Ekstra pieniądze dla służb coraz bliżej. Sejm przyjął nowelizację tegorocznego budżetu

1 października 2021, 18:45
sejm, posłowie, fot. Aleksander Zieliński:Kancelaria Sejmu
Fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Prace nad nowelizacją tegorocznego budżetu nabierają tempa. Sejm przyjął dziś przygotowany przez rząd dokument, który trafi teraz do Senatu. Kwoty o jakie zwiększyć mają się tegoroczne budżety służb nie są wprawdzie - biorąc pod uwagę regularne ich wysokości - przesadnie duże, jednak z pewnością ułatwią formacjom funkcjonowanie do końca 2021 roku.

Projekt noweli ustawy budżetowej oraz okołobudżetowej na 2021 r. został w minioną środę przyjęty przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. Podczas posiedzenia Dariusz Rosati zapowiedział, że opozycja będzie zgłaszała swoje propozycje poprawek w kolejnym czytaniu i tak też się stało. Drugie czytanie odbyło się w czwartek, a za sprawą zgłoszonych poprawek ustawa ponownie skierowana została do Komisji Finansów Publicznych. Komisja, zarekomendowała odrzucenie propozycji złożonych przez opozycję, co znalazło odzwierciedlenie podczas głosowania na sali plenarnej.

Co zakłada nowela tegorocznej ustawy budżetowej i okołobudżetowej? Na zastrzyk finansowy liczyć mogą służby zarówno te mundurowe jak i specjalne. Najwięcej dodatkowych pieniędzy otrzymać ma policja. Rząd proponuje zwiększyć budżet formacji o 538 049 000 złotych. Nowelizacja ma wpłynąć też na zwiększenie finansowania Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej. PSP liczyć może na prawie 398 mln złotych więcej niż dotychczas, a SG otrzymać ma dodatkowo ponad 200 mln złotych. Najmniej "nowelizacyjnych" pieniędzy, spośród służb podległych MSWiA otrzymać ma Służba Ochrony Państwa. Jej budżet wzrosnąć ma o 28 636 000 złotych. Zastrzyk finansowy czeka również Służbę Więzienną. Na więziennictwo jeszcze w tym roku do wydania ma być o ponad 151 mln złotych więcej niż pierwotnie planowano. 

Dodatkowe środki wyasygnowano też dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Budżet ABW wzrosnąć ma o 75 472 000 złotych, AW ma otrzymać 23 482 000 złotych więcej niż, a finansowanie CBA ma być większe o 37 625 000 złotych.

Oprócz ustawy budżetowej dokonano też nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którą do mundurowych w tym roku trafić będą mogły nagrody w postaci specjalnego dodatku motywacyjnego. Jak czytamy w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, specjalne dodatki motywacyjne można przyznać, "z utworzonego na ten cel w jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 6 proc. planowanych na rok 2021 wynagrodzeń osobowych i uposażeń". Biorąc pod uwagę, że fundusze nagród, których w tym roku w myśl tej samej ustawy nie utworzono, dysponowały znacznie mniejszymi środkami, pieniędzy na nagrody dla mundurowych nie powinno zabraknąć. Z ustaleń redakcji InfoSecurity24.pl wynika, że dodatki otrzymać będą mogli mundurowi wszystkich formacji. Jak poinformował redakcję wydział prasowy resortu finansów, "beneficjentami tego rozwiązania będą m.in. zarówno żołnierze jaki i funkcjonariusze poszczególnych służb mundurowych zaliczani do państwowej sfery budżetowej, w tym (…) funkcjonariusze: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Celno-Skarbowej". Specjalne dodatki motywacyjne będą mogły być również przeznaczone dla funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej podległej Marszałkowi Sejmu.

Teraz przejętymi przez Sejm nowelami zajmą się senatorowie. Czas jednak ucieka, a do końca roku pozostały już jedynie 3 miesiące. Formacjom, które mają być beneficjentami zmian, pozostaje więc liczyć na to, że prace nie będą się przedłużać.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 56
uj
wtorek, 5 października 2021, 23:17

Zlikwidować 15a

Logiczny
wtorek, 5 października 2021, 11:31

Zgadzam się, art 15 a powinien być zlikwidowany. Nie rozumiem dlaczego jest opór w związkach, o likwidację związkowcy powinni walczyć w pierwszej kolejności. Jak zgodzą się na wprowadzenie czwartego systemu emerytalnego, to wyjdzie na to, że w czasach komuny były bardziej przejrzyste zasady.

Wenden
wtorek, 5 października 2021, 10:03

Boją się że będą wieszakami po plandemi dlatego się zbroją , będą nas tłukli jak ZOMO pandemia ma się zakończyć do 2025 potem nowy ogólnoświatowy ład

piniądze
wtorek, 5 października 2021, 02:26

ważne że dziadkowe wpływa, licze że fajne premie jeszcze wpadną do konca roku.Należy sie za te 28 lat Policji.młodzi niech czekają na swoją kolej kiedyś też będą dziadkami

qwe
poniedziałek, 4 października 2021, 21:12

To co interesuje na dzień dzisiejszy tysiące policjantów to likwidacja art. 15a

Egon
wtorek, 5 października 2021, 15:09

Art. 15a to bardzo sprawiedliwy przepis, uczciwy społecznie więc dlaczego ma być zlikwidowany - bo cwani mundurowi chcą skorzystać z lepszego przelicznika mundurowego. Wszedł w ramach reformy i obowiązuje. Nawet górnicy wszczynający na strajkach i wiecach burdy przyjmowali do wiadomości reformy i że stare nie wróci.

...
wtorek, 5 października 2021, 11:16

Nie masz racji, duża część 99-03 nie chce likwidacji 15a, woli zostać przy drugim świadczeniu, powód jest prosty, dużo lub mało lat z cywila, każdy z tych grup woli 15a, tylko tzw. średniacy wolą likwidację

Tweets InfoSecurity24