Ustalenia ABW powodem wydalenia rosyjskich dyplomatów. W tle związki z służbami specjalnymi FR

16 kwietnia 2021, 12:17
Ambasada Rosji w Warszawie, Fot. Ency:Wikimedia Commons, CC BY 3.0
Fot. Ency/Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Trzej wydaleni z Polski Rosjanie posiadają bieżące związki ze służbami specjalnymi FR, a ich pobyt w naszym kraju wiąże się z realnym zagrożeniem polskich interesów - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wydaleniu z Polski trzech pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Stanisław Żaryn powiedział w piątek, że wydaleni z Polski obywatele Rosji brali udział w działaniach wykraczających poza przyznany im status dyplomatyczny. "Z ustaleń Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że te osoby posiadają bieżące związki ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej, zaś ich pobyt na terytorium Polski wiąże się z realnym zagrożeniem dla interesów RP" - wyjaśnił.

Żaryn zapewnił, że ABW na bieżąco monitoruje zagrożenia "związane z agresywnymi działaniami strony rosyjskiej zagrażającymi interesom RP". "W ramach wypełniania obowiązków ustawowych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego monitoruje m.in. działania rosyjskich dyplomatów wykraczające poza przyznany im status" - podkreślił.

Rzecznik przyznał, że to na podstawie materiałów ABW polskie MSZ podjęło decyzję o uznaniu tych trzech pracowników ambasady za personae non gratae. "Podstawą takiej decyzji MSZ było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej" - przypomniał. Powtórzył czwartkowe stanowisko MSZ i zapewnił, że Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi 15 kwietnia przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. "Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej" - stwierdził Żaryn.

Biały Dom ogłosił w czwartek, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i ataki hakerskie. Obejmują one m.in. rosyjskie obligacje rządowe i wydalenie 10 dyplomatów.

Reklama
ReklamaPAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Fanklub Daviena i GB
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:20

Szkoda, że skorumpowane ABW nie potrafi ustalić co stało się z forsą z Ambergold, Getback cz za respiratory... :D

Tomasz34
piątek, 16 kwietnia 2021, 17:26

Korupcja w ABW? Nawet jeśli występuje to w znacznie mniejszym stopniu niż w Rosji. Wszystkie statystyki wyraźnie pokazują, gdzie korupcja jest największa. Kierunek wschód.

Tuman34
sobota, 17 kwietnia 2021, 21:23

Mnie korupcja w Rosji nawet cieszy, ale w Polsce ma jej nie być, lub chociaż powinna być zwalczana jak w Skandynawii.

Faklub Miłośników Onuc
piątek, 16 kwietnia 2021, 16:16

Całe szczęście FSB całkowicie zlikwidowało korupcję w Rosji ; ]

Agent007
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:15

Akurat zaraz po tym jak zrobiło to USA? Polskie służby namierzyły kiedyś choć jednego agent z Izraela bo tych jest wielu na terenie Polski którzy majstrują i zbierają DNA Polskich dzieci czy też kręcą taśmy na "Polskich" polityków i kto wie co jeszcze robią.

Borewicz 07
czwartek, 13 maja 2021, 14:17

Model mentalności "HOMO SOVIETICUS" nieustannie triumfuje w działalności decydentów w kraju. Oczywiście uleganie wpływom obcym następuje zależnie od barw politycznych, ale jest widoczne w działaniu każdej liczącej się lub wschodzącej siły politycznej - mamy nawet interesujące zjawisko "obrotowości" w uleganiu tym wpływom reprezentowane przez postkomunistyczne partie: tę oczywistą i tę ludową :-)

carl fath
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:47

Izrael to sojusznik...

Paweł
sobota, 17 kwietnia 2021, 12:03

Może czyjś, ale na pewno nie Polski

Tomasz34
piątek, 16 kwietnia 2021, 17:25

A jakieś konkrety na temat liczby agentów z Izraela na terenie Polski? Skoro ABW ich według ciebie nie namierzyła, to w jaki sposób jesteś wstanie stwierdzić że jest ich rzekomo tak wielu? Izrael jest daleko i Polsce nie zagraża. To Rosja jest większym problemem, i jej dyplomaci(a często bardziej szpiedzy).

Felix
piątek, 16 kwietnia 2021, 16:56

albo dostali cynk od amerykanow, ze takowi tu sa, bo trudno uwierzyc ze abw wiedzialo od dawna i tolerowalo ich obecnosc

Trudne sprawy :-(
czwartek, 13 maja 2021, 14:24

Policje polityczne są najbardziej, niestety, podatne na to skąd "wieje wiatr". Samodzielność w kształtowaniu własnej państwowości zwłaszcza w relacjach międzynarodowych nie jest cechą polskiego myślenia: "homo sovieticus" zbyt silnie jest tutaj zakorzeniony. Gdyby chodziło jedynie o taktyczne wspieranie "na zagranicy" dla zbudowania podstaw do realnej suwerenności można by to było zrozumieć i zaakceptować. Obawiam się jednak, że w większości przypadków tak nie jest. I dlatego przeciętny obywatel intuicyjnie będzie wolał zrezygnować z suwerenności Polski na rzecz niemieckiej integracji europejskiej, bo w odróżnieniu od pozostałych ofert takie rozwiązanie da mu jakiś dobrobyt. "Wschód" oferuje tylko i wyłącznie rygor i przemoc, a Zza oceanu" przychodzi chwilowe zainteresowanie całkowicie zależne od międzynarodowej koniunktury. Bardzo trudno w takich uwarunkowaniach zachować bezpieczeństwo i dobrobyt na trwałe, a największa przeszkoda na drodze ku nim leży w lokalnej mentalności: tu potrzeb zręczności i pracowitości jaka znana jest np. z Anglii, Finlandii, Niemiec, lecz zupełnie obca krajowej.

Tweets InfoSecurity24