Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Były szef RARS zatrzymany w Londynie

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Małopolski Urząd Wojewódzki

Dziś Michał K. został zatrzymany w Londynie – poinformowała w poniedziałek popołudniu Prokuratura Krajowa. Były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych od tygodnia był poszukiwany listem gończym, a od soboty Europejskim Nakazem Aresztowania. Śledczy zarzucają mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

W poniedziałek na stronie Sądu Okręgowego W Warszawie opublikowany został komunikat, w którym wskazano, że w sobotę sąd wydał wobec byłego szefa RARS Europejski Nakaz Aresztowania oraz Nakaz Aresztowania, obejmujący Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Kilka godzin później o zatrzymaniu Michała K. w Londynie poinformowała na platformie X (dawny Twitter) Prokuratura Krajowa.

Były szef RARS był poszukiwany listem gończym od ubiegłego poniedziałku. Śledczy zarzucają mu m.in. branie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Michał K. był prezesem Agencji Rezerw Materiałowych, a potem RARS od kwietnia 2020 roku. W latach 2018-2020 pracował w zarządzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należą państwowe spółki przemysłu obronnego.

Reklama

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęła na początku grudnia zeszłego roku Prokuratura Regionalna w Warszawie. W kwietniu 2024 roku sprawę przejął Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach.

Jak wskazali śledczy, podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym, jak również dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu „prania brudnych pieniędzy”.

Czytaj też

W lipcu w tej sprawie zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, które miały polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 milionów euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla potrzeb Ukrainy usłyszała dyrektor biura zakupów RARS Justyna G. (zatrzymana 4 lipca 2024 roku) oraz kierownik działu zakupów w biurze zakupów RARS Joanna P. (zatrzymana 22 lipca 2024 roku).

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze