Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Dlaczego w Warszawie zawyją syreny?

Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

W środę w Warszawie zawyją syreny alarmowe. To część Tygodnia Bezpieczeństwa, który w stolicy trwa od 8 do 11 października. Słysząc dźwięk ostrzeżeń Warszawiacy nie mają jednak powodu do niepokoju, bowiem uruchomiony o 11 sygnał alarmowy to tylko ćwiczenia.

W ramach Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa, w środę o godzinie 11 zawyją syreny alarmowe. Na ulicach Warszawy będzie można usłyszeć 3-minutowy sygnał modulowany, który zapowiada zagrożenie. O godzinie 12 syreny 3-minutowym dźwiękiem - tym razem ciągły - poinformują o odwołaniu alarmu. Nie ma jednak powodu do niepokoju. To tylko ćwiczenia.

Jednocześnie mieszkańcy Warszawy otrzymają powiadomienie za pomocą wszystkich dostępnych kanałów komunikacji alarmowej: komunikatów warszawskiego systemu powiadomień, komunikatów regionalnego systemu ostrzegania, alertu RCB – SMS oraz komunikatów w mediach.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie sprawności działania systemów, zbadanie skuteczności poszczególnych kanałów w dotarciu do mieszkańców, zaznajomienie mieszkańców z ze sposobami powiadamiania w sytuacjach zagrożeń.

Test dotyczy zarówno syren alarmowych systemu miejskiego, jak i wojewódzkiego. Ćwiczenie przeprowadzone będzie w koordynacji ze służbami wojewody i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Jak mówił w rozmowie z Defence24.pl prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, „dzisiaj – w pewnym sensie na szczęście - sygnał alarmowy kojarzy nam się z rocznicą Powstania Warszawskiego czy Powstania w getcie warszawskim. I dobrze, bo to znaczy, że jesteśmy bezpieczni”. Trzaskowski podkreślał jednak, że edukacja i wiedza na temat tego co oznaczają różne sygnały alarmowe, to jeden z elementów budowania odporności społecznej.

Czytaj też

Co zrobić, kiedy usłyszymy sygnał alarmowy? Jak mówił prezydent stolicy, „wszyscy muszą przyzwyczaić się do tego, że włączają wtedy telewizor, słuchają radia, albo biorą telefon i czytają ewentualny komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, żeby sprawdzić z jakiego typu zagrożeniem mamy do czynienia”.

Podstawą walki o bezpieczeństwo jest profilaktyka i edukacja. Po to właśnie chcemy przeprowadzić takie ćwiczenia, żeby to bardzo mocno nagłośnić i żeby każdy warszawiak wiedział, jak w danym momencie reagować.
Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy

Jak podkreślał w rozmowie z redakcją Trzaskowski, miasto chce też sprawdzić, „czy na pewno syreny są słyszalne w każdym miejscu w Warszawie, czy są słyszalne z takim samym natężeniem i czy tu potrzebne są jakieś dodatkowe inwestycje, czy nie”.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama