Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Granice znów pod kontrolą. Zieliński: do Polski nie wpuszczono już 40 osób

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Po przywróceniu czasowej kontroli granicznej do Polski nie wpuszczono około 40 osób - poinformował we wtorek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Dodał, że kolejne ponad 130 jest na listach osób, którym zgoda na taki wjazd także zostanie odmówiona.

W Polskim Radiu 24 Zieliński powiedział, że tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej umożliwi rozpoznanie i ewentualne odmówienie wjazdu do Polski "tym, którzy mogą nieść zagrożenia porządku publicznego i - zwłaszcza - natury terrorystycznej". "ABW ma swoje rozpoznanie osób, które mogą takie zagrożenie stanowić, a Straż Graniczna dysponując tymi listami osób i pojazdów dokonuje kontroli na granicach" - dodał.

"Już po przywróceniu czasowej kontroli granicznej około 40 osób nie wpuszczono do Polski, czyli odmówiono im prawa wjazdu, a kolejne ponad 130 jest listach, w ewidencji, i jeżeli będą chciały przyjechać do Polski, także zostaną zatrzymane i nastąpi odmowa wjazdu na terytorium Polski" - poinformował wiceminister. Dodał, że zdarza się, że dzięki przywróceniu kontroli granicznej zatrzymywane są także inne osoby, np. ścigane listami gończymi.

Przypomnijmy, kontrolę graniczną przywrócono od 10 do 16 lutego. Granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach - takich miejsc jest w sumie 287, w tym 264 na granicy lądowej. Kontrola prowadzona jest w sposób wyrywkowy, w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego, mobilnego sprzętu.

Wiceminister powiedział, że resort ma informacje o planowanych zgromadzeniach w związku ze zbliżającą się konferencją.

"Mamy informacje, że tego typu zgromadzenia mogą być organizowane, szczególnie przez osoby pochodzenia irańskiego, zamieszkujące w tej chwili w krajach europejskich, np. w Niemczech, blisko polskich granic. Część z nich zamierza przyjechać do Polski" - powiedział. Dodał, że kontrolowane są autokary, którymi te osoby przyjeżdżają do Polski. Wiceminister zapewnił, że służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa legalnym zgromadzeniom.

W związku ze organizacją ministerialnego spotkania dotyczącego budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które rozpoczyna się w Warszawie w tym tygodniu, premier podjął także decyzję o wprowadzeniu stopni alarmowych ALFA oraz BRAVO-CRP. Jak podkreślają służby, działanie to na charakter prewencyjny. 

Jak podkreślał w ubiegłym tygodniu wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński "ranga spotkania determinuje podjęcie przez służby dodatkowych działań, jak również przyjęcie rozwiązań szczególnych, które na czas konferencji, a także bezpośrednio przed i po jej zakończeniu, wzmocnią bezpieczeństwo i porządek publiczny w Polsce.

Warto też dodać, ze w związku z konferencją na terenie Warszawy wprowadzono również czasowy zakaz noszenia broni.

PAP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama