MSWiA: trwa analiza stanowisk poszczególnych ministerstw w sprawie art. 15a

6 października 2021, 14:31
MSWiA_1
Fot. MSWiA

Obecnie w resorcie spraw wewnętrznych i administracji trwa analiza stanowisk poszczególnych resortów do projektu nowelizacji tzw. ustawy zaopatrzeniowej - poinformował w środę w Sejmie zastępca dyrektora Departamentu Budżetu MSWiA Dariusz Smarżewski.

W środę na posiedzeniu Sejmowej Komisji do Spraw Petycji odbyło się rozpatrzenie uzupełnionej odpowiedzi ministra SWiA na dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany przepisów dotyczących zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, Straży Marszałkowskiej, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Regulacja umożliwi funkcjonariuszom - przyjętym do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r. i posiadającym co najmniej 25 lat służby - uwzględnienie w wysłudze emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej. 

Zastępca dyrektora Departamentu Budżetu MSWiA Dariusz Smarżewski przedstawiając odpowiedź na dezyderat wskazał, że w piśmie skierowanym w czerwcu br. do marszałek Sejmu Elżbiety Witek poinformowano, że w resorcie trwają prace nad wypracowaniem zmiany dotyczącej art. 15a tzw. ustawy zaopatrzeniowej. 

Smarżewski zaznaczył, że od tamtego czasu projekt nowelizacji został przekazany do uzgodnień międzyministerialnych, w trakcie których "resorty zgłosiły szereg wniosków, w szczególności dotyczących objęcia (przepisami nowelizowanej ustawy) funkcjonariuszy formacji funkcjonujących w tych resortach".  I tak, w projekcie uwzględniono funkcjonariuszy ABW, AW i CBA, a także SW, Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej, funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz żołnierzy zawodowych.

Aktualnie trwa w resorcie spraw wewnętrznych analiza stanowisk poszczególnych resortów, przy czym nie dokonano - oprócz rozszerzenia podmiotowego - zmian merytorycznych.

Dariusz Smarżewski, zastępca dyrektora Departamentu Budżetu MSWiA 

Dodał, że po dokończeniu analizy projekt zostanie skierowany do stałego komitetu Rady Ministrów, a następnie pod obrady i po przyjęciu przez rząd zostanie skierowany do prac parlamentarnych.

Proponowane przepisy stanowią realizację porozumienia z 8 listopada 2018 r. pomiędzy szefem MSWiA a stroną społeczną reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy formacji podległych MSWiA.

Zgodnie z regulacją, funkcjonariusze, którzy zostali uwzględnieni w projekcie - w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę - będą mieli do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest doliczenie przez tych funkcjonariuszy do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Drugą możliwością jest niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS - za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat.

Jak zaznaczono, okresy przypadające po służbie będą mogły być doliczone na wniosek do wysługi emerytalnej, jeżeli emerytura będzie wynosić mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru. Za każdy rok tzw. okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc. 

Dodano, że wprowadzenie możliwości doliczania do wysługi emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej będzie się wiązało z brakiem możliwości pobierania dwóch emerytur, tj. policyjnej i powszechnej. 

Zastępca dyrektora Departamentu Budżetu MSWiA Dariusz Smarżewski poinformował w środę, że rozszerzenie projektu o funkcjonariuszy innych służb spowodowało zwiększenie skutków finansowych projektowanej nowelizacji. Łącznie - do 2030 roku - zmiana przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych ma kosztować 720 mln zł i będzie dotyczyła ok 27400 osób.

Jak jakiś czas temu zapewniali związkowcy działający w formacjach podległych MSWiA - którym projekt ustawy przedstawiono do konsultacji - choć zaproponowane nie są satysfakcjonujące, to nie zamierzają blokować dalszego procesu legislacyjnego, a walkę o kształt noweli zamierzają prowadzić już w Sejmie.

Zgodnie z porozumieniem z dnia 24 września 2021 zawartym pomiędzy ministrem SWiA a stroną społeczną prace nad ustawą powinny się zakończyć w terminie umożliwiającym wejście w życie nowelizacji nie później niż 1 marca 2022 roku. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 58
Gg
czwartek, 21 października 2021, 00:41

Panowie związkowcy przypomnijcie sobie założenia zmian w sprawie art 15a z przed 4 lat, brak konsekwencji w tym temacie kończy się zwykłym bublem, w międzyczasie uzgodnione dziadkowie w wysokości 2000 zł, mydlenie oczu

Wais
niedziela, 10 października 2021, 00:06

Skąd oni wzięli liczbę 27400 osób których to obejmie. Tyle to może przyjeli do służb i wojska w latach 1999 - 2003 ale ilu pozostało.

Były związkowiec
sobota, 9 października 2021, 13:10

Znając życie i patrząc na "walkę " związków zawodowych, termin marzec 2022r. I tak zostanie przesunięty, wstyd i żenada, szkoda że tak nie przesuwali dziadkowego.

Funkcjonariusz SW
piątek, 8 października 2021, 11:39

Art. 15 a powinien być zlikwidowany. Kto i na jakiej podstawie robi te wirtualne wyliczenia. Jeżeli ktoś dolicza cywila do emerytury, to zyskuje ZUS, bo nie musi wypłacać emerytury. Jeżeli ktoś zdecyduje się na drugą emeryturę z ZUS, to zyskuje służba, bo nie musi płacić za lata cywila. Tak naprawdę nie da się dokładnie wyliczyć czy budżet na tym traci, czy zyskuje. Uważam, że komfort funkcjonariuszy powinien dla rządu być najważniejszy, każdy bez względu kiedy się przyjął powinien mieć prawo wyboru na tych samych zasadach. Obecna sytuacja to jakiś absurd, próba wprowadzenia czwartego systemu emerytalnego. U mnie w jednostce jest około 80 procent funkcjonariuszy, którzy posiadają lata z cywila. Czyli będzie podział na bardziej i mniej uprzywilejowanych.

Liolek
sobota, 9 października 2021, 13:54

Czemu likwidować coś co jest dobre i sprawiedliwe społecznie. To art. 15 i 15aa powinien być likwidowany. Za cywila powinna byc emka cywilna wg. zasad cywili z którymi te lata się wypracowało, za mundur mundurowa. To oszustwo względem cywilnego społeczeństwa że dolicza się wg. lepszego przelicznika ta samą prace - za tą samą prace jeden ma wyższe i inny niższe świadczenie

informatyk
poniedziałek, 11 października 2021, 03:13

w policji pracowałem 15 lat, teraz pracuję ma dochód ok. 36 tys. zł/mc na rękę. Jak za dwadzieścia lat będzie kształtowała się moja druga emerytura ?

Kla08
wtorek, 12 października 2021, 11:39

Są już osoby pobierające drugie świadczenie w ramach art. 15a - nie ma problemu.

Na co komu dziś ...
piątek, 8 października 2021, 20:40

Nic nie rozumiesz, problem sam się rozwiązuje, niektórzy przyjęci mają dziś po 22 lata służby, a jak mają wojsko to nawet 24 lata, więc po co ten 15aa ?, dziwię się że szarpią jak Reksio boczek, włącz myślenie jeden z drugim i zostań przy 15a

Pd
sobota, 9 października 2021, 11:51

To jak zostaje 15a to po co 15 ab jaka jest różnica .

SW
czwartek, 7 października 2021, 23:07

Jak może wejść w życie nowelizacja nie później niż 1 marca 2022 roku, jak pierwsi "emeryci" 25 lat nabędą dopiero w dniu 01.01.2024 roku? To chyba wszystko pod wybory. Zapamiętamy.

żeby nie uciekli
piątek, 8 października 2021, 08:45

Kto ma lata z cywila, może poczekać, w innym przypadku kożyści i utrata drugiej emki są wątpliwe.

Wybór
piątek, 8 października 2021, 07:48

Pierwsi 2024 a ostatni 2028, więc rozpiętość spora, poza tym masz wybór, nie musisz na siłę upierać się przy 15aa, jest wybór 15ab i możesz też wybrać 15a

Tweets InfoSecurity24