Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Czy unijne cięcia uderzą we Frontex?

Fot. Frontex
Fot. Frontex

Frontex zyskuje nowe obowiązki i narzędzia. Wszystko po to, by „skuteczniej wspierać państwa członkowskie UE i kraje strefy Schengen w zarządzaniu ich granicami zewnętrznymi” – zapewnia Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Może się jednak okazać, że w związku z cięciami zaproponowanymi przez fińską prezydencję w projekcie wieloletniego budżetu UE, Frontex może otrzymać mniej środków niż pierwotnie zakładano.

Nowe rozporządzenie w sprawie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, które weszło w życie 4 grudnia 2019 roku, toruje drogę do utworzenia pierwszej europejskiej służby mundurowej. Wkrótce Frontex będzie liczyć 10 000 funkcjonariuszy, których zadaniem będzie pomoc organom krajowym w kontroli granicznej i zarządzaniu migracją.

Dzięki naszemu stałemu korpusowi i własnemu sprzętowi, Frontex będzie codziennym partnerem dla władz krajowych w zakresie planowania oraz zrównoważonego zarządzania granicami, a nie tylko reagowania w trybie zarządzania kryzysowego. Naszym celem operacyjnym jest posiadanie dobrze funkcjonujących granic zewnętrznych zapewniających zaufanie do naszej europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Frontex

Dzięki zmianom, Frontex będzie mógł wzmocnić zdolność Europy do reagowania na granicach poprzez wymianę odpowiednich informacji i regularnej analizy ryzyka. Agencja będzie również odgrywać większą rolę w zarządzaniu rosnącym przepływem podróżnych przez granice zewnętrzne UE. Frontex planuje też wdrożenie centralnego europejskiego systemu informacji o podróży (ETIAS).

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej otrzymała też szerszy mandat do wspierania działań państw członkowskich w ochronie granic i współpracy z państwami trzecimi.

Unijne cięcia uderzą we Frontex? 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła 4 grudnia, że jest zaniepokojona poważnymi cięciami zaproponowanymi przez fińską prezydencję w projekcie wieloletniego budżetu UE. Zapowiedziała, że będzie poruszać ten temat na szczycie UE.

"Jestem zaniepokojona poważnymi cięciami, które są w tej propozycji w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej. Są poważne cięcia dotyczące kluczowych celów polityki agendy strategicznej" - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli von der Leyen. 

Jak zaznaczyła, cięcia uderzają m.in. we Frontex, czyli Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej, cele związane ze współpracą obronną, cyfryzację czy fundusze dotyczące zielonej transformacji gospodarki. 

"Z tego powodu chcę to przedyskutować z moimi kolegami w Radzie Europejskiej w przyszłym tygodniu. Sądzę, że nadszedł czas, byśmy razem pracowali, żeby zapewnić wypełnienie celów, które razem uzgodniliśmy" - zaznaczyła przewodnicząca Komisji.

PAP/DM

Reklama
Reklama

Komentarze