Reklama

Za Granicą

Amerykanie mogą śledzić komputery nie podłączone do sieci

  • Nielegalne oprogramowanie można wprowadzić do komputera np. poprzez Cottonmouth I, specjalnie przerobioną końcówkę USB – fot. www.interference.cc
    Nielegalne oprogramowanie można wprowadzić do komputera np. poprzez Cottonmouth I, specjalnie przerobioną końcówkę USB – fot. www.interference.cc

  Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego NSA (National Security Agency) jest zdolna do namierzania komputerów podejrzanych o prowadzenie cyberataków nawet, jeżeli nie są one zalogowane w sieci.  

By namierzyć niepodłączone do sieci komputery Agencja NSA zainstalowała specjalne oprogramowanie w około 100 000 komputerów na całym świecie. Dzięki nim jest możliwość ich śledzenia i odtworzenia trasy, która może być wykorzystana do wykonania cyberataku.

Większość tego oprogramowania jest instalowana poprzez sieć, ale NSA posiada również sposób by wejść do komputerów w bardziej konwencjonalny sposób. Według New York Times wykorzystuje się w tym celu szyfrowane nadajniki radiowe na małych chipach lub minikartach USB, które potajemnie instaluje się w podejrzanych komputerach. Robią to szpiedzy, producenci lub nieświadomi użytkownicy.

Sygnały radiowe są później odbierane przez zainstalowane w pobliżu stacje odbiorcze należące do służb wywiadowczych. Wykorzystanie oprogramowania szpiegującego i nadajników radiowych jest częścią programu oznaczanego jako Quantum – czyli „aktywna obrona” (active defense) przeciwko cyberatakom. Same sposoby nie są nowe, ale jak podkreślają specjaliści nowością jest skala działań NSA i zaawansowanie w pracach nad uzyskiwaniem dostępu do sieci i komputerów, które wcześniej były poza zasięgiem agencji.

Reklama

Komentarze

    Reklama