycie, a rozwój to są programy modernizacyjne" - podkreślił Wąsik.

Ile jeszcze trwać będą negocjacje z resortem finansów? Nie wiadomo. Muszą się one zakończyć jednak na tyle szybko, by propozycja MSWiA mogła przejść ścieżkę legislacyjną, a program - jak podkreślił Wąsik - ruszył 1 stycznia 2022 roku. Ministerstwo pokazało już jednak nie raz, że jeśli jest ku temu wola, to potrafi działać w ekspresowym tempie. Tak było np. w przypadku tzw. superustawy, wprowadzającej m.in. przedemerytalnej świadczenie motywacyjne.

Informacje, którymi dzieli się MSWiA nadal są bardzo ogóle. Pytanie, czy takie wystarczą mundurowym? Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" zapowiadała bowiem, że brak jednoznacznych informacji i konkretnych decyzji będzie "skutkował ogromnym niezadowoleniem w środowisku mundurowym, a w konsekwencji może doprowadzić do działań protestacyjnych". Pismo w tej sprawie, zawierające powyższy cytat, skierowane zostało jednak do szefa resortu Mariusza Kamińskiego 19 lipca, czyli jeszcze przed spotkaniem sejmowej komisji.

"Czekamy z utęsknieniem"

Jak podkreślał jeszcze w maju br. w rozmowie z InfoSecurity24.pl Maciej Wąsik, na nowy program modernizacji przeznaczonych ma zostać nie mniej środków niż na jego poprzednią edycję, choć – jak mówił – "sporo do powiedzenia w tej kwestii ma premier czy minister finansów", a "priorytetów i zadań jest bardzo dużo". Opracowanie projektu to jednak przecież nie koniec dyskusji i negocjacji. Na jego temat sporo do powiedzenia będą mieli na pewno sami mundurowi, którzy - przykładowo - nie wyobrażają sobie, by nowa ustawa modernizacyjna nie przewidywała podwyżek zarówno dla pracowników cywilnych, jak i funkcjonariuszy. Taki scenariusz, co ważne, nie jest przez związkowców w ogóle brany pod uwagę. W zakończonym w 2020 roku programie (choć część jego środków przeniesiona została na rok bieżący) na wzrost uposażeń funkcjonariuszy przeznaczono ponad 3 mln złotych. Natomiast na zwiększenie konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych - prawie 725 mln złotych. 

Na razie jednak pewne jest tylko to, że na nową ustawę z niecierpliwością czekają sami mundurowi. Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, środki, jakie formacja posiada w budżecie na ten rok wystarczą, by funkcjonowała czy też dawała sobie radę bez konieczności wprowadzania dużych oszczędności. Ale to ustawa modernizacyjna 2017-2020 bardzo pomogła formacji w ostatnich latach i pozwoliła na zakup sprzętu oraz dokonanie inwestycji, które były jej bardzo potrzebne. "Oczywiście nowa ustawa modernizacyjna bardzo by się przydała, bo są jeszcze obszary, które warto byłoby doposażyć" - zaznaczył gen. dyw SG Praga, jak np. perymetria czy "system nad morzem", czyli Zautomatyzowany System Radarowego Nadzoru. Na realizację programu w latach 2017-2020 zaplanowano kwotę 9 mld 209 mln złotych, z których do końca 2020 roku zrealizowano wydatki na kwotę 9 mld 143 mln zł - to jest 99,3 procent. Najwięcej przez cztery lata (2017-2020) wydała w ramach programu modernizacji Policja - 5 mld 943 mln złotych. W przypadku Państwowej Straży Pożarnej to 1 mld 741 mln, Straży Granicznej - 1 mld 270 mln, a SOP - 189 mln złotych. 

Jak to powiedział szef Komisji administracji i spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański, podsumowując wtorkowe spotkanie posłów: "panie ministrze, czekamy z utęsknieniem na nowy program modernizacji służb mundurowych w ramach MSWiA". Pod zdaniem tym podpisać się może niewątpliwie mundurowe środowisko.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 103
Marek
środa, 21 lipca 2021, 20:48

Jak to podwyżki bez mundurowych?, kpina czy ponury żart, krótkie pytanie, kto dźwiga cały ciężar na swoich barkach, no kto?!!!

Czarny
środa, 21 lipca 2021, 20:47

Bez modernizacji to miejsce przestaje istnieć, powód jest prosty, brak nowych kadr i ucieczka starych, zwykły pragmatyzm, każdy idzie tam gdzie jest godna praca i płaca. To nie jest tak że wymagamy niemożliwego, każdy z nas ponosi bardzo wysokie koszty w służbie, ten wie kto już trochę służy

Nihil novi
środa, 21 lipca 2021, 20:44

Jeżeli ciężar podwyżek pójdzie na cywili, to niech wbijają w kamasze i szarpią się w dni wolne, niedziele i święta po dworcach, melinach, kamienicach, na meczach i masówkach, nie ma opcji, nic o nas bez nas

MarekS.
czwartek, 22 lipca 2021, 09:34

To nie cywile są winni braku podwyżek mundurowych. Wszyscy powinni dostać podwyżki. Podkreślam podwyżki a nie tylko nadganianie inflacji. Prawie 50% pracowników Policji będzie w przyszłym roku zarabiać najniższą krajową. Chyba nikt sobie nie wyobraża, żeby połowa funkcjonariuszy zarabiała tyle co nowo przyjęty funkcjonariusz!!! A cywile zarabiają netto dużo mniej niż nowo przyjęty funkcjonariusz. stąd potrzeba dofinansowania stanowisk cywilnych. Mamy tego samego pracodawcę.

Viktor
środa, 21 lipca 2021, 20:41

Panowie Związkowcy, za moment wrzesień i koniec złudzeń, a my chcemy konkretów, ciężko tyramy na ulicach, praca bywa ciężka i niewdzięczna, mimo to każdy czuje obowiązek i powołanie, pewnie inaczej by nas tu nie było, ale nic darmo, za stracone wyszarpane zdrowie, nerwy i ciągły stres też oczekujemy godnych płac i zarobków, bez tych podwyżek mówienie o etosie to ponury żart i śmiech w twarz

Robert
środa, 21 lipca 2021, 20:38

Panie i Panowie, podwyżki mediów, energii, gazu, paliwa, wzrost inflacji, brak waloryzacji powodują drenaż naszych portelfi i kieszeni. Jeżeli Rząd chce utrzymać choć minimalny stan kadrowy oraz jakość i motywacje, to należy pomyśleć na podwyżkami płac dla funkcjonariuszy, szczególnie tych z ulicy, bo ta grupa była i jest zaniedbana od wielu lat.

Tweets InfoSecurity24