Karabinki dla Służby Więziennej. W przetargu sześć ofert

4 lipca 2018, 12:41
Służba Więzienna, strzelanie, fot. bbn.gov.pl
zdjęcie ilustracyjne, fot. bbn.gov.pl
  • Sześć firm zgłosiło swoje oferty w przetargu na dostawę karabinków  5,56 mm x 45 dla Służby Więziennej;
  • SW poinformowała, że na realizację zamówienia planuje przeznaczyć kwotę 2 820 000,00 zł.

Przetarg na karabinki 5,56 mm x 45 ogłoszony został przez Służbę Więzienną na początku maja. Chodzi o dostawę 350 sztuk broni o konstrukcji modułowej. Wcześniej zakup karabinków zapowiadał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk SW Grzegorz Fedorowicz. Swoje oferty w postępowaniu złożyło sześć firm, a Służba Więzienna poinformowała, że na realizację zamówienia planuje przeznaczyć kwotę 2 820 000,00 zł.

Służba Więzienna wyboru dokona spośród sześciu zgłoszonych ofert. Oficjalnie nie wiemy jaką broń zaoferowała UMO Sp. z o.o. Jej przedstawiciele nie chcą komentować postępowania przed jego rozstrzygnięciem. Jeśli przetarg wygra Fabryka Broni w Radomiu, do funkcjonariuszy Służby Więziennej trafią najprawdopodobniej karabinki MSBS lub Beryl. Mex Technologies Sp. z o.o. chce dostarczyć amerykańskie karabinki marki LMT. Jeżeli wybór padnie na Griffin Group, to Służba Więzienna może otrzymać karabinki FN SCAR L. Z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że Zbrojownia w przetargu zaoferowała karabinki CZ BREN 2, produkowane przez Česką Zbrojovkę, a CENZIN szwajcarskie APC556 marki B&T.

Spośród złożonych oferta tylko jednej mieści się w kwocie jaką Służba Więzienna planuje wydać na karabinki. SW poinformowało, że na zakup broni w tym postępowaniu chce przeznaczyć nie więcej niż 2 820 000,00 zł brutto.

Najtańszą propozycją jest oferta firmy UMO Sp. z o.o. z podwarszawskiej Zielonki. UMO za dostawę broni dla SW oczekuje 2 511 950,28 zł oferując jednocześnie 49 miesięczną gwarancję. Ofertę o ponad 300 tys. złotych droższą złożyła Fabryka Broni „Łucznik”- Radom Sp. z o.o. Firma wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej dostawę karabinków wyceniła na 2 870 001,44 zł. Na swoje produkty FB w Radomiu daje 49 miesięcy gwarancji. Przy 48 miesięcznej gwarancji Mex Technologies Sp. z o.o. oczekuje zapłaty 3 095 295,00 zł, a GRIFFIN GROUP S.A. DEFENCE Sp.k. 3 148 246,50 zł. Dostarczone przez GRIFFIN produkty objęte będą 50 miesięczną gwarancją. Zbrojownia Sp. z o.o., będąca dystrybutorem Českiej Zbrojovki w Polsce, za 350 sztuk karabinków 5,56 mm x 45 oczekuje 4 003 650,00 zł, oferując 50 miesięcy gwarancji. Najdroższa okazała się oferta złożona przez CENZIN Sp. z o. o. Warszawska firma realizację zamówienia wyceniła na 4 548 249,72 zł. Na dostarczaną przez siebie broń CENZIN daje 49 miesięcy gwarancji.

Zakładając że wszystkie oferty są zgodne z wymogami i przetarg nie zostanie unieważniony, a Służb Więzienna nie znajdzie dodatkowych środków na jego realizację, można się spodziewać, że karabinki dostarczy podwarszawska UMO Sp. z o.o.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
vbn
piątek, 6 lipca 2018, 13:06

@Oddziałowy. Mam znajomego ze SW i znam kilka chętnych osób do tej pracy i słyszałem o tym jaka to stresująca robota, która zmienia charakter człowieka na gorszy(znałem go przed i po zatrudnieniu w SW i to fakt że to zmienia ludzi). Słyszałem też od niego o układach i kumoterstwie w tej służbie. Chętni do pracy są, ale puste miejsca są \"trzymane\" dla znajomych i rodziny, bo szwagier czy bratanek jeszcze się uczy/kończy szkołę i trzeba mu miejsce przypilnować. Tak tam działa zatrudnianie. Najpierw rodzina, kumple, później długo nic i dopiero może ktoś z zewnątrz.

