Kwarantanna skutkiem służby? Policjant zachowa prawo do 100 proc. uposażenia

17 marca 2020, 16:43
policja, koronawirus, kwarantanna, maska, fot. lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

Policjanci, którzy w związku z bezpośrednim zaangażowaniem w realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19 poddani zostaną kwarantannie lub zachorują zachowają prawo do 100 proc. uposażenia – poinformowało Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Jak podkreślają związkowcy, komendant główny policji przychylił się do wniosku związkowców i wydał zalecenia wszystkim komendantom wojewódzkim.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk o prawnych możliwościach zachowania przez mundurowych 100 proc. uposażenia w przypadku zachorowania lub poddania kwarantannie w związku z epidemią koronawirusa, miał poinformować podczas dzisiejszej wideokonferencji z komendantami wojewódzkimi. Jak relacjonują związkowcy, "warunkiem zachowania tego uprawnienia jest bezpośredni związek choroby ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby".

Jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje okres, w którym policjant jest zwolniony od zajęć służbowych z powodu: (…) choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, (…) – zachowuje on prawo do 100% uposażenia.

art. 121 b ust. 5 pkt 2 ustawy o Policji

Drugą podstawą prawną jaką wskazał szef policji, jest decyzja organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej o objęciu policjanta kwarantanną, ale tylko w związku z realizacją zadań służbowych. "W tym drugim przypadku zachowanie pełnego uposażenia będzie możliwe na podstawie art. 121 ust. 1 ustawy o Policji" – podkreśla Biuro Prasowe ZG NSZZ Policjantów.

W razie urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych oraz w okresie pozostawania bez przydziału służbowego policjant otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia o charakterze stałym i inne należności pieniężne należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym – z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian, mających wpływ na prawo do uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość.

art. 121 ust. 1 ustawy o Policji

Z informacji jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka wynika, że obecnie na kwarantannie w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem przebywa 77 funkcjonariuszy. Jednak, jak podkreśla Ciarka, "w większości kwarantanny te związane są z powrotem mundurowych z urlopów z zagranicy". 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
75% wysługi
środa, 25 marca 2020, 11:39

Bzdura bez podstawy prawnej, KGP nie ma możliwości zmiany prawa na poziomie ustawy, mydlą oczy bo nie wierze, że pracują tam same głąby!

Jeden z wielu
piątek, 20 marca 2020, 10:44

Przykład dnia wysłanie patrolu do osoby z listy objętej kwarantanną, a następnie do "lerzaka" który uskarża się a wysoką temperaturę i kaszle a w radiowozie dwie szt masek kombinezon i preparat do odkażeń a no i rękawiczki nitrylowe. To zapraszam do takiego tanga naczelników i innej maści pryncypałów, i pytanie co byś zrobił bo tego nie ma w wytycznych a my mamy rodziny i nie mówmy o etosie i słowach roty a o prawdzie i życiu.

Dd
piątek, 20 marca 2020, 08:23

Teraz wystarczy tylko udowodnić że złapałeś w pracy a najwięcej jak zawsze będzie na narażonych i potwierdzonych tych zza biurek i na wyższych grupach.to info dla chętnych do policji

krakuska
piątek, 20 marca 2020, 22:57

Racja, zgadzam się, zawsze tak jest.

Jeden z wielu
czwartek, 19 marca 2020, 08:40

My Polacy naród twardy, przeżyjemi tylko za jaką cenę strachu o rodzinę i głupotę niektórych nad nami.

Kamil
środa, 18 marca 2020, 21:37

A co z resztą służb mundurowych? Wojsko służba więzienna, straż pożarna?

Tweets InfoSecurity24