Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Fot. Krystian Maj/KPRM; Eliza Radzikowska-Białobrzeska/KPRP

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [06.02 - 12.02]

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.

Bezpieczeństwo ruchu lotniczego do kontroli

Politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli 8 stycznia, że wystąpią do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o kontrolę i przedstawienie audytu bezpieczeństwa ruchu lotniczego w Polsce. Decyzja związana jest w ujawnieniem przez media, że z powodu pandemii Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zredukowała liczbę kontrolerów lotów i często zdarza się, że na dyżurze jest tylko jedna osoba.

Mniej kontrolerów na dyżurze? KO wystąpi o kontrolę bezpieczeństwa ruchu lotniczego



Szef Służby Więziennej bez jednego zastępcy

Resort sprawiedliwości poinformował InfoSecurity24.pl 9 lutego, że pułkownik Artur Dziadosz pełniący funkcję zastępcy dyrektora generalnego Służby Więziennej odszedł 3 lutego na emeryturę, po ponad 30 latach służby w formacji. Pułkownik był jednym z trzech zastępców szefa Służby Więziennej, obecnie generała Jacka Kitlińskiego.

Wiceszef Służby Więziennej odchodzi



"Zrobotyzowane urządzenie do rozpoznania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych w wersji dużej" dla policji

Komenda Główna Policji poinformowała 8 lutego o otwarciu ofert w przetargu na dostawę robotów pirotechnicznych. W sumie do formacji trafić może nawet pięć sztuk tego sprzętu za nawet 7 mln złotych. 

Policja kupuje roboty



Odznaka w rocznicę

"11 lat temu zginął on z rąk młodocianego bandyty, od ciosu nożem" - podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który podpisał 10 lutego zarządzenie w sprawie ustanowienia odznaki okolicznościowej imienia zmarłego tragicznie w 2010 roku w Warszawie policjanta, podkomisarza Andrzeja Struja. Odznaką i towarzyszącą jej nagrodą finansową będą wyróżniani funkcjonariusze, którzy w czasie wolnym od służby podejmą działania w obronie życia, zdrowia i mienia obywateli oraz ci mundurowi, którzy w trakcie służby podejmą działania zmierzające do ratowania ludzkiego życia z narażeniem własnego zdrowia i życia. 

"Cios w serce całej polskiej policji". Ustanowiono odznakę im. podkomisarza Andrzeja Struja



Więcej generałów w SW

Nominacje generalskie trafiły 11 lutego do dwóch pułkowników Służby Więziennej. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrali je: Andrzej Leńczuk, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej oraz Marcin Strzelec, rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Dwóch nowych generałów w Służbie Więziennej



List od ministra

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński skierował list do Operatorów Numerów Alarmowych z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, który obchodzony jest 11 lutego. Jak podkreślił w nim, "odpowiedzialność za zdrowie, życie i bezpieczeństwo drugiego człowieka to nie tylko bardzo trudne zadanie, ale przede wszystkim wyjątkowa misja". Resort poinformował również, że średni czas oczekiwania na połączenie z operatorem w 2020 roku wyniósł 9,97 sekundy.

"Wyjątkowa misja" CPR. Ponad 21 mln odnotowanych połączeń w 2020 roku



Zmiany w składzie policyjnych garnizonów

Śląski, świętokrzyski i opolski - te trzy garnizony mają nowych komendantów wojewódzkich policji. Powołania oficerom szef MSWiA Mariusz Kamiński wręczył 11 lutego. 

Trzy policyjne garnizony z nowymi komendantami



Ruch w sprawie art. 15a

Wyczekiwany przez mundurowych projekt w sprawie zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy trafił, dokładnie 9 lutego, do wykazu prac Rady Ministrów. Wygląda na to, że zostanie on przyjęty przez rząd do końca pierwszego kwartału tego roku.

KPRM wykonuje ruch w sprawie zmian w art. 15a



Reklama

Komentarze

    Reklama