Oddziałowy
piątek, 6 lipca 2018, 02:06

Omg ręce opadają, brak ludzi do pracy nadgodziny po 300-400h. A oni broń kupują? Kto z niej będzie strzelał. W kryminale syf, kiła i mogiła. Mundury z lat osiemdziesiątych. Funkcjonariuszy SW ubywa w mojej jednostce 2-5 w miesiącu i zero chętnych na ich miejsce. Aktualnie brakuje 20 w następnym roku będzie brakowało 30 w samej ochronie. Nasi przełożeni w CZSW to patologia sama rodzinka i znajomi.

mosze
czwartek, 5 lipca 2018, 20:41

Jeśli kupujemy amerykańskie śmigłowce, to można to zrobić bez przetargu. Ale jeśli kupujemy broń, którą spokojnie może produkować rodzimy przemysł na całkiem przyzwoitym poziomie, to nagle pod uwagę bierzemy produkty czeskie, amerykańskie czy belgijskie. Ciekawą politykę ma MSWiA...

kajmat
czwartek, 5 lipca 2018, 16:19

Tu doskonale widać, jakim złem są zakupy zgodnie z obecną UZP (jej celem miało być przede wszystkim realne obniżenie sztucznie windowanych cen, likwidacja układów towarzysko-biznesowych, konkurencyjność itp.), skoro cena za taki produkt oferowany w ilości hurtowej/półhurtowej jest blisko dwa razy wyższa niż deklarowana przez producenta cena jednostkowa dla odbiorcy indywidualnego (jeśli UMO faktycznie oferuje PAC 15), bo przecież ukompletowanie wg SIWZ przewiduje: 2 magazynki, pas nośny, podstawowy przybornik, instrukcje obsługi i naprawy, kartę gwarancyjną oraz tarczę z przystrzelania, a więc standardowe ukompetowanie, takie jak przy zakupie indywidualnym.

PRS
czwartek, 5 lipca 2018, 15:10

Poprzedni, anulowany przetarg to była ,,książkowa\" ustawka. Wystarczyło przeczytać SIWZ który w zasadzie jasno wskazywał na jakiegoś klona AR-15. Czy była to ustawka pod produkt firmy PAC z Radomia to jednoznacznie ciężko powiedzieć (wymóg produkcji w 2017 r. ). Na pewno plusem była wtedy stosunkowo niska cena (ok 4 tys. za sztukę). Ale ktoś się pokapował i przetarg anulowano. Czy lepszym wyborem będą Beryle SW ? A może SW zakupi MSBSa? Poza dozorowaniem osadzonych w ZK Służba Więzienna zajmuje się też konwojowaniem skazanych. W hipotetycznej sytuacji jeżeli dojdzie do próby odbicia skazańca to przeciwnik prawdopodobnie będzie dysponował ,,starymi\" Kałaszami czyli raz większą możliwością przebicia kamizelki, dwa możliwością oddania skutecznego strzału z większej odległości. Osobiście do mnie nie przemawia argument sugerujący wyrządzenie mniejszej krzywdy nabojem mniejszego kalibru skazańcowi, pomijając już fakt, że postrzały z Kałasza były w większości ,,czyste\" a z 5,56 x 45 pocisk po penetracji ciała ,,koziołkował\". Niska waga broni ma znaczenie dla... żołnierza piechoty, dla strażnika na wieżyczce +/- 200 g jest pomijalne. Inna sprawa to czy wymiana AKMS jest aż tak bardzo konieczna? Czy nie lepiej przeznaczyć te ponad 3 miliony na podwyżki pensji funkcjonariuszy SW? Z punktu widzenia naszych podatków miało by to jeszcze jakiś sens gdyby zamówić (czyli wdrożyć do produkcji) odmianę 7,62 MSBSa (przysłowiowe 2 pieczenie na jednym ogniu).

Tweets InfoSecurity24