Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Fot. MSWiA

Awaria numeru alarmowego 112. Wiceszef MSWiA: późnym wieczorem zacznie działać na nowo

Jeśli są trudności w dodzwonieniu się pod numer alarmowy 112, proszę dzwonić bezpośrednio do straży pożarnej, na stacjonarne numery dostępne na stronach internetowych - powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Do problemów z funkcjonowaniem linii alarmowej 112, odniósł się też wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak poinformował, „system spowolnił”, ale „późnym wieczorem zacznie działać na nowo”.

Reklama

W sobotę media informowały o problemach z połączeniem się z numerem 112. Onet napisał, że powodem jest awaria systemu informatycznego; dyspozytorzy odbierają telefony, ale działania są opóźnione, bo każdą ze służb trzeba zawiadamiać "ręcznie". RMF poinformowało, że w kolejce czekają setki połączeń. Wiele osób w ogóle nie może zrealizować połączenia. "MSWiA wstępnie wskazuje, że za problemy z połączeniem z numerem alarmowym może być odpowiedzialna historyczna liczba zgłoszeń, do których dochodzi w ostatnich dniach przez szalejące w Polsce wichury" - podało RMF.

Reklama

Brygadier Kierzkowski zaleca, by - w przypadku trudności w dodzwonieniu się pod numer 112, próbować dzwonić bezpośrednio do straży pożarnej, na stacjonarne numery dostępne na stronach internetowych. Zaznaczył, że w związku z silnym wiatrem, jest po prostu dużo zgłoszeń. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego - trzeciego stopnia oraz drugiego, które obejmują cały kraj. Wydane przez IMGW ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych w sobotę. Obejmuje cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na pozostałym obszarze.

Reklama

Czytaj też

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza, m.in. że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia. Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych. Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim.

AKTUALIZACJA (19.02.2022 - 18:30)

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA odniósł się do problemów z funkcjonowaniem linii alarmowej 112. "Na co dzień średnio w ciągu dnia jest około 55-60 tys. zgłoszeń na linie 112. Dziś od północy do godz. 16 było 180 tys. zgłoszeń. To również jest rekord, jeśli chodzi o funkcjonalnie tej linii" - podkreślił wiceminister. Jak dodał, w ciągu jednej godziny przyjęto 27 tys. zgłoszeń. "W związku z tym system znacząco spowolnił funkcjonowanie. Na tę chwile jesteśmy po odprawie z wojewodami, gdzie wojewodowie byli przygotowani na zwiększenie liczby osób obsługujących numeru 112.(...) System wraca do normlanego funkcjonowania i wiele wskazuje na to, że w późnych godzinach wieczornych system zacznie funkcjonować na nowo" - przekazał Szefernaker. "W imieniu kierownictwa MSWiA chciałbym zadeklarować, że wyciągniemy wnioski z tej sytuacji, która miała dzisiaj miejsce, jeżeli chodzi o funkcjonowanie systemu numeru alarmowego 112, i podejmiemy odpowiednie działania" - powiedział wiceszef MSWiA.

Podkreślił, że o sytuacji w kraju MSWiA na bieżąco informuje premiera Mateusza Morawieckiego

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama