Prawie 3 mld na modernizację służb w 2020 roku

17 stycznia 2020, 11:38
IMG_9647
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Zgodnie z projektem budżetu na 2020 rok, ostatni rok realizacji programu modernizacji kosztować ma 2,8 mld złotych. W tej kwocie znajdziemy ponad 433 mln z części budżetowej przeznaczonej na obronę narodową i ponad 400 mln z rezerwy celowej budżetu państwa. Najwięcej środków, podobnie jak w latach poprzednich, otrzyma Policja.

Program modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA dobiega w tym roku końca, więc sporą część pieniędzy, z przewidzianych pierwotnie ponad 9 mld złotych, już wydano. Nie zmienia to faktu, że także w tym roku w mundurówce szykują się niemałe inwestycje. Na realizację tych przedsięwzięć rządzący przewidzieli w 2020 roku 2,8 mld złotych, co w porównaniu z rokiem ubiegłym jest kwotą o 276 mln złotych mniejszą. Jak tłumaczył podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA Władysław Budzeń, mniejsze finansowanie wynika z harmonogramu programu modernizacji, w którym założono, że najwięcej pieniędzy wydane zostanie w roku 2019.

Zgodnie z informacjami jakie przekazał Budzeń, największą część modernizacyjnych pieniędzy, bo prawie 66 proc. otrzyma Policja. Państwowa Straż Pożarna może liczyć na niemal 19 proc., Straż Graniczna na 13,5 proc. a Służba Ochrony Państwa na 2,2 proc.

Na co przeznaczone zostaną te środki? Prawie 585 mln złotych pochłoną inwestycje budowlane, a 321 mln przeznaczonych zostanie na wymianę i zakup sprzętu transportowego. W tym roku, jak zapowiadał dyrektor Budzeń, w programie modernizacji zaplanowano też zakupy sprzętu informatycznego, uzbrojenia i wyposażenia ochronnego funkcjonariuszy. Część środków przeznaczona zostanie także na realizację obiecanych podwyżek. 

Do tegorocznego programu modernizacji ponad 433 mln złotych rządzący przekażą z części budżetowej przeznaczonej na obronę narodową (do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z części tej trafi 57 mln złotych), a 401 mln pochodzić będzie z rezerwy celowej budżetu państwa. Ze środków "obronnychsłużby kupią m.in. sprzęt transportowy, uzbrojenie i sprzęt techniki specjalnej, informatyki i łączności oraz wyposażenie osobiste funkcjonariuszy. Obiecane 401 mln przeznaczone ma zostać głównie na inwestycje budowlane oraz dodatkowe wynagrodzenie z tytułu podwyżek.

Komisja administracji i spraw wewnętrznych w środę późnym popołudniem pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu i przekazała go sejmowej Komisji Finansów Publicznych. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Onr
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 07:16

Jak tak myślę to za 30 lat marynarka wojenna dostanie jakiś nie powiedziane że nowy okręt wojenny może to być używany 40 letni okręt dla polityków będzie nowy obecnie nasza armia jedynie partyzantka lasy okopy szopy stodoły narazie Tak

Edi
niedziela, 19 stycznia 2020, 15:19

Co mi ze śmigłowca jak nawet dobrej latarki nie dostałem. Zarobki marne, służba w weekendy. Dziadostwo i tyle

Ewa
niedziela, 19 stycznia 2020, 13:50

Niech przeznaczą na pensje na przyszły ro bo za 3 tys nie będzie funkcj.

Jaro
niedziela, 19 stycznia 2020, 11:40

Najwięcej trafi do policji...piszą jakby to był przywilej...jest to największa formacja więc ciężko byłoby modernizować licząca 100 000 funkcjonariuszy policję za takie same środki jak licząca około 17 000 funkcjonariuszy SG. A wręcz przeciwnie SG mimo mniejszych funduszy jest 100 razy lepiej wyposażona.

Tweets InfoSecurity